Muğla Ekinci’yi unutmadı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Ekinci’yi unutmadı

Bu haber 16 Ekim 2014 - 4:11 'de eklendi ve 70 views kez görüntülendi.

ekinciiiCumhuriyet Gazetesi Yazarı, Muğla Belediyesi eski İmar Müdürlerinden Y. Mimar Oktay Ekinci yaşamının büyük bölümünü vakfettiği Muğla’da unutulmadı. Saburhane Meydanı’nda yapılan toplantıda eski Bayındırlık Bakanı, Muğla eski Belediye Başkanı Erman Şahin, bir tarihi Muğla Evi’nde Ekinci’nin bütün birikim ve eserleri ile yaşatılmasını istedi. Harita Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Hüseyin Ülkü de Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nde Ekinci’nin adına hizmet içi eğitim verilmesini önerdi.
Özcan Özgür
Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Muğla Belediyesi eski İmar Müdürlerinden Y. Mimar Oktay Ekinci yaşamının büyük bölümünü vakfettiği Muğla’da unutulmadı. Saburhane Meydanı’nda yapılan toplantıda eski Bayındırlık Bakanı, Muğla eski Belediye Başkanı Erman Şahin bir tarihi Muğla Evi’nde Ekinci’nin bütün birikim ve eserleri ile yaşatılmasını istedi. Harita Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Hüseyin Ülkü de Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nde Ekinci’nin adına hizmet içi eğitim verilmesini önerdi.
Oktay Ekinci, Muğla’da uygulama alanında yetiştirdiği birçok genç mimardan Y. Mimar Meral Oğuz’un öncülüğünde Saburhane Meydanı’nda yapılan toplantıda meslektaşları, dostları ve sevenleri katılımıyla ölümünün birinci yılında anıldı. Restoratör Y. Mimar Oğuz, yaptığı sunuşta “Mimarlık fakültesindeki hocalarımız derdi ki; proje bitmeyen bir süreçtir. Bir yerde noktayı koyar ve teslim edersiniz. Oktay Ekinci’nin projesi aydınlık, uygar bir ülkede yaşamak, yaşatmaktı. Mimarlık mesleğinde en çok ve en temelde ‘Gelecek kuşakların geçmişten referans alma haklarının korunması’ üzerine çalıştı. ‘Erdemli ve Yüce Gönüllü’ bir insan olarak tüm yaşamını bu projesine adadı. Evet, proje bitmeyen bir süreçtir, o projesi üzerinde çalıştı çabaladı, tüm riskleri göze alarak, büyük bir cesaret, azim ve inançla bir birey olarak başarılması çok güç olan bir düzeye taşıdı. Şimdi komşuları, dostları, sevenleri ve meslektaşları olarak bizler, onun gösterdiği bu yolu gördüğümüzü, inandığımızı ve daha da ileri götüreceğimizi anlatmak, onu sevgi, saygı, minnet ve inançla anmak için buradayız” dedi.
Oktay Ekinci’nin yaşadığı tarihi Muğla Evi’nin de bulunduğu Saburhane Meydanı’nda, Mimar Sinan heykelinin de bulunduğu Asmalı Çardağın bir köşesine kurulan masaya Ekinci’nin portresi ile bilgisayarı, gazeteleri, çayı ve suyu konulurken, Oğuz, “Oktay abi güne erken başlardı. Randevu verdikleri ile bu masada buluşur, bu masada tasarlar, yazar, programını yapardı.” diye devam etti. Muğla Üniversitesi öğretim üyelerinden Mimar Olcay Arıkan, “Bu masa burada kalmalı ve belediyemiz buraya ‘Oktay Ekinci burada otururdu’ diye yazmalı.” ifadesinde bulundu.
Anma toplantısının ilk konuşmasını yapan Muğla eski Belediye Başkanı ve eski Bayındırlık Bakanı Erman Şahin, Muğla’nın korunmasına dair Ekinci ile çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirtirken, “Saburhane yıllar sonra çok sevdiğimiz biri için anmaya sahne oluyor. Buraya ölümle ilgili gelmek hoş değil. 1974’te Muğla’da mimar tabelası bile yoktu. Başkanlığımda imar müdürü Yavuz Gürtunca idi. Ayrılmak isteyince yerine Oktay’ı getirmişti. Oğlum gibi, kardeşim gibi oldu. 12 Eylül’de benim başkanlığıma son verilirken, o da fazla dayanamadı istifa etti.” diyerek şöyle devam etti:
“İlişkimiz hep sürdü. Muğla ortak sevdamız oldu. Oktay’ın çalışmaları ile bu gün ortada basbaya bir Muğla var. Muğla’nın geldiği noktayı, değerleri yaşatmak için burada ciddi işler yapmalıyız. Bir eski Muğla Evi almalıyız. Düzenleyip, ‘Oktay Ekinci lejantı’ adı altında Ekinci’yi, çalışmalarını sergilemeliyiz. Eser diyelim. Çalışmalarını gelecek kuşaklara bırakalım.”
Erman Şahin’in ardından bir öneri de Ekinci’nin bir dönem ofis ortaklığı yaptığı Harita Mühendisleri Odası eski genel başkanlarından Hüseyin Ülkü’den geldi. Ülkü, “İnsanların toprağa ve kente iki bakış açısı vardır. Birisi kasabın ete baktığı gibi bakar. Diğeri ise kente bir ressamın tablosuna baktığı gibi bakar. Oktay kente ressamın tablosu gibi bakardı. Oktay sanıldığı gibi sadece çevreci değil, yerel olmayan ulusal, ulusal olmayan evrensel olamaz derdi ve evrenselliği yakalayanlardandı. Ben Mimarlar Odası Muğla Şubesi’ne özel bir hizmet içi eğitim düzenlemesini ve bu çalışmanın Oktay’ın adı ile sürekli yapılmasını öneriyorum. Buradan sadece çizen değil, aynı zamanda Oktay gibi yazan, araştıran mimarlar çıkacaktır.”
Mimarlar Odası Muğla Şubesi eski başkanlarından Rukiye Uslu’nun ağlamaktan konuşamadığı ve duygusal anların yaşandığı anma toplantısında, Harita Mühendisi Süleyman Uslu, Menteşe Belediyesi’nden kültür şenliklerini Oktaş Ekinci’nin geçmişte içinde yer aldığı şenliklerin niteliğiyle sürdürülmesini isterken, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş, Müzisyen Hasan Bayırlı, Nabide Kılıç, Refik Alaca, İbrahim Ergin, Selahattin Sapmaz, Nazlı Köseoğlu, Sadettin Özbek anılarını paylaşırken, eski Marmaris Kaymakamı İsa Küçük ile Metin Sözen’in mesajları okundu.
Sonra Ekinci’nin masada soğuyan çayı tazelendi ve hep birlikte çay içildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets