Akademik Açılışta Özlü Sözler - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Akademik Açılışta Özlü Sözler

Bu haber 08 Ekim 2014 - 0:54 'de eklendi ve 57 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin 2014-2015 yılı akademik açılışı Kurban Bayramı öncesinde gerçekleştirilmişti.

Üniversitenin Muğla’da konuşlandığı 1992 yılından bu yana benzer açılışlar yapılsa da bu defa başkaydı.

Farklılığı yaratan da üniversitenin geldiği nokta ve de konuşmacıların altını çizdiği ayrıntılar.

Öyle ki akademik açılışa katılanlar, yükseköğretim kurumunun bugün geldiği noktanın gurur verici olduğunu belirtmek yanında, ülkenin geleceği adına çok ümitliydiler.

Bu da Muğla’nın sahip olduğu en yüce değerlerden olması bağlamında elbette ki çok önemliydi.

Hele kurucu Rektör Prof.Dr. Ethem Ruhi Fığlalı ile başlayan Prof.Dr. Şener Oktik’le devam eden, ilişkin olarak bugün aynı görevi yürütmekte olan Prof.Dr. Mansur Harmandar’ın devam ettirdiği ilkelerden ödün verilmemesi, haklı bir övünç kaynağı olduğunda en küçük şüphe yok.

Bu yüzden geçmişten günümüze emeği geçen herkese, ülkemizin geleceğini şekillendirecek üniversite adına borçlu olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Ümit ediyorum ki günümüz Rektörü Prof.Dr. Mansur Harmandar’dan sonra da bayrağı devralacak akademisyenler de aynı doğrultuda hareket edeceklerdir.

O zaman bizimle birlikte ülkemizin her ferdi böyle bir eğitim ve öğretim kurumuna sahip olmanın onurunu taşıyacaktır.

***

Üniversitenin 2014-2015 yılı Akademik Açılışına gelince.

Aslında önceden verilen bilgiye göre Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’nın akademik açılışa katılacağı belirtilmişti.

Ne var ki Eroğlu gelemeyince Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Lütfi Akca katılıyor.

Yanı sıra Muğla Valisi Amir Çiçek, Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün, akademisyenler, personel ve bir kısım daire amirleri, öğrenciler ve veliler de iştirak ediyor.

İlk konuşmayı yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mansur Harmandar;

Üniversitemiz aradan geçen 22 yıllık süre içerisinde nicel gelişmesini tamamlamış ve nitel gelişmeye geçmiştir.

Bunda paye sahibi olanların başında üniversitemizin hamisi merhum Davut Sıtkı Koçman ve Koçman ailesi olmak üzere, merhum Kazım Yılmaz, Rauf Nasuhoğlu, Şehbal Baydur, Mukaddes Uysal ve diğer eğitim gönüllüleri gelmektedir.

Bugüne değin maddi manevi emeği geçenlere şükran borcumuz vardır diyen Harmandar, Kurulduğunda 4 bin 200 m2’lik kapalı alanla akademik hayatına başlayan üniversitemiz, 22. akademik açılış yılında 71 kat büyümüş ve il genelinde toplam 302.000 m2 kapalı alana ulaşmıştır.

Üniversitemiz bugün, ilk akademik yılında eğitim-öğretime 1 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 1 bölüm ve 3 program olmak üzere 1128 öğrenci ile adım atmasına karşın bugün, 14 fakülte, 4 Enstitü, 5 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 31 Araştırma ve uygulama merkezi ile 230 bölüm/programda 77 anabilim dalında 36.500 üzerinde öğrenci, 1336 öğretim elemanı ve 816 idari personel ile eğitim-öğretim hizmeti sunmaktadır.

Rektör Prof.Dr. Mansur Harmandar teknik bağlamda bu bilgileri verdikten sonra yeni öğrenciler ve velilere sesleniyor.

Eğitim sistemimiz de bu amaçla öğrenci merkezli, araştırmaya dayalı ve uygulamalı bir öğretim modelini esas almıştır.

Güzel ülkemizin geleceğini sizlerle birlikte inşa edeceğiz. Karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü ortamında onları en iyi bilgi ve beceriyle donatarak, geleceğin bilim insanlarını yetiştireceğiz.

Görünen o ki, rektör Harmandar üniversitenin geldiği noktadan mutluydu.

Bu nedenle her bağlamda yardımcı olan ve emeği geçenleri, haklı olarak yürekten kutluyor.

***

Üniversitenin akademik açılışında bu defa Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün konuşuyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerini birer hemşehri kabul ettiklerini belirtirken;

Üniversite 1992 de başlayan maceranın sonunda önemli bir yere geldi. Tabi 92 öncesi de var. O zamanki bakanımızın, valimizin, kurucu rektörümüzün, milletvekillerin emekleri unutulmaz.

Üniversitemizin 22 yılda geldiği nokta gurur kaynağımız. Rektör Harmandar’ın dediği gibi bundan sonra nicelik değil nitelik üzerinde durmamız gerekiyor.

Dünyanın en şanslı coğrafyasındayız. Muğla insanı sevgi dolu ve hoşgörü kültürüne sahiptir. Eğitim toplu olarak yapılırken korunmuş tarihi dokusu ve doğal çevresi ile Muğla eğitimin kaliteli hale gelmesine ortam sağlıyor. Çağımızın ihtiyaç duyduğu bir insan profili, Atatürk’ün dediği gibi fikri hür, vicdanı hür gençler yetiştirmeliyiz.

Belli ki Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün de üniversitenin geldiği nokta adına mutluydu. Özellikle Atatürk ilkeleri doğrultusunda öğrenci yetiştirilmesi, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek en büyük unsur olacaktır vurgusunu yadsımak olası değildir.

***

Akademik açılışa katılan tek milletvekili Ali Boğa;

Muğla ile üniversitenin kaynaşması adına önemli mesafeler alındı.

Yine de bütünleşmede öğretim üyelerimize büyük görevler düşüyor. Özellikle her ilçemizin marka olması için gayret gösterilmesi gerekiyor. Artık Muğla üniversitesi, üniversitelerden biri değil önde gelen eğitim-öğretim kurumu olmalıdır.

***

Muğla Valiliği görevini yeni başlayan Amir Çiçek;

Hoş geldim, hoş bulduk sözleriyle konuşmasına başlıyor.

Sizleri çok sevdim. Aslında konuşma metni hazırlamıştım. Ama her şey o kadar güzel ki metne dayalı olmadan konuşmak istiyorum.

Üniversite için öne çıkan her sorunu hep birlikte sorun olmaktan çıkarabiliriz.

Üniversite öğrencilerimizin barınma sorununu valilik, üniversite, belediye başkanlığı ve milletvekilleri olarak hep birlikte çözeriz.

Gençlerimizden üniversitelerine ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmalarını istiyoruz.

Çiçeği burnunda vali Amir Çiçek, şimdilik bunları söylemekle yetiniyor. Ama aradan geçecek süre içerisinde, bütünüyle Muğla ve üniversiteyi daha iyi gözlemleme imkanı bulacağı için elbette daha ayrıntılı konular üzerinde duracaktır.

Neticede, sadece Muğla değil Türkiye adına çok şeyler ifade eden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlamış oldu.

Temennimiz hiçbir sıkıntı olmadan aynı eğitim yılının tamamlanmasıdır.

Bu nedenle başta rektörlük, akademisyenler, idari personel olmak üzere tüm öğrencilerimize yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyorum.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets