“Yeni hedef Kazakistan” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Yeni hedef Kazakistan”

Bu haber 10 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Gazetelerde haber başlığını görünce şaşırdım. Şaka gibi…

Yeni hedef Kazakistan

Bu başlık 4 yıl önce “Kazaklar geliyor” diye atılmıştı.

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in 4 yıl önce atılmış başlıktan haberi olamaz. Böyle bir sorumluluğu da yok. Ama sevgili meslektaşlarım 4 yıl önce attıkları başlığı nasıl unuturlar?

xx        xx        xx

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev geçenlerde Muğla’ya gelmiş. Kendileri Muğla Valisi M. Hakan Güvençer’i ziyaretlerinde Türkiye’ye daha çok Kazak turist gelmesi için çalışma yaptıklarını söylemişler!

Şaşırdım. Şaka gibi…

Bir Kazak Büyükelçisi Türkiye’ye daha çok Kazak turist gelmesi için neden çalışsın? Ne menfaati var. Türkiye’den komisyon mu alıyor!

Kazaklar hani, mesela İngiliz, Alman ve Rusların ardından dördüncü sırada olsun tercih eden millet olur da, elçileri “Vatandaşlarım Muğla’da rahatlar mı, sıkıntıları var mı?” türünden sorulara yanıt aramak için Muğla’ya gelir, anlarız… Neyse…

xx        xx        xx

Yine de ben haber başlığını görünce heyecanlandım. “Galiba” dedim, “4 yıl önce Kasım ayında gazetelerimizin dönemin Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer’in ağzından ‘geliyor’ dedikleri Kazaklar sonunda geldiler.” diye sevince kapıldım.

Meğer Kazaklar değil, Kazakların Ankara Büyükelçisi gelmiş!

Büyükelçi Canseyit Tüymebayev Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü de ziyaret etmiş ve Kazakların Marmaris’e, Bodrum’a tatile geldiklerini belirtirken, “Sadece geçen yıl Türkiye’ye gelen turist sayısı 420 bin kişi.” demiş.

Nedense Muğla’ya gelen Kazak turist sayısını vermemiş. Bilmiyor olabilir. Biliyor da unutmuş olabilir. Olabilir…

Doğrusu ben çıkan haberleri okuyup, birbirleri ile harmanlayınca kendi kendime “Acaba Büyükelçi Tüymebayev zengin Kazakların Muğla’da ne gibi yatırımlar yapabilecekleri ile ilgili incelemeye mi geldi?” diye sormadım değil…

xx        xx        xx

Sakın Kazaklar Muğla’ya yatırım yapmasınlar gibi bir düşünce içinde olduğum sanılmasın.

Yatırıma kim karşı çıkar? Yatırım demek, istihdam demek. Yatırım demek, yeni kaynak demek…

Ülkeler yatırımcı çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Şehirler ve dolayısıyla Muğla’da yapmalıdır, ama “Yabancı sermayenin Muğla’da turizme yapacağı yatırımın, otel, tatil köyü satın almasının Muğla ekonomisine ne gibi katkısı olur?” diye de sorgulamak lazım.

Muğla’daki yıldızlı tesislerin neredeyse tamamının bağlı olduğu vergi dairesi İstanbul’da… Muğla Büyükşehir’e değil, İstanbul Büyükşehir’e katkı yapıyorlar!

xx        xx        xx

Gazetelerimizde “Yeni Hedef Kazakistan” başlıklı haberleri okuyunca, 2010’un Kasım ayında yayınlanan “Kazaklar Geliyor” başlıklı haberlere şöyle bir baktım. O haberlerde dönemin İl Kültür Turizm Müdürü Kamil ÖzerMuğla’da 3 milyon psikolojik direnci aşma çabaları uzun zamandır vardı. Bu çabanın meyvelerini almaya başlıyoruz.” demiş. Ardından devam etmiş:

Suriye ve Kazakistan’a gittiğimizde, oradaki tur operatörleri ile görüşmelerimizden, Muğla’ya hava ulaşımı olmadığı için Antalya ve İzmir üzerinden gelen Kazakların ve Suriyelilerin Muğla’da tatil yaptıklarını öğrendik. Ancak bunlar Muğla olarak kayıtlarımızda yok. Bu anlamda, başka gümrük kapılarını kullanmak zorunda kalarak gelenleri bilmiyoruz. Bunları göz önüne alırsak, Muğla’nın 2010’da 3.5 milyon turist ağırladığını söyleyebiliriz.

Muğla’da son zamanlarda tek tük Suriyeli görüyoruz. Ancak bunlar turist değil, iç savaştan kaçan mülteciler! Kazak turist gören varsa beri gelsin…

Antalya ve İzmir üzerinden gelen varsa, kayıtlarımızda olmayabilir, ama Kazakların Ankara Büyükelçisi Muğla’ya gelenlerin sayısını bilmez mi?

xx        xx        xx

2010 tarihli aynı haberlerde, “Uçuşlar Air Astana ile yapılacak” diye bir ara başlık atılmış ve “Türkiye ve Muğla turizmini Kazakistan’da tanıtan heyete başkanlık eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı da Kazakistan havayolları Air Astana’nın önümüzdeki Mayıs ayından itibaren Bodrum Milas Havaalanı’na her hafta, Dalaman Havaalanı’na da on günde bir charter seferlerine başlayacağını belirtti.” diye devam edilmiş.

Bodrum’a İstanbul aktarmalı Astana Hava Yolları uçağı geldiğini duymuştum. Dalaman’a gelen giden yok…

Aradan 3 yıl geçiyor. Muğla’ya Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev geliyor ve Kazakistan’ın çok soğuk bir kış geçirdiğini belirterek, “Eğer Türkiye Kazakistan-Bodrum tarifeli seferleri başlatırsa çok sayıda Kazak Muğla’ya gelecektir. Kazaklar Muğla’da kışında denize girebilirler.” diyor. Muğlalılara heyecan yaptırıyor!

Ne güzel… Güzel de Bodrum’a uçak geldiği bilgimiz yanlış mı?

Tabi Büyükelçi Tüymebayev gerçekten böyle dedi mi onu da bilmiyoruz. Ancak haberlerde bu sözler karşısında “Bodrum’a zaten sizin uçağınız geliyor” veya “Bu seferleri yapacak uçaklarda kaç koltuk garantisi vereceksiniz?” denildiğini de göremedik!

xx        xx        xx

Kasım 2010’da aynı günlerde “Muğla’nın gözü Uzakdoğu’da” başlıklı haberlerde yayınlanmıştı. 2014 Eylül’ünün “Yeni hedef Kazakistan” başlığına ne kadar benziyor…

Muğla’nın gözü Uzakdoğu’da” başlıklı haberde ise dönemin İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, 2011 yazında Antalya-Şam gibi Şam-Dalaman, Halep-Dalaman ve Tahran-Dalaman seferlerinin başlayacağını anlatmış! Ardından şöyle demiş:

Bu seferlere Tokyo ve Pekin’in de eklenmesini bekliyoruz. Yeni pazar arayışında Uzakdoğu ve Ortadoğu’da gözümüzü, Japonya ile birlikte yurt dışında tatili yeni keşfeden İran, Suriye, Çin ve Kazakistan’ı hedef aldık. İyi ilişkiler kurduk ve hepsinden turist bekliyoruz. Japonya ve Çin’den gelen basın yayın temsilcileri ve tur operatörlerini ağırladık. Ardından Kazak ve İran heyetleri gelecek. Muğla’yı onların ülkelerine gidip anlatmanın yanında, onları burada ağırlayıp yerinde tanıtım da yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarımız Cumhur Güven Taşbaşı, Kazakistan’dan Türkiye’ye 300 bin turist hedefi koydu. Ben de Muğla’ya 100 bin dedim. Orada Muğla’ya bu sene 8 bin Kazak turistin gelmiş olduğunu öğrenirken bir Kazak firması, 20 bin turist sözü verdi.

Gerçekten hepsi Muğla’da ağırlandı. Bizimkiler de o ülkelerde ağırlandılar!

Sonuç?

Bence fiyasko… Bırakın 2011’i, hatta 2012 ve 2013’ü… Bu sene 100 bin Kazak geldi mi? Nerede 20 bin turist sözü veren Kazak firması

 

xx        xx        xx

Evet, şaka gibi…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets