Valilik İnsan Hakları Kurulu emniyeti suçlu buldu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Valilik İnsan Hakları Kurulu emniyeti suçlu buldu

Bu haber 13 Eylül 2014 - 13:14 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

İki yıl önce 4+4+4 Eğitim Sistemi Ankara’da görüşülürken, KESK tarafından TBMM önünde düzenlenen basın toplantısına katılmak üzere Muğla’dan 4 otobüsle yola çıkan Eğitim Sen üyelerinin Muğla’dan çıkışlarını engelleyen Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Valilik İnsan Hakları Kurulu’nda suçlu bulundu.

Özcan Özgür

İki yıl önce 4+4+4 Eğitim Sistemi Ankara’da görüşülürken, KESK tarafından TBMM önünde düzenlenen basın toplantısına katılmak üzere Muğla’dan 4 otobüsle yola çıkan Eğitim Sen üyelerinin Muğla’dan çıkışlarını engelleyen Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Valilik İnsan Hakları Kurulu’nda suçlu bulundu. Kurul Başkanı Muğla Vali Yardımcısı Orhan Eyövge’nin muhalefet ettiği karar İçişleri Bakanlığı’na gönderildi.

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran’ın verdiği bilgiye göre, 4+4+4 Eğitim Sistemi’ne karşı çıkılan günlerde KESK’in düzenlediği eyleme katılmalarını engellediği öne sürülen Muğla İl Emniyet Müdürlüğü ile ilgili Eğitim Sen tarafından yapılan şikâyetin değerlendirilmesi iki yıl sonra sonuçlandı. Muğla Vali Yardımcısı Orhan Eyövge başkanlığında Av. Ejlan Çelik, Hüseyin Şahin, Doç. Dr. Erol Kuyurtar, Av. Bahadır Sukan, Dr. Naki Bulut, Mehmet Özavcı, Doç. Dr. Ahmet Yiğit, Doç. Dr. Özlem Şahin Güngör, Nazife Ersöz Şahin, Av. Cüneyt Özdemir ve Aslı Gürsoy Yavuz’dan oluşan İnsan Hakları Kurulu, Eğitim Sen Üyelerinin haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Muğla’dan Ankara’ya 27.03.2012 tarihinde üç otobüsle yola çıkan, ancak Denizli-Marmaris kavşağında İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından otobüsler durdurularak, otobüsteki eğitimcilerin GBT sorgulaması ile fişlendikleri, sabaha kadar kavşakta polis kuşatmasında tutuldukları öne sürülen Eğitim Sen Muğla Şubesi Üyelerinin şikâyeti ile ilgili Muğla İnsan Hakları Kurulu’nun verdiği kararda şöyle denildi:

“Komisyon üyeleri konu ile ilgili olarak yapmış oldukları araştırma sonucunda sunmuş oldukları raporda sendikal haklarla ilgili yasal düzenlemeleri örnek göstererek (Anayasa’nın 2-51-90’ncı Madde, 151 sayılı ILO sözleşmesi 87 sayılı sözleşme ve AB Temel Haklar Şartı 28. Mad.) gerek iç hukukta gerekse uluslararası hukukta sendika kurma, üye olma amacı doğrultusunda faaliyette bulunma ve uygulamada çalışma yaşamına ilişkin ortaya çıkabilecek hak ihlallerine karşı gerekli tepki gösterme, bu amaçla toplantı ve gösteri yürüyüşleri yapma, grev hakkını kullanma yönünde faaliyetlerde bulunabileceklerini, yasalarla güvence altına alındığını belirterek Eğitim Sen’in üyesi olduğu konfederasyonun aldığı eylem kararı doğrultusunda Ankara’da yapacağı eyleme katılımının emniyet güçlerince engellenmesinin mevcut yasal haklarının doğrudan engellenmesi niteliği taşıdığını, olası bir provakatif eylem gerekçe gösterilerek mevcut bir hakkın fiilen engellenmesinin insan hakları ihlali olarak değerlendirildiği sonucuna vardıkları belirtilmiştir.”

Kararın sonuç bölümünde de “Başvuru konusu ile ilgili olarak il İnsan Hakları Kurulu Başkanlığımızca yapılan inceleme ve değerlendirmede; Eğitim Sen’in üyesi olduğu Konfederasyonun aldığı eylem kararı doğrultusunda Ankara’da yapacağı eyleme katılımın Muğla Emniyet Müdürlüğü güçlerince engellenmesinin uygulamada sadece sendika yöneticilerine yönelik olmadığı; Genel nitelik kazandığından, mevcut yasal haklarının doğrudan ihlali niteliği taşıdığını; olası bir provakatif eylem gerekçe gösterilerek mevcut bir hakkın fiilen engellenmesinin seyahat hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ve sendikal faaliyette bulunma ve örgütlenme hakkının ihlal edildiğini tespit edilerek bu yönde alınan kararın İl Emniyet Müdürlüğü’ne, Eğitim Sen Muğla Şubesi’ne ve İçişleri Bakanlığı’na gönderilmesine oy çokluğu ile karar verildi” denildi.

Kararda Kurul Başkanı Orhan Eyövge’nin “Seyahat Hürriyetinin engellenmesi (TC Anayasası Md 23) dışındaki görüşlere ve kararın tebliği ile ilgili olarak il ve içe insan hakları kurullarının kuruluş, görev ve çalışma esasları hakkında yönetmeliğin 18. Maddesinin dışındaki yapılması istenilen tebliğleri uygun bulmadığımdan çoğunluk görüşüne katılmıyorum” şeklindeki muhalefet şerhine de yer verildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets