Dünyayı besle, yeryüzünü önemse - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dünyayı besle, yeryüzünü önemse

Bu haber 17 Ekim 2014 - 0:26 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

baytarlarrrrMuğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen, Bütün insanlığın barış ve huzur içinde yaşadığı, beslenme ve barınma sorununun olmadığı bir dünya dileyerek, Dünya Gıda Günü’nü kutladı.
İlkay Yıldız
Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen Dünya Gıda Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Dünya Gıda Günü’nde aile çiftçiliği hakkında toplum bilincinin geliştiği, aile çiftçiliğinin potansiyelinin daha iyi anlaşıldığı, bütün insanlığın barış ve huzur içinde yaşadığı, beslenme ve barınma sorununun olmadığı bir dünya dileklerinde bulunan Başkan Alpözen, mesajında “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü hükümetler, uluslar arası kalkınma ajansları, çiftçi örgütleri ve Birleşmiş Miletler’ in ilgili diğer kuruluşları ve aynı zamanda ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde yürüttüğü faaliyetlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak üstümüze düşen çalışmalar titizlikle yürütülmekte küçük toprak sahiplerinin karşı karşıya kaldıkları zorluklar konusunda farkındalığı ve anlayışı geliştirmek ve çiftçi aileleri desteklemeye yönelik etkin yol ve yöntemlerin tanımlanmasına yardımcı olmak için gayret gösterilmektedir” ifadelerini kaydetti.
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim’in, Dünya Gıda Günü olarak kutlandığını anımsatan Başkan Alpözen’in açıklaması şöyle devam etti:
“Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü ‘nün bu yılki teması, ’Aile Çiftçiliği: Dünyayı besle, yeryüzünü önemse’ olarak belirlenmiştir. 2014 Uluslararası Aile Çiftçili Yılı’nın temel amacı açlık ve yoksullukla mücadele, gıda güvenliğinin ve beslenmenin sağlanması, geçim kaynaklarının iyileştirilmesi ve doğal kaynakların yönetimi, çevrenin korunması ve özellikle de kırsal alanlarda sürdürülebilir kalkınma açısından aile çiftçiliğinin önemine dünyanın dikkatini çekerek aile çiftçiliğini ve küçük ölçekli çiftçiliği öne çıkarmaktır. Aile çiftçiliği hem gelişen hem de gelişmekte olan ülkelerde gıda üretimi sektöründe tarımın en etkin unsurlarından biri olduğu bilinmektedir. Araziler hakkında sahip oldukları derin bilgileri ve farklı toprakları sürdürülebilir şekilde yönetme becerileri ile çiftçi aileler pek çok ekolojik sistem hizmetinin iyileştirilmesine katkıda bulunmaktadırlar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets