En önemli sorun barınma - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

En önemli sorun barınma

Bu haber 01 Ekim 2014 - 0:05 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

akedemik acilisMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 2014-2015 Akademik Açılışı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca’nın verdiği ilk ders ile yapıldı. Akademik açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, nicel gelişmeyi tamamladıklarını, artık nitel gelişmeye devam edeceklerini belirtirken, “Üniversitemizde öğrencilerimize yönelik en büyük sorun, barınma ihtiyacıdır” dedi. Muğla’nın yeni Valisi Amir Çiçek, barınma sorununu valilik, üniversite, belediye ve milletvekilleri olarak çözmeye hazır olduklarını belirtirken, AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, üniversiteden “Öteki üniversitelerden biri değil, önde geleni olmasını” istedi. Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün de, “Atatürk’ün dediği gibi fikri hür vicdanı hür gençler yetiştirmeliyiz.” İfadesinde bulundu.

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 2014-2015 Akademik Açılışı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca’nın verdiği ilk ders ile yapıldı. Akademik açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, nicel gelişmeyi tamamladıklarını, artık nitel gelişmeye devam edeceklerini belirtirken, “Üniversitemizde öğrencilerimize yönelik en büyük sorun, barınma ihtiyacıdır.” dedi. Muğla’nın yeni Valisi Amir Çiçek, barınma sorununu valilik, üniversite, belediye ve milletvekilleri olarak çözmeye hazır olduklarını belirtirken, AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, üniversiteden “Öteki üniversitelerden biri değil, alanında öne çıkan bir üniversite olmasını” istedi. Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün de, “Atatürk’ün dediği gibi fikri hür vicdanı hür gençler yetiştirmeliyiz.” ifadesinde bulundu.

Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı rektörlüğünde 1992 yılında kurulan ve rahmetli Sıtkı Koçman’ın hamiliğinde birlikte kurulduğu öteki üniversitelere fark atarak gelişen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 22. Akademik Yılı’na ulaştı. Daha önce yapılan açıklama ile Akademik açılışı yapacağı duyurulan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bakanlar Kurulu Toplantısı nedeniyle gelemeyince 2014-2015 Öğretim Yılı ilk dersi Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca tarafından verildi.

Öğrenciler başarılı öğretmenleri seçti

Tören Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı Şef Öğretim Elemanı Samir Gülahmedov’un yönetiminde Fakülte’nin Orkestra ve Korosu dinletisi ile başladı. Konserin ardından Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Zeynep Polat “Neden Muğla Üniversitesi?” sorusuna yanıt verirken, Rektör Prof. Dr. Harmandar’ın talimatı ile uygulamaya konulan “Öğrenci Memnuniyeti Geliştirme Planı” 21 bin öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen öğrenci memnuniyeti anketi sonucu en başarılı görülen öğretim görevlileri Dç. Dr. Mehmet Çolak, Doç. Dr. Çiğdem Pala Mull, Yrd. Doç. Dr. Tuba Gökdoğan Edgünlü, Yrd. Doç. Dr. Evrim Erbilgin, Öğretim Görevlisi Selim Yenen Rektör Prof. Dr. Harmandar tarafından ödüllendirildi. Yapılan anketle 807 öğretim görevlisinin yüzde 80’inin öğrencilerin memnuniyet testinden geçtiği belirtildi.

Nicel gelişme tamam

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin 22 yıllık geçmişini ve geldiği noktayı anlatan Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, üniversitenin nicel gelişmesini tamamladığını belirtirken, bunda başta merhum Sıtkı Koçman ve Koçman ailesi olmak üzere Kazım Yılmaz, Rauf Nasuhoğlu, Şehbal Baydur, Mukaddes Uysal ve öteki eğitim gönüllülerinin katkılarına dikkat çekip teşekkürlerini ifade ederken şöyle devam etti:

“Kurulduğunda 4 bin 200 m2’lik kapalı alanla akademik hayatına başlayan Üniversitemiz, 22’inci akademik yılında 71 kat büyümüş ve il genelinde, toplam 302.000 m2 kapalı alana ulaşmıştır. İlk akademik yılında eğitim-öğretime bir fakülte, bir meslek yüksekokulu, bir bölüm, üç program ve 1128 öğrenci ile adım atan Üniversitemiz, 22’nci akademik yılında 14 Fakülte, 4 Enstitü, 5 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 31 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile 230 bölüm/programda, 77 anabilim dalında, 36.500’ün üzerinde öğrenci, 1336 öğretim elemanı ve 816 idari personel ile eğitim-öğretim hizmeti sunmaktadır. Üniversitemiz nicel gelişmesini tamamlamıştır. Nitel gelişmesine devam edeceğiz.” dedi.

En önemli sorun barınma

Konuşmasında üniversitenin yeni öğrencilerine ve velilerine hitap ederken ünlü düşünür Alvin Toffler’in “21. yüzyılda okuryazar olmayan kişiler, okuma yazmayı bilmeyenler değil; öğrenmeyi bilmeyen, öğrendiklerini unutup yeniden öğrenmeyi beceremeyen kişiler olacaktır.” Sözüne atıfta bulunan Rektör Prof. Dr. Harmandar, Şu ifadelerde bulundu:

“Eğitim sistemimizde bu amaçla, öğrenci merkezli, araştırmaya dayalı ve uygulamalı bir öğretim modelini esas almıştır. Güzel ülkemizin geleceğini sizlerin evlatları gençlerimizle birlikte inşa edeceğiz, karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü ortamında, onları, en iyi bilgi ve becerilerle donatarak, geleceğin Doktorları, Mühendisleri, Öğretmenleri, düşünürleri, sanatçıları ve Bilim İnsanları olarak yetiştireceğiz. Öğrenimlerini tamamladıklarında, değerli evlatlarımızın mezuniyet heyecanını birlikte yaşayacağız.”

Rektör Prof. Dr. Harmandar üniversitenin öğrencilere yönelik en büyük sorununun barınma sorunu olduğunu belirtirken de “Toplam 36.500 öğrenci sayımıza karşılık, öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları, il genelinde, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait, 4576 yatak kapasiteli öğrenci yurtlarıyla karşılanmaya çalışılmaktadır. Üniversitemiz, bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için, 2013 yılında, yap-işlet-devret modeliyle, merkez yerleşkede, özel sektöre 1.250 kişi kapasiteli Residorm öğrenci yurdunu yaptırmıştır. Böylece yatak sayısı, 5 bin 826’ya yükselmiştir.”

“Fikri hür, vicdanı hür gençler”

İlk kez bu akademik açılış töreninde Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı da konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçlan Üniversitesi öğrencilerini birer ‘Muğla Hemşerisi’ kabul ettiklerini belirtirken, şöyle devam etti:

“1992’de başlayan maceranın sonunda önemli bir yere geldi. Tabi 92 öncesi de var. O zamanki bakanımızın, valimizin, kurucu rektörümüzün, milletvekillerimizin emekleri unutulmaz. Üniversitemiz 22 yılda geldiği nokta ile gurur kaynağımız. Sayın rektörümün dediği gibi bundan sonra nicelik değil, nitelik üzerinde durmamız gerekiyor. Dünyanın en şanslı coğrafyasındayız. Muğla insanı sevgi dolu ve hoşgörü kültürüne sahiptir. Eğitim toplu olarak yapılırken korunmuş tarihi dokusu ve doğal çevresi ile Muğla eğitimin kaliteli hale gelmesine ortam sağlıyor. Çağımızın ihtiyaç duyduğu bir insan profili, Atatürk’ün dediği gibi fikri hür, vicdanı hür gençler yetiştirmeliyiz.” diye konuştu.

Öteki Muğla Milletvekillerinin bulunmadığı akademik açılışta AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa Muğla ile Muğla Üniversitesi’nin kaynaşmasında yol alındığını sevinerek gördüğünü söyledi. Milletvekili Boğa üniversiteden beklentilerini anlatırken “Muğla Üniversitesi ile Muğla’nın bütünleşmesinde öğretim üyelerimize büyük görev düşüyor. Her ilçemizin marka olsa için gayret gösterilmesi gerekiyor. Artık Muğla Üniversitesi üniversitelerden biri değil, önde geleni olmalı. Bunun için en az 5 dalda öne çıkılmalı. Bunun için katkılarınızı, çalışmalarınızı istirham ediyorum.” dedi.

Muğla’nın yeni Valisi Amir Çiçek ise “Hoş geldim, hoş bulduk.” diye başlayıp, “Sizleri çok sevdim. Aslında ben konuşma metni hazırlamıştım. Ama her şey o kadar güzel ki metne dayalı olmadan konuşmak istiyorum. Öne çıkan sorunu hep birlikte sorun olmaktan çıkarabiliriz. Üniversite öğrencilerimizin barınma sorununu valilik, üniversite, belediye ve milletvekilleri olarak hep birlikte çözeriz. Gençlerimizden üniversitelerine ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmalarını istiyoruz” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets