Muğla Valileri - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Valileri

Bu haber 23 Eylül 2014 - 0:25 'de eklendi ve 101 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

1994 yılında Muğla’ya geldiğimde, Türkiye’nin ilk kadın valiyesi Lale Aytaman, Muğla’da görev yapmakta idi. Üniversitemiz, rektörü Milli Eğitim Müdürü zanneden bu valimiz zamanında açıldı. (Bu valimiz, Ankara’ya giden zamanın rektörü için “Benden izin almadan nasıl gider?” demişti de, gene o zamanın Genel Sekreteri, valiye hanıma üniversitelerin durumunu öğretmişti.) Lale hanım 1995 seçimlerinde milletvekili seçilince vali olarak A. Cemil Serhatlı atandı. Cemil bey 4 sene valilik yaptıktan sonra, Lütfi Yiğenoğlu atandı. 2 sene çalıştı; ayrıldı ve yerine Hüseyin Aksoy atandı.

Benim tespitlerime göre, Muğla’da son zamanlarda en uzun valilik yapan kişi Hüseyin Aksoy’dur. 2001-2006 yılları arasında tam 5 sene görev yapmıştı Hüseyin Bey. Sonra E.Temel Koçaklar geldi ama 2 sene kadar çalıştı-çalışmadı görevden ayrıldı. Arkasından Lütfi Yiğenoğlu tekrar ve sanırım mahkeme kararıyla geldi. 1 sene kadar çalıştı ve ayrıldı.

2008-2010 arasında Muğla valisi Ahmet Altıparmak’tır. Altıparmak’ın 3 senelik valiliğinden sonra göreve Fatih Şahin geldi ve o da 3 sene ya çalıştı ya çalışmadı, ayrıldı. 2013’te Hakan Güvençer geldi. Hakan bey 14 ay çalıştı ve Muğla’dan ayrılıp Kahramanmaraş’a atandı.

Tam ısınıp güzel şeyler yapmaya karar verdiğimiz valilerimizin tayinen görevden ayrılmaları belki kendileri için iyi oluyor ama bizim için, bir avuç kültür sevdalıları için hiç de iyi olmuyor.

Mesela Ahmet Altıparmak valimiz ile güzel şeyler yapmayı planlamış ve ilk olarak Turizm Metinleri yarışması düzenlemiştik. Bu yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından hayli katılan olmuştu. Bu yarışmadan ilham alarak üniversitede Turizm Fakültesinde seçmeli “Turizm Metin Yazarlığı” dersini açmıştık. Ahmet bey ile çok güzel şeyler yapmayı planlamıştık ama 2010 Mayıs’ında Antalya’ya atanarak Muğla’dan ayrıldı.

Vali Fatih Şahin ile de güzel şeyler yapmayı planladık ve Metinbilim Enstitüsü Derneği ile ortaklaşa bir Mehmet Akif sempozyumu yaptık ki bu sempozyum, Türkiye’nin en özgün sempozyumlarından biri oldu. Bu sempozyumda çok özgün tebliğler sunuldu.

Son valimiz Hakan Güvençer ile de güzel şeyler yapmayı planlamıştık. Muğla kültürü, entelektüel hayatın Muğla’ya yansıması, kültürel ve sosyal etkileşimler gibi faaliyetlerle bu şehri dünya şehri yapmanın yollarını arayacaktık “Bürokratik meşguliyetime rağmen, beni rahatsız edin.” diyordu. Henüz rahatsız etmeye başlayamamıştık ki sevgili valimiz buradan ayrılıp Kahramanmaraş’a gidiyor. “Bazı heveslerimiz kursağımızda kaldı.” desek yeri var.

Benim dikkatimi çeken, son 20 yılda, Muğla’ya 10 valinin atanmış olması. Bu biraz istikrarsızlık gibi geliyor bana. “Vilayeti tanıdıydım, tanıyordum; işte tanıdım” deyinceye kadar gelip geçen aylar yıllar. Bu, Muğla için bir şanssızlık.

Muğla’da en uzun süre valilik yapan İbrahim Ethem Akıncı’dır. Milli Mücadele döneminde Demirci-Gördes civarında kurduğu özel akıncı birlikleriyle direnişe katılan İbrahim Ethem bey, 1939-1949 yılları arasında 10 yıl Muğla valiliği yapmıştır ve Muğla bu validen habersizdir. Recai Güreli, Özer Türk, Erol Çakır, Lale Aytaman, Muğla’da hatırlanan valiler. Aytaman’dan sonraki dönemde valiler çok hızlı değiştiği için, erbabının hatırladıkları dışında, hatırlanan vali sayısı az.

İnşallah yeni valimiz Amir Çiçek, ilimizde uzun süre vali olarak kalır da güzel şeyler yapmak için imkan ve fırsatlarımız olur.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets