Üniversite Hastanesi ve Ula - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Üniversite Hastanesi ve Ula

Bu haber 13 Eylül 2014 - 13:48 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
Avatar
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

12 Şubat 2014 tarihinde ihalesi yapılan 500 yataklı üniversite hastanesinin yapımı başladı ve son hızla devam ediyor.12 yıldan beri Ak Parti hükümetleri tarafından ilimizin merkezine ve ilçelerine birçok önemli yatırımlar yapıldı. Halen devam etmekte olan hastane projesi için uzun süre uygun yer arayışı sürdü benimde içinde olduğum Ula sevdalısı bir grup insan gölet bölgesinde arazilerinin yarısını tıp fakültesi ve hastane yapılması şartıyla Muğla Üniversitesine bağışlamayı teklif ettik. Bu bağışta amaç bir zamanlar ilimizin üçüncü büyük ilçesi, şimdi ise hemen hemen sonuncu ilçe olan Ula’nın eski güzel günlerine dönmesine katkı vermekti. Bu niyetle gölet bölgesinde toplamda 210 dönüm bağış arazi elde edilmişti. Başlangıçta bağış arazi fikrine olumlu bakan rektörlük daha sonra şu an inşaata başlanan yerde karar kıldı.

Yapımı devam eden hastane projesi eğer Ula ilçesi sınırları içine yapılabilseydi bu yatırım sayesinde Ula ilçesi elbette bundan ekonomik olarak ciddi yararlar elde edecekti. Ayrıca teklif edilen arazi Muğla il merkezine çok yakın olduğu için pek tabii olarak il merkezi de bu yatırımdan aslan payını almaya devam ederdi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerini ilimizde Ak Partinin kaybetmesinden sonra hükümetin ceza olarak bu projeden vazgeçtiği söylentileri yayıldı bir kısım kötü niyetli kimseler tarafından ortaya atılan bu iddiaların geçersiz ve yalan olduğu inşaat faaliyetinin fiilen başlamasıyla ortaya çıktı. Proje bittiği zaman 500 yataklı 12 ameliyathaneli 2 şer kişilik odalı modern bir sağlık tesisi olacak. Hastanede öğrencisi, hocası, personeli dahil yaklaşık 3000 kişi hizmet verecek Bu proje hizmete girdiği zaman hastalar ve hasta yakınları ile yaklaşık günlük 10 000 kişilik bir trafik oluşacak. Böyle muazzam insan trafiğinin olduğu tesisin yaratacağı ticari canlılığı da hesaba koyarsak Muğla Ula ve civar bölge insanları için de büyük bir iş ve ekmek kapısı olacaktır.

Muğla il merkezi olan Menteşe ilçesi hastanenin kendi sınırlarında olması, öğrencilerin, hocaların ve çalışanların zorunlu ve sosyal ihtiyaçların karşılanabilecekleri uygun mekanları bünyesinde barındırdığı için cazibe merkezi durumundadır. Menteşe ilçesinin cazibe merkezi olması nedeniyle burada oluşacak muazzam ekonomik pastadan en önemli payı alması zaten doğaldır. Sadece ilimizin değil ülkemizin sayılı sağlık tesislerinden olacak olan ve ilçemizin hemen yanı başına yapılmakta olan bu yatırımdan Ula ilçesi de elbette bir pay alacaktır Fakat bu pay tatmin edici olması için ilçeyi yönetenlerin de yapmaları gereken işler atmaları gereken bazı adımlar var. Tesisin bitmesi için 750 günlük zaman var Ula İlçesini bu yatırımdan azami payı alacak hale getirecek tedbirleri alma görevi ilçe halkının değil ilçeyi yönetme sorumluluğunda olanlarındır. Şahsen ben böyle bir çalışma olursa bir ışık tutar diye bazı önerilerde bulunacağım.

Ula’nın yanına yapılmakta olan bu büyük tesisin yaratacağı ekonomik pastadan pay almak için şu çalışmalar ivedilikle yapılmalı.

1- Alt yapı: İlçenin büyük oranda projeleri hazır olan kanalizasyon ve doğalgaz çalışmasına vakit geçirmeden başlanmalı bilhassa doğalgaz ve kanalizasyon koordineli yapılmalı.

2- Sosyal tesisler: İlçeye yerleşecek olanların boş zamanlarında güzelce vakit geçirebilecekleri mekanları yaratmalı Bunun için geçen hafta yazdığım başta Geka’dan yarı parası hazır olan gölet projesi hemen hayata geçirilmeli.

3-Mimarlık fakültesi: Geçen dönemki belediye başkanının rektörlük ile yapmış olduğu mimarlık fakültesiyle ilgili protokolün gereğini ilçe belediyesi kısa sürede yerine getirip ilçemize çok önemli, prestijli bir fakülte olan mimarlık fakültesini ilçeye kazandırılmalı. Mimarlık fakültesinin yerinin restorasyon bedeli valilik bünyesindeki KUDEP fonundan zaten alınacak.

4-Üniversite ile sıcak ilişki: Başta rektör Sayın Mansur Harmandar ile sıcak ilişkiler kurarak üniversite yönetiminin desteği ve katkısı temin edilmeli.

5-Halkın bilinçlendirilmesi: İlçe halkı ve esnafı ile toplantılar yapılarak halkın ve esnafın bu çalışmalara katkı vermesi temin edilmeli.

6-Tanıtım faaliyetleri: İlçeyi tanıtıcı çalışma yapılmalı bunun için kitap, broşür gibi reklam ürünlerinden yararlanmalı.

Bu öneriler daha uzatılabilir önemli olan niyettir ilçemizi yöneten başta, Belediye başkanımız, ilçe kaymakamlığı, iktidar partisi yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri elbirliği ile birçok şey yapabilirler. Özellikle Belediye başkanımız kendi partisinden olan Büyükşehir Belediyesinin görev alanında olan işlerin biran önce yapılması konusunda ısrarcı ve aktif olmalıdır. 5’inci defa ilçeyi yönetme görevini ona veren ilçesine vereceği azami katkıyı vermek onun görevi aynı zamanda vicdani borcudur. Sayın belediye başkanımız Ula’nın gelişmesi için hiç bir komplekse kapılmadan gerekirse iktidar partisi yöneticileri ve vekilleri başta olmak üzere herkesten yardım istemelidir.

Yukarda saydığım hizmeteler zaten ilçemizin doğal ihtiyacı olan hizmetlerdir bittiği zaman Ula İlçesi daha yaşanabilir daha güzel cazibe merkezi bir yer haline gelecektir. Bu hizmetlerin yapılması ilçe belediyesine fazla bir maliyet getirmeyecektir. Yukarda saydığım hizmetlerin tamamının kaynağı hazırdır. Bugünkü haliyle Ula İlçesi yanı başındaki büyük yatırımdan yeterli payı almaya hazır değil. Eğer elimizi çabuk tutup gerekli tedbirleri almazsak hastaneye üç beş tane hizmetli işçi sokarız büyük ekonomik pastadan alacağımız payda o kadarcık olur. Haftaya buluşmak üzere iyi haftalar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets