Başkan Gürün’ün İsabetli Seçimi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başkan Gürün’ün İsabetli Seçimi

Bu haber 12 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazıma şöyle başlamıştım:

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki günkü Eylül Ayı olağan toplantısında Büyükşehir Hizmet Binası’nın (Belediye Sarayı) Adliye Sarayı’nın yanında Oto Gar’ın yerinde yapılması kesinlik kazandı.

Bilemediniz. Bu gün Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yer seçimini eleştirecek değilim. Hayır, yarın, bir başka günde eleştirmeyeceğim.

Bu konuyu yarınki yazıma bırakalım. Başkan Gürün’ü yarınki yazımda kutlayalım.

Evet, bugünkü yazımda Başkan Gürün’ü kutluyorum.

xx        xx        xx

Şaşıracak bir şey yok.

Bu köşe elbette hep bardağın boş kısmına bakan bir köşedir. Bundan sonra da bardağın boş yanını görmeye devam edecektir. Ama biz bardağın dolu kısmını görmeyi de biliriz. Gördüğümüz zamanlarda olmuştur.

Bu genellikle ekstrem durumlarda gerçekleşir.

Bu anlamda bu köşede AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in alkışlandığı da olmuştur. Daha yeni Akbük ve Akyaka ile ilgili açıklamalarını alkışladık.

Tabi bu köşede Milletvekili Özden’in eleştirildiği de oldu. Yeri geldiğinde yine olacaktır.

Ama yine de kim ne derse desin gazetecinin görevi bardağın boş tarafını göstermektir. Gazeteci muhaliftir…

xx        xx        xx

Muğla Otobüs Garajı ile Kamyon Garajı ve Toptancı Hali alanlarının imar planı değişikliği ile tek bir parsel haline getirilerek, burada “Büyükşehir Belediye Sarayı” yapılacak. Nedense Belediye hizmet binaları böyle anılıyor:

Belediye Sarayı… Büyükşehir Belediye Sarayı…

Sanki içinde ‘kral’ var!

Gerçi Büyükşehir Yasası öyle bir hazırlanmış, sanki 30 Mart’ta Büyükşehir Belediye Başkanları değil de “krallar” seçildi. Büyükşehir olmayan belediyelerde de durum farklı değil… Her yerde seçilmiş krallara sahibiz!

Ama galiba Büyükşehirlerde ilçe belediye başkanlarının “saltanatları” sona erdi…

Yerel seçimler sırasında Başkan Gürün Milas’ta Büyükşehir Yasası’nı anlatırken “benzetme” yapıp, “Seçimden sonra iki kocanız olacak, Muhammet Tokat ve ben…” demişti. Ama öyle olmadı… Teşbihte hata olmaz. Bugün Muğla’nın tek bir kocası var, o da Başkan Gürün…

xx        xx        xx

Seneler önce dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu istese Atatürk İlkokulu’ndan çocukluk arkadaşı CHP’li Başkan Gürün’e kıyak çekmeden Tarihi Adliye Sarayı’nın Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne “Güzel Sanatlar Fakültesi” yapılmak üzere verilmesini sağlayabilirdi.

Başkan Gürün ne yapsın, verenden kaçılır mı?

Doğrusu o zaman yenisi yapıldığı için boşalan tarihi Adliye Sarayı’nın restore edilip Belediye Sarayı’na dönüştürülmesi pek çok yönden isabetli olmamıştı.Ama şimdi Büyükşehir hizmet alanı olarak öngörülen Otogar ile Kamyon Garajı ve Toptancı Hali alanları yer seçimi her bakımdan isabetli oldu.

Böylelikle şehir merkezindeki trafik yükü ve otopark sorunu önemli ölçüde hafifleyecektir. Yurttaşların aynı yerleşke içinde belediye ile ilgili sorunlarının çözümü ve işlerinin görülmesi daha iyi olacaktır.

xx        xx        xx

Bu günlerde herkes iki soru soruyor: Yeni garaj nerede yapılacak? Şu anda Başkan Gürün’ün “Büyükşehir Belediye Sarayı” olarak kullandığı tarihi Adliye Sarayı boşalınca ne olacak?

Yeni garajın nerede yapılacağını bilsem, resmen açıklanmadıkça yazmam. Öngörülen yerde arazi kapatmaya çıkanlar olabilir! Ama tahmin edelim, ya Akçaova Mahallesi’nde oldur, ya Dirgeme (Akkaya) Mahallesi yolu üzerinde bir yerlerde…

Eski Adliye Sarayı ile ilgili ise şu ana kadar açıklanmış bir öngörü yok. Ancak Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Boşalsa da oraya geçsek” diye umuyor olabilir!

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de elindeki binaların yetersizliğinden şikâyetçi. Aldığımız duyumlar doğru ise niyeti Eski Garaj Alanı’nın bir bölümünde “Menteşe Belediye Sarayı”nı inşa edip, kalan kısımda büyük bir yeşil alan düzenlemesi yaparak kamuoyunun yükselecek tansiyonunu düşürmeye çalışmak…

Yerseniz…

xx        xx        xx

Tarihi Adliye Sarayı’nın “Belediye Sarayı”na dönüştüğü günlerde dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan, karşılığında bir okul yapılması koşulu ile tarihi Atatürk İlkokulu binasını Başkan Gürün’e teklif etmişti. Sonuç çıkmamıştı…

Bu gün Mustafa Aksan yok, ama o doğru düşünce bu gün de değerlendirilebilir.Sesli düşünüyorum tabi…

Menteşe Belediyesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün istediği bir yerde bir okul yaptırıp, karşılığında Atatürk İlkokulunu isteyebilir. Bu günün İl Milli Eğitim yöneticilerinin kabul etmesi halinde tarihi okul Menteşe Belediye Sarayı olur. Eski İl Özel İdare binası da Büyükşehir Belediye Sarayı yapılıp boşalınca hizmet binası olarak  Menteşe Belediyesi’ne devredilebilir.

Tarihi Adliye Sarayı’nın da böylece yeniden Güzel Sanatlar Fakültesi olması gündeme getirilebilir. Keşke bu gerçekleşebilse, keşke “Koca mektep” denilen ve bu gün Kız Meslek Lisesi olarak kullanılan tarihi yapı da Mimarlık Fakültesi olsa…

xx        xx        xx

Aslında böyle bir gelişme Muğla il merkezine bir “Arkeoloji Bölge Müzesi” kazandırabilir.

Tarihi Adliye Sarayı’nın Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne verilmesi halinde, İl Kültür Turizm Müdürlüğü de Müze ve İl Kütüphanesi’nin bulunduğu tarihi binaları üniversiteye devredebilir… Üniversite de eski BESYO’nun bulunduğu yeri veya yerleşkenin Denizli Yolu’na yakın bölümünün bir parçasını İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne müze ve hizmet binası yapılmak üzere tahsis edebilir.

Neden olmasın?

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün gerçekten hizmet alanı ile ilgili çok isabetli bir yer seçimi yaptı.

Otogar ile Toptancı Hali ve Kamyon Garajı alanlarının birleştirilmesi sayesinde nasıl bir imar uygulaması yapılacağını bilmiyoruz. Ama ‘Başkanlık Makamı’nın bulunduğu yapı Adliye Sarayı ile birlikte “Milli Egemenlik Meydanı”nı kucaklamak üzere otogarın girişinin bulunduğu noktaya yakışacaktır.

Tabi umarız orada Adliye Sarayı binası gibi bir beton kütlesi ortaya çıkmaz. Ve umarız Muğla Mimarisi çizgilerini taşıma koşullu bir “proje yarışması” düzenlenir.

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediyesi Bayındırlık Komisyonu’nun AK Partili Üyesi Hürol Önder, yeni Belediye Sarayı ile ilgili rapora muhalefet etmişti. Dün arayıp, “Gerekçem yazılmamış, insanlar yeni belediye sarayına karşı olduğumuzu sanacak.” diyordu.  Haklı… Önder, yapı yoğunluğu emsaline karşı çıkmıştı. Aynı bölgede Adliye Sarayı ve İl Emniyet Müdürlüğü binaları ‘emsal 1’ olmadığı halde yeni Belediye Sarayı’na ‘emsal 1’ verilmişti.

Bu durumda şu anda Muğla’ya yetmeyen Adliye Sarayı’na emsal 1 ile büyüme imkanı verilmesinde yarar olacaktır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets