Yeniden sınıf mücadelesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yeniden sınıf mücadelesi

Bu haber 13 Ekim 2014 - 0:37 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

forummBirleşik Muhalefet Hareketi Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir ile Gazeteci Merdan Yanardağ ve Birgün Yazı İşleri Müdürü Barış İnce tarafından Muğla Forumu’nda anlatıldı. “Kimlik” mücadelesinin yerini “Sınıf ve emek” mücadelesinin alacağı izleniminin verildiği forumda Türkiye solu ve sosyalizminin birlikte “sınıf eksenli” siyasi mücadele verebileceği mesajı verildi.

Özcan Özgür

Birleşik Muhalefet Hareketi Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir ile Gazeteci Merdan Yanardağ ve Birgün Yazı İşleri Müdürü Barış İnce tarafından Muğla Forumu’nda anlatıldı. “Kimlik” mücadelesinin yerini “Sınıf ve emek” mücadelesinin alacağı izleniminin verildiği forumda Türkiye solu ve sosyalizminin birlikte “sınıf eksenli” siyasi mücadele verebileceği mesajı verildi.

Konakaltı Kültür Merkezi’nde yapılan “Birleşik Muhalefet Hareketi için Muğla Forumu”na Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile birlikte KESK, DİSK, TÜRKİŞ’e bağlı sendika temsilcileri ve TMMOB’a bağlı meslek odalarının temsilciler yanı sıra çevre ve kadın hareketlerinin temsilcilerinin katıldı. “Muğla Forumu”nda “Sol Cephe”nin de içinde yer aldığı Birleşik Muhalefet Hareketi’nin 19 Ekim’den sonra adı ve amblemi ile ortaya çıkacağı belirtildi. Gazeteci Merdan Yanardağ, “19 Ekim’den sonra adı amblemi ile ortaya çıkacağız. Herkesin eşitlik ilkesi temelinde katılımı ile yola çıkacağız. Kürt siyasal hareketi de kendini gözden geçirmelidir. Ya hep beraber özgürleşiriz, ya hep beraber köleleşiriz” dedi.

Emperyalizme karşı olmalıyız

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran’ın kolaylaştırıcılığını yaptığı forumda Ankara Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir Gezi Hareketi’nin Emperyalizme karşı durmanın gereğini adeta yeniden akıllara getirdiğini ifade ederken, hareketin vazgeçilmezlerini “Anti emperyalizm, anti kapitalizm ve gericiliğe karşı mücadele” şeklinde ifade ederek şunları söyledi:

“Hava çok ağır kurşun gibi. Memleket anlatılamayacak halde. Birlikte yaşamın ortadan kalktığı günlerden geçiyoruz. Gettolaşmış toplum birlikte yaşanılamayacağı sinyalleri vermeye başladı. Bu gün artık sınıf eksenli siyaset gerekiyor. Sol, sosyalist cephe birlikte siyaset etmeye adım attı. Ortak iradeye sahip çıkıldı. Şimdilik Birleşik Muhalefet Hareketi diyelim. Öznesi halkın kendisi ve sınıf olan bir hareket yapılanması. Üretim noktası siyasetin merkezine alınmalı. Geleceğe sahip çıkma ihmali ve umudu yıkılmıştı. Gezi böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu gösterdi. Kolektif özgüveni yeniden örmeliyiz. Emperyalizme karşı olmalıyız.”

Emperyalizme karşı duruşun, emek ve sınıfsal mücadelenin önemini anlatan Birgün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Barış İnce, “Amerika’ya karşı imza toplayarak antiemperyalist olamazsınız. Hak ve özgürlükler emperyalizmin desteklediği AKP iktidarı ile birlikte çiğnendi. Emperyalizme karşı olmak için AKP’ye karşı olmak gerekir. Talana karşı emek mücadelesini savunmalıyız.” dedi.

Gezi 200 yıllık hesaplaşmanın dışa vurumu

Birleşik Muhalefet Hareketi’nin temellendiği “Vişnelik Toplantıları” ile ilgili bilgi veren Gazeteci Merdan Yanardağ Türkiye’nin tarihi bir hesaplaşmaya doğru gittiğini, bunun geçen 100 yıldan bir hesaplaşma olduğunu belirtirken Gezi hareketinin o hesaplaşmanın bir dışa vurumu olduğunu söyledi. Devlet kurumlarının verilerine göre Gezi’de 11 milyon insanın sokağa çıktığını, bunların 3 milyon 600 bininin aktif olduğuna dikkat çeken Yanardağ “Bugün tarihsel gericilik iktidarda. Birinci rejimi yıktı, yeni rejimi kuramadı. Hemşeri derneklerinde başka gidecek yerimiz kalmadı. Harbiye Medrese arasındaki 200 yıllık savaşı medrese kazandı. Ama bu 200 yılda aydınlanma kültürü de var. Siyasal İslamcı harekette vardı. Karşı devrimin tamamlandığı tarihi bir süreci yaşıyoruz. Bu gün emekçi karakterli bir harekete ihtiyacımız var.” ifadesinde bulundu.

İç savaş potansiyeli var

İnsanların bilinçleri ile değil, inançları ile karar verir hale geldiklerini belirten Yanardağ, Türkiye’de iç savaş potansiyeli olduğuna dikkat çekerken “İç savaş potansiyelinin olduğunu düşünüyorum. Aydınlanmacı, solcu kesimler birlik olmazlarsa bir kez daha yenilgi kaçınılmazdır. Siyasal programa, hedefe, örgüte sahip değilseniz isyanınız mevcut diktatörlüğü güçlendirir. Veya daha kötüsünü getirir. Bu çatışmaya böyle gidersek, fenersiz yakalanırsak gününü saatini bilemeyeceğiz. Liberalizm ve milliyetçik ile kirlenmemiş ilerici, sol hareketi bir araya getirebiliriz. CHP’li, ÖDP’li, TKP’li olduğuna bakmadan.”

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets