AK Parti, MHP Nerede? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti, MHP Nerede?

Bu haber 29 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

24.09.2014 tarihli yazıma “Beldeler Sahipsiz Kaldı” başlığı atmıştım. Birkaç gündür de bu minvalde yazılar yazıyorum.

Büyükşehir Yasası’nın birlikte ve planlı gelişmesini sağlayabileceği gibi, beraberinde sorunlar da getireceğini yerel seçimlerden önce bu köşede çok yazdık. O zaman Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adaylarından Musa Gökbel’in çıkışlarına, uyarılarına dayanarak “Büyükşehir Ödül mü, Ceza mı?” soruları sormuştuk. Sorunun yanıtı açıktı:

Seçimle yasanın uygulayıcısı durumuna gelecek olan kişi ve kadrolara bağlı…

xx        xx        xx

Bakmayın siz, beldelerle birlikte köylerin “mahalleye” dönüşmüş olmasına.

Öyle “Büyükşehir” statüsüne geçmekle bir günde, bir yılda “Büyükşehir” olunmuyor. Şu anda büyük bir köye döndüğümüzü söyleyebiliriz… (!)

Bu tespite itirazı olanlar da olacak tabi. Onlardan ricam kapanan beldelerin zabıtalarının şimdi nerede görev yaptıklarına bakmaları olacaktır.

Şu anda mahalleye dönen köyler, beldelerden tutun da ilçe belediye başkanlarına kadar gelinen durumdan, hayatından memnun olan yok.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kendisi gibi seçilmişlere güvenip biraz “yetki devrinde” bulunsa daha mı iyi olacak bilemiyorum… Bildiğim, Muğla Büyükşehir’ olunca sadece kapanan beldelerde değil, beldelerle birlikte ‘mahalle’ haline gelen köylerde de ciddi sorunlar yaşanmaya başladı…

Şimdilik sızlanmaları duyuyoruz. Yakında ‘isyanlar’ başlarsa şaşmamak lazım…

xx        xx        xx

Doğrusu ben ilk isyanı CHP’li Belediye Başkanlarından birinden bekliyordum. Olmadı, ya AK Partililer ya MHP’liler seslerini yükseltirler diyordum. Yanıldım…

Tepki beklenmedik bir yerden geldi: Demokrat Parti (DP) İl Başkanı Zekai Alper’den…

Hadi diyelim, Muğla’da MHP’li Belediye yok. Hatta MHP bile yok… (!) AK Parti nerede?

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Partiana muhalefet’ durumunda. AK Parti’nin Büyük şehir Meclisi’nde Gurup Başkanı AK Parti’nin İl Başkanı Nihat Öztürk

AK Parti’nin büyükşehirde olduğu gibi ilçe meclislerinde de seçilmiş ağırlığı var. Kavaklıdere, Köyceğiz, Seydikemer Belediyeleri de AK Partiliİl Başkanı Öztürk’ün yerel yönetimlerle ilgili “tıkı” yok… Belki de biri DP’li öteki belediyelerin yaşadıkları sorunları AK Partili belediyeler yaşamıyorlardır!

xx        xx        xx

Büyükşehir Yasası‘yla gelir kaybı yaşayan ilçe belediyelerine ve belediye başkanlarına sahip çıkan DP İl Başkanı Zekai Alper, “Büyükşehir CHP’nin Elinde Despotlaştı!” diyor.

Bu cümleyi kurup, yazarken gülme krizine giriyordum. Nedenini ne siz sorun, ne ben söyleyeyim.

DP’nin Türkiye’nin bir başka yerinde belediyesi var mı bilmiyorum, Muğla’da Fethiye var. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı isyanını beklediğim başkanlardandı. Demek ki “parti disiplini” içinde sorunu İl Başkanı Alper’e aktarmış.

Alper partisinin Meclis Gurup Başkanı olarak basın açıklamasını Büyükşehir Meclisi’nde Gurup Toplantı Salonu’nda da yapabilirdi. Kahvaltı da yaptı. Ben gidemedim.

xx        xx        xx

DP İl Başkanı Zekai Alper’in zehir zemberek açıklamasını kahvaltıya giden arkadaşlarımdan aldım. Basından izledim.

Alper, AK Parti‘nin elinden çıkmış, risklerle dolu Büyükşehir Yasası‘nın, CHP‘nin elinde despotlaştığını iddia etmiş. Basına böyle yansıdı… Yasa despotlaşmaz! Belki de Büyükşehir Yasası ile Büyükşehir Belediye Başkanı’nın despotlaştığını söylemeye çalıştı, arkadaşlarımız yanlış anladı…

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı‘nın, bütün belediye başkanlıklarının yetkilerini tekelinde toplaması sonucu bütün ilçe belediyelerinin Mali ve ekonomik yönden iş üretemez ve halka hizmet götüremez duruma geldiğini öne süren Alper açıklamasında şöyle devam etmiş:

Bu olaylardan ilki, Fethiye’nin Gökben köyünde yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan itfaiye teşkilatının, akşam su basılamamasından dolayı müdahale edemediği yangında vatandaşımızın evi de damı da cayır cayır yandı. Ayrıca Fethiye Belediye Başkanlığı’nın itfaiyeden istediği hizmetle ilgili, ‘İzin gerekiyor’ denilerek, kâğıt üzerinde haklı olunsa bile siyasi bir nezaketsizlik yapılmaktadır. Yani ilçe belediyelerimiz 29 Ekim, 23 Nisan gibi bayramlarda dahi bayrak asma çalışmalarını izne tâbi yapacaklardır.

Bu sorun sadece DP’li Fethiye Belediyesi’nin değil, AK Partili Köyceğiz, Kavaklıdere, Seydikemer Belediyelerinin de sorunu olduğu gibi Dalaman, Ula, Ortaca, Marmaris, Datça, Menteşe, Yatağan, Milas, Bodrum Belediyelerinin de sorunu…

xx        xx        xx

DP İl Başkanı Alper sorunu ortaya koymuş, ama çözüm önerisinde bulunmamış.

Yukarıda da vurguladığım gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kendisi gibi seçilmişlere güvenip biraz “yetki devrinde” bulunsa bu ve benzeri sorunlar yaşanmayabilirdi diye düşünüyorum…

Tabi “bekara karı boşamak kolay”… Biz belediye başkanı değiliz. O’nun yerinde de olamayız. Herhalde bir yanıtı olacaktır.

xx        xx        xx

DP İl Başkanı Alper, Büyükşehir statüsü ile birlikte belediyelerin personeline maaş vermesinin bile zorlaştığına dikkat çekerken, “Büyükşehirden önce 313 personele sahip Fethiye Belediyesi, büyükşehirden sonra altı beldenin de katılımıyla 457 personele çıkmış durumdadır. Buna karşılık 2013 Nisan-Ağustos aralığında 84 bin nüfusla 10 milyon 672 bin 217 TL İller Bankası payı olan Fethiye, 2014 yılı aynı aylar aralığında 140 bin nüfusla 7 milyon 684 bin 808 TL İller Bankası payı almıştır. Bu koşullar altında belediyenin, birkaç ay içinde personeline maaş bile vermesi mümkün görünmüyor. Yatırım yapması ise mucizedir.” demiş.

Peki ya öteki belediyelerde durum ne?

Ya DP İl Başkanı Alper abartıyor ya da bütün belediyeler zor durumda. O zaman neden susuyorlar?

xx        xx        xx

DP İl Başkanı Alper sadece partisinin Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı için değil de adeta bütün belediye başkanları için konuşurken, “Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Osman Gürün değil de Ankara’dan birisi görevlendirilmiş olsa bu kadar katı kuralları uygulamaz, ilçe belediyeleri bu kadar mağdur edilmezdi diye düşünüyoruz. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Büyükşehir Yasası’nın arkasına sığınıyor.” diyerek şu ifadede bulunmuş:

Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe belediye başkanlarımızla bir araya gelerek, ‘Başka neler yapılabilir?’ diye sorarsa biz biliyoruz ki kendisine iyi niyetle çözüm önerilerinde bulunacaklardır.

İşte bu sözler bana oldukça manidar geldi…

Hepimizin bildiği gibi Büyükşehir Belediye Meclisi her ayın ikinci Salı günü toplanıyor. Demek ki Başkan Gürün o toplantılarda sormuyor. Belki de ihtiyaç duymuyor!

Ama Büyükşehir Belediye Başkanlığı önündeki parka 13 ağaç diktirip, belediyenin tanıtım logosuna 13 yıldız konduran bir belediye başkanı ilçe belediye başkanları ile bu konuyu görüşmekten neden kaçınsın ki…

Ne diyelim, biraz sabır. Yıl dolsun bakalım…

DP İl Başkanı Zekai Alper’i herkes söylenirken söylediği için kutluyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets