“Önlemler araçla girme alışkanlığı edinenler için” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Önlemler araçla girme alışkanlığı edinenler için”

Bu haber 30 Eylül 2014 - 0:08 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

tasevlerMuğla Hizmet Vakfı, Akyaka Orman Kampında Taş Evler’in bulunduğu alanı tel örgülerle çevirmesi ve bu alana girişi evlerde konaklayanlar dışında halkın kullanımına kapatması ile ilgili şikayetlere “Halka açıktır. Alana araçlarıyla girmeyi alışkanlık haline getirmiş ziyaretçilerin girişlerine izin verilmemektedir. Çünkü kıyı ve plaj alanı dışında yer alan taş evlerde kalan misafirlerin her türlü güvenliklerinden işletmemiz sorumludur” yanıtı verildi.

Özcan Özgür

Muğla Hizmet Vakfı, Akyaka Orman Kampında Taş Evler’in bulunduğu alanı tel örgülerle çevirmesi ve bu alana girişi evlerde konaklayanlar dışında halkın kullanımına kapatması ile ilgili şikayetlere “Halka açıktır. Alana araçlarıyla girmeyi alışkanlık haline getirmiş ziyaretçilerin girişlerine izin verilmemektedir. Çünkü kıyı ve plaj alanı dışında yer alan taş evlerde kalan misafirlerin her türlü güvenliklerinden işletmemiz sorumludur” yanıtı verildi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından işletilirken hiçbir şikayete neden olmayan Akyaka Orman Kampı’nın bungalovlar bölümünden denize girişe kamp sakinleri dışındakilere izin verilmemesine gösterilen tepkiye Muğla’ya Hizmet Vakfı’ndan yanıt geldi. Geçtiğimiz günlerde kamp içinde yürüyüş yapıp, yasak bölümden denize giren Akyaka Dayanışmasına gönderilen yanıtta Orman Kampı’nın 15 Temmuz 2013’te kiralandığı ve mesire yerinde kısa bir süre içerisinde tüm olumsuzlukların giderildiği; plaj, kafeterya, büfe, çadır, karavan ve apart hizmetleri verilmeye başlandığı belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

“Yaptığımız hizmetler gerek Akyaka gerekse yerli ve yabancı misafirler tarafından takdir edilmektedir. Bahse konu olan taş evler bölgesinde işletmemiz sorumluluk alanında bulunan doğal plaj kısmı tamamen halka açık olup herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ücretsiz olarak halkın hizmetine sunulmaktadır ve kontrollü serbestlik uygulaması akşam saat 20:00’den sonra yapılmaktadır. Bahsi geçen kapı ve tel örgü geçmişte mevcut olan ve etrafı doğal bitki örtüsüyle sınırlı alandaki taş evlerin giriş kapılarıdır. Halka açıktır. Alana araçlarıyla girmeyi alışkanlık haline getirmiş ziyaretçilerin girişlerine izin verilmemektedir. Çünkü kıyı ve plaj alanı dışında yer alan taş evlerde kalan misafirlerin her türlü güvenliklerinden işletmemiz sorumludur.”

Muğla’ya Hizmet Vakfı tarafından yapılan açıklamada, Akyaka Orman Kampı’nın girişindeki “Köpek var” uyarısı ile ilgili olarak da “Alanda bulunan çadır ve karavan misafirlerimizin bakımını üstlendiği ve alana hayvan severler tarafından bırakılan köpeklerin serbest dolaşması bazen tehlike arz etmektedir, uyarı levhası bu nedenle konulmuştur.” denilerek şöyle devam edildi:

“Alanın orman alanı olması hem işletmemiz hem de Orman İşletme Şefliği görevlilerince yangın ve diğer olumsuzluklara karşı korunmaktadır. Ayrıca mesire yeri özel kanunla belirlenmiş alanlar kapsamı içerisindedir. (Orman Kanunu ve Çevre Koruma Kanunu ve Sit alanı) Çadır ve karavan alanındaki fiyat uygulamaları Orman ve Su işleri Bakanlığının belirlediği fiyatlar ve bölgemizdeki çadır ve karavan ücretleriyle eş değerdedir. Ayrıca çadır ve karavan hizmeti alan engelli, kalp hastası ve diğer misafirlerimize indirim uygulanmaktadır.”

Akyaka Dayanışması tarafından gerçekleştirilen protesto eyleminde yapılan basın açıklamasında, “Muğla’ya Hizmet Vakfı’nı Akyaka Orman Kampı’nda halkın kıyıya erişimini engelleyen tel örgü ve kapıları derhal kaldırmaya davet ediyoruz. Muğla Valiliği’ni, bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı, MUÇEV gibi kamu ortaklığı ile kurulmuş tüm işletmelerin faaliyetlerinin kuruluş amaçlarına uygunluğunu sağlamaya davet ediyoruz. Bu işletmelerin yalnızca kamu yararı için çalışmaları, ihale, işletme ve yönetim şeffaflıklarının sağlanması için gereği yapılmalıdır. Muğla bölgesinde kamu ya da özel şirketler tarafından kıyı alanlarına halkın erişiminin engellenmesine son verilsin, Kıyı Kanunu’nun gerekleri yerine getirilsin” denilmişti.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets