Vekiller Rol Çalar Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Vekiller Rol Çalar Mı?

Bu haber 01 Ekim 2014 - 0:00 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla il merkezinde (Menteşe) İkinci Etap TOKİ Evleri 2 yıl kadar önce AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden tarafından gündeme getirilmişti. Bu konuda açıklama Yerkesik’te Kerimoğlu Evi’nde dönemin Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci’nin ev sahipliğinde yapılmıştı.

O gün Demirci çok sevinmişti. Çünkü Milletvekili Özden TOKİ ile ilgili müjde verirken, Yerkesik’te Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi açılabileceğini duyurmuştu.

Gazeteciler “Neden yok?” diye sormadığı halde Milletvekili ÖzdenAli Bey Fethiye’de olduğu için gelemedi.” diyordu.

Daha sonra anlaşıldı ki, Sakarın altı ile Ali bey, Sakarın üstü ile de Yüksel bey ilgileniyordu…

xx        xx        xx

Peki, vekiller birbirinden rol çalar mı?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce bir düzeltme yapmam gerekiyor.

Geçen hafta “Bu Yazının Başlığını Siz Atın” başlıklı ve 25.09.2014 tarihli yazımda Datça’nın 5 yıl düzenleyebildiği Can Şenliği’nin sonuncusunda yaşadıklarımı paylaşırken, “İlginçtir, bu güne kadar başıma hangi olumsuzluk geldi ise (Kenan Evren hariç) soldan değil, sağdan gelmiştir!” ifadesinde bulunmuşum. Bir okurum uyarınca farkına vardım. Yazının tümüne bakınca doğrusu anlaşılıyor, ama düzelteyim… O cümle şöyle olacaktı:
İlginçtir, bu güne kadar başıma hangi olumsuzluk geldi ise (Kenan Evren hariç) sağdan değil, soldan gelmiştir!

Ama ben mazoşistçe hala solcuyum. Belki başıma iş getirenler, getirmeye çalışanlar, gelene seyirci kalanlar solcu değillerdi!

xx        xx        xx

Galiba vekiller rol çalıyorlar. Belki de öyle bir niyetleri yokta bize öyle geliyor! Üstelik genel seçim yaklaşırken insan başka türlü düşünemiyor.

Yerkesik’teki kahvaltıdan sonra bir vesile ile Milletvekili Ali Boğa’ya şöyle sormuştuk:

Yerkesik’te Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne ne diyorsunuz?

Malum Ali Boğa Milletvekilliğine İhracat Genel Müdürlüğü yanında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı görevlerini başarı ile yapıp gelmiş bir isim.

O bilmeyip de kim bilecek?

Gerçi biz “Ne biliyor?” anlamında değil de “Destek verir mi?” anlamında sormaya kalkmıştık. Yanıtı ise o zaman şöyle olmuştu:

Devlet OSB yatırımı yapmaz. Sanayiciler bir araya gelirler, ‘Biz OSB kuruyoruz’ derler, o zaman devlet devreye girer.

Bunun tercümesi Yerkesik’te OSB olmaz demekti!

xx        xx        xx

Aradan iki yıl gibi bir zaman geçti. Yerkesik’te Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi unutuldu gitti…

Neredeyse İkinci Etap TOKİ Evleri de unutuluyordu. Milletvekili Ali Boğa 24 Eylül Çarşamba günü twitter hesabından “Muğla’da 750 konutluk 2. Etap Toki konutlarının projeleri hazırlanıyor” diye bir mesaj paylaşınca ortalık sallandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni tercih eden gençlerimiz 20 yılını geride bırakmış bir üniversitede “barınma sorunu” ile karşı karşıya kalırken; Muğla’nın üç önemli sorunundan biri “konut sorunu” olmaya devam ederken ve kira fiyatları tavan yapmışken doğal olarak mesaj heyecan yaptırdı…

Herkes biz gazetecileri aramaya başladı…

xx        xx        xx

Sayın Boğa’nın vermediği ayrıntıları biz nereden verebilirdik ki? Ben de projeyi gündeme getiren ve baştan beri takipçisi olan Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’i aradım. Kendisi ayrıntıları bizimle birlikte twitter hesabından herkesle paylaştı. Biz de “müjdenin” ayrıntılarını Milletvekili Özden’in açıklamaları ile haber yaptık.

Kendi kendime “Sayın Boğa, Sayın Özden’den rol mü çalmak istedi?” diye düşündüm.

Eğer öyleyse buna ne gerek var ki?

Sayın Boğa’da iki yıl önce “Olmaz” demiş olsa da “Yerkesik’te Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulabileceği” müjdesi verebilirdi…

xx        xx        xx

Geçenlerde internette Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) kaynaklı bir haber gördüm. Haberde Milas OSB’nin altyapı ihale aşamasına gelmesindeki katkıları nedeniyle AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa için MİTSO’da bir teşekkür yemeği düzenlendiği duyuruluyordu.

Hani Sakarın üstü Milletvekili Özden’indi?” demek haksızlık olur. OSB’ler Sayın Boğa’nın alanı… Ki Milas OSB için katkılar yapmış, kolaylaştırıcı olmuş. O nedenle yapılan yemekte Milletvekili Boğa’ya bir plaket ve Milas desenli bir çeyrek halı armağan ederken şöyle demiş:

Milas OSB, Muğla ile de ilintilidir. Çünkü mevzuata göre Milas OSB’nin yüzde 75’i tamamlanmadan bir başka ilçede OSB açılamıyor. Milas’ta 2009 yılından bu yana oluşan yönetim kadrosu Milas OSB için çok istekli oldu ve çok çalıştı. Sayın Ali Boğa bu süreçte gerek bakanlık müsteşarı, gerekse Milletvekili olarak çok büyük hizmet verdi. Ankara’da önümüz tıkandığında hep önümüzü açtı. Altyapı aşaması çok önemlidir. Biz altyapıyı tamamladığımızda iş artık yatırımcıya kalıyor.

Milletvekili Boğa da plaket ve hediye halısını alırken, “Benim için asıl mutluluk fabrikalar yapıldıktan sonra OSB’nin açılış kurdelesini kesmek olacaktır.” demiş.

xx        xx        xx

Bizim için de Milletvekili Ali Boğa’nın delaletiyle Muğla Valiliği, Muğla Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Yerkesik’te Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi altyapısına başlanmış olması mutluluk olurdu.

Görüldüğü gibi neymiş? Yatırımcıdan önce altyapı geliyormuş!

Ali beyin iki yıl önce dediği gibi sanayiciler bir araya gelip, “Biz OSB kuruyoruz” demiyorlarmış… OSB kuruluyor ve sonra yatırımcı geliyormuş. Milas’ta başkası değil, Ali bey Benim için asıl mutluluk fabrikalar yapıldıktan sonra OSB’nin açılış kurdelesini kesmek olacaktır.” demiş…

xx        xx        xx

Benim niyetim bu gün İkinci Etap TOKİ’yi ele almaktı. Yine nereden nereye geldik.

İkinci Etap TOKİ’yi yarın ele alırız artık.

Bakarsınız, Milletvekili Ali Boğa hiç olmadık zamanda çıkar karşımıza, “Yanlış anlama var. Milas Organize Sanayi Bölgesi hayata geçmediği için öyle demek zorunda kaldım.” diye çıkıp şöyle devam edebilir:

O gün Milas’taki yemekte Milas Belediye Başkanı Sayın Tokat’ın da dediği gibi mevzuata göre Milas OSB’nin yüzde 75’i tamamlanmadan bir başka ilçede OSB açılamıyor. Artık Milas yola girdi. Yerkesik için de harekete geçebiliriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets