Hep Birlikte Yanlış Yaptık! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hep Birlikte Yanlış Yaptık!

Bu haber 05 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu yazı aslında önceki günün yazısı idi. Önceki gün Karabağlar Yaylası üzerine yazdım. Bir gün daha beklesem kıyısından köşesinden yok edilen o yeryüzü cennetine musallat olanların içinde kendimi de görmeye başlayacaktım!

Yazdım kurtuldum mu? Hayır… Yayla için kimin ne yapabileceğini biliyoruz. Bakalım kim, kimler harekete geçer?

Anladığım kadarıyla Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği yapabilecekleri ile sınırlı kalıyor. Ama daha dün MSKÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde yeni poliklinikler yapılacağı gerekçesi ile birkaç çam ağacı kesilince ayağa kalkanlar bakalım Karabağlar Yaylası için de harekete geçer mi?

Muğla Çevre Derneği, Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu ve Akdeniz Yeşiller Derneği bir şeyler yapacaklardır diye umuyorum…

Dün yazıp kurtulmadım. İzleyeceğiz…

xx        xx        xx

Bu yazı dün de yayınlanamadı. Araya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un isyanı girdi. Ha Kocadon’un isyanı, ha aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı olan MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı’nın isyanı…

Geçen Cuma günü Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan bir açıklama geldi. Açıklama Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin günü birlik alanlarla ilgili verdiği karar ile ilgiliydi. Açıklama bana (adıma) gelmedi. Hamle’ye gelmişti. Bir de Cumhuriyet İzmir Bürosu’na gitmiş. Galiba Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nda “akredite” değiliz!

Cumhuriyet’ten arayan Yusuf Özkan arkadaşım, “Efe biz bu haberin içinden çıkamadık, bir el atıver.” diyordu. Ben de Hamle’ye gelen açıklamaya çoktan el atmış içinden çıkmaya çalışıyordum!

Tabi ben hala belediyemizin Muğla’da Cumhuriyet Temsilcisi varken, Temsilci Özcan Özgür’e değil de İzmir Bürosu’na haber servisi yapmasını da anlayabilmiş değilim!

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan geçtiğimiz Cuma günü gelen haberin içinden bir şekilde çıktım. Tabi MELSA Başkanı Kayı’nın da yardımı olmadı değil…

Haberin içinden çıkarken uzun zamandır ben dahil bütün Muğla Basını MELSA ile ilgili haberleri yanlış yazdığımızın farkına vardım!

Haberlerde hep günübirlik alanların MUÇEV tarafından ihalesini öne çıkardık. MELSA’nın ihalelerle ilgili yargıya başvurduğunu, İHALELER için İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verdiğini, karar uygulanmadığı için Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Savcılığı’na Muğla Valiliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunduğunu yazdık.

Gariptir, kimse de arayıp, “Bu haberler yanlış” demedi! Tıpkı Büyükşehir Belediyesi yeni Hizmet Alanı ile ilgili haberde yaptığımız “yanlış” da uyaran olmadığı gibi!

xx        xx        xx

Geçen hafta cumartesi (30 Ağustos) günü yerel ve yaygın basın ile ajanslarımızın haberlerine baktım, hemen hepsi Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin Ölüdeniz ile ilgili İHALE için ikinci defa yürütmeyi durdurma kararı verdiğini duyurmuştu.

Ben meslektaşlarımı eleştirmiyorum… Cuma gününe kadar ben ve gazetemde o yanlışın içindeydik. Haber kaynağı sağlam olmadığı gibi, düzelten da çıkmıyordu!

Nitekim geçen cumartesi günü benim Cumhuriyet’te çıkan haberim ile Hamle’nin haberini düzeltmeye kalkan çıkmadı!

Demek ki haberin doğrusunu biz yazdık” diyeceğim, ama öteki gazete ve ajansları uyaran olduğunu da sanmıyorum… Anlayamıyorum… (!)

xx        xx        xx

Neyse biz konuya gelelim. Konu, Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından kapanan İl Özel İdaresi bünyesindeki MELSA’nın (Muğla El Sanatları Ltd. Şti.) Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi ile birlikte Ölüdeniz ve Akçapınar Kumsallarının işletme haklarının da devredilip devredilmemesi…

Yanlışımız varsa Büyükşehir Belediyesi ilgilileri düzeltir. Anladığımız kadarıyla İl Özel İdaresi kapanırken, taşınır ve taşınmazlarının devir, tasfiye ve paylaştırılması ile ilgili kurulan Komisyon yüzde 75 hissesi İl Özel İdaresi’ne ait olan bir Muğla Valiliği kuruluşu MELSA, Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

Ancak Muğla Valiliği ile Çevre Şehircilik Bakanlığı arasında yapılan protokolle 2021 yılına kadar işletme hakları MELSA’ya tahsis edilmiş olan Ölüdeniz ve Akçapınar kumsalları ile ilgili sözleşme iptal edilmiş. Muğla Büyükşehir Belediyesi de bu “iptali” veya “feshi” hukuksuz bulmuş ve Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde dava açmış.

Bu arada Valilik daha (devirden) önce MELSA’nın yüzde 25 hissesine sahip olan Muğla’ya Hizmet Vakfı marifetiyle yüzde 50 hissesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vakfına ait olmak üzere MUÇEV adında bir şirket kurdu. Başta Ölüdeniz, İztuzu ve Akçapınar Kumsalları olmak üzere tüm günübirlik alanları bu şirket marifetiyle ihale yoluyla kiraya verdi ve halen Muğla’ya ne gibi hizmetleri olmuş bilinmeyen Muğla’ya Hizmet Vakfı’na kaynak yaratma yoluna gitti…

xx        xx        xx

Baştan beri ortada bir hukuksuzluk ve usulsüzlük bulunduğunu savunan MELSA Yönetimi’nin Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde açtığı dava sonucu mahkeme, her ne kadar biz gazeteciler “Ölüdeniz ihalesine yürütmeyi durdurma kararı verildi” diye yazmış olsak da MELSA’ya 2021 yılına kadar Ölüdeniz ve Akçapınar ile ilgili yapılmış olan TAHSİS ile ilgili sözleşmenin feshi için yürütmeyi durdurma kararı verdi…

Ancak idare mahkeme kararına uygulamadı. Muğla Büyükşehir Belediyesi de Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Yargı süreci devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu defa İl Özel İdaresi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmeden önce MELSA’ya yapılmış olan tahsisi kendisi tek taraflı olarak fesih etti.

Muğla Büyükşehir Belediyesi kuruluşu haline gelin MELSA’nın yönetimi bu defa 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı ve bu mahkeme de tahsisin feshi işlemi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Böylece TAHSİS iptali ile ilgili iki kere yürütmeyi durdurma kararı verilmiş oldu…

xx        xx        xx

Şimdi ne olacak?

Haberi doğru düzgün yazmaya çalışırken kendisiyle görüştüğüm MELSA Müdürler Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı Yavuz Kayı’ya sordum. Sayın Kayı, “İdare Mahkemesi bu yerlerle ilgili iki defa karar almış bulunuyor. Biz Bakanlığın hukuksuzluk yapacağını sanmıyoruz. Bir an önce bu işletmeler bize verilmelidir. Bu olumsuzluklarla ilgili zaten tazminat davası açacağız. Devir işlemlerini geciktirirlerse, tazminatın yükü artar” dedi.

Artar mı artar… Ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapar bilmiyoruz. Bildiğim, fesih işlemleri ile ilgili İdare Mahkemesi iki kere yürütmeyi durdurma verdiğine göre, böylelikle MUÇEV tarafından yapılmış oyan ihalelerde “yok” sayılır. İhale kazananlar da isterlerse ihaleyi yapanlar hakkında tazminat davası açabilir.

Gerek MELSA ve gerekse ihaleyi kazananların tazminat davası kazanmaları halinde ise, hukuksuz süreci işleten idareciler kamuyu zarara uğratmış olmakla karşı karşıya kalabilirler. Hatta tazminatlar kendilerine rücu edebilir… Hayırlısı…

xx        xx        xx

Bu günübirlik alanlarla ilgili AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in de öteden beri itirazları, isyanı var. Onu da yarın ele alalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets