Bodrum Belediyesi ve Gork! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bodrum Belediyesi ve Gork!

Bu haber 04 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet KocadonBu işin sonu mahkemeye gider.” demiş.

Hangi işin sonu?

Ne siz sorun, ne ben söyleyeyim…

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün geçenlerde Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Toplantısı’nda il genelinde oda başkanlarına bilgilendirmede bulunurken “gork bastığını” söylemişti… Benzetme ilginç. “Gork tavuk gibiyim” demiş.

Gork tavuk meselesini ne zamandır yazmak istiyorum. Fırsat olmadı. Bu gün olabilirdi, ama bu gün de Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’un feryadı öne geçti.

Çünkü Kocadon’un feryadı bana öteki belediye başkanlarının da feryadı gibi geliyor!

xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı ErdoğanBaşbakan” sıfatı ve Cumhurbaşkanı Adayı olarak Muğla’ya geldiğinde Fethiye’nin Demokrat Partili Belediye Başkanı Behçet Saatçı’nın AK Parti’ye geçeceği ve Fethiye’nin de bunun karşılığında “ayrı il” olacağı sosyal medyaya ve dolayısıyla siyasi kulislere düşmüştü…

O günlerde “Ayırsınlar şu Fethiye’yi onlar da kurtulsun, biz de kurtulalım” diyenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değildi!

Gerçekten o gün Başkan Saatçı Muğla’ya gelmişti, ama o söylenti nereden çıkmıştı?

Söylenti diyorum, çünkü ortaya atılan “iddia” hala sosyal medya haberinden, söylentiden öteye geçemedi…

xx        xx        xx

Tabi bu gün gelinen noktada “Büyükşehir uygulamasından” kimse memnun değil! Kime sorsanız “Ahhh!” diyor. Hangi ilçe belediye başkanına sorsanız, “Dünün belde belediye başkanları bizden daha yetkiliydiler” diye yakınıyor.

Hal böyle olunca Başkan Saatçı elbette “Fethiye ilçe belediye başkanı” değil de “Fethiye İl Belediye Başkanı” olmak isteyebilir.

Bunun için AK Parti’ye geçer mi?

Kendisi bilir ve bence siyaset yapmaya devam edecekse geçmez… Ki, Başkan Saatçı’nın AK Partili olması halinde Fethiye’nin il olmasına da gerek yok. AK Partili olması halinde nasıl olsa ne istese Ankara’dan gelirdi…

Hal böyle olunca sorulması gereken soru, “Başkan Saatçı’nın AK Partili olmasının AK Parti’ye getirisi ne olur ki?” olur. Yanıt ise “Hiç” olur!

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçiminde Fethiye’den çıkan oy ortada. Hem o Fethiye’nin il olmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan “evet” der mi?

xx        xx        xx

Bu söylentinin kaynağı tabi ki AK PartililerCHP’liler olacak değil ya…

Söylentinin kaynağında İl Başkanı Yardımcısı Miraç Cin ve Süleyman Soylu ile ilişkisi nedeniyle bir anda AK Parti’nin Muğla’da önde gelen isimlerinden biri haline gelen Yusuf Kayacık olduğu söylentisi de var? Güya Fethiye il olursa, bir ayağı Fethiye’de, bir ayağı Ula’da olan Kayacık’ın önümüzdeki seçimde Fethiye’den birinci sıra milletvekili adayı olacakmış.

Hadi diyelim Kayacık’ın böyle bir hayali var, Miraç Cin ne olacak?

Memleketi Muğla’yı (Menteşe) bırakıp Fethiye’ye il başkanı olmayacaktır!

Söylenti işte… Kayacık’ın böyle bir hayali olabilir tabi, ama bana anlatılanlar inandırıcı gelmedi.

Söylentileri anlatarak Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’e sordum. Söylentilere güldü… “Fethiye il olursa, Muğla Büyükşehir olamaz. Fethiye’nin il olması söz konusu olsaydı, Muğla Büyükşehir yapılmazdı.” dedi. Ardından şöyle devam etti:

Sayın Behçet Saatçı o gün gerçekten Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüştü. Ben de oradaydım, ama Sayın Saatçı’nın ne partimize geçeceği, ne de Fethiye’nin il olacağı konuşulmadı. Böyle bir şey yok.

Var diyen çıkıp var desin…

Tabi Milletvekili Özden o gün ne konuşulduğunu da söylemedi!

xx        xx        xx

CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un “Bu işin sonu mahkemeye gider.” sözünü duyunca nedense Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ile ilgili çıkarılan söylentiyi anımsadım. Belki de böyle bir söylentinin CHP’li Başkan Kocadon için de çıkarılabileceği için olabilir! Çünkü herkes isyanda…

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarından birinde Marmaris’in İçmeler’i ile Turunç’u arasında turizm açısından da önemli ve değerli bir alanın Büyükşehir’e devri gündem getirilmiş ve CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar bu devir olayına “en alçak ses tonu ile” karşı çıkmıştı. Ancak o gün oy çokluğu ile devir işlemi gerçekleşmişti.

O gün bu gün Başkan Acar’ı Büyükşehir Meclis Toplantılarında göremiyoruz.

Başkan Saatçı da gelmiyor. Belki Eylül ayı olağan toplantısına gelirler…

xx        xx        xx

Bodrum’daki dert bir bakıma aynı dert…

Bodrum‘da kapanan belde belediyelerinin hizmet binaları Büyükşehir Belediyesi ile Bodrum Belediyesi arasında geçtiğimiz günlerde paylaştırılmış. Demek ki, kapanan İl Özel İdaresi’nin taşınır ve taşınmazları Büyükşehir’e devredilirken, o devir ve paylaştırma işlemleri tamamlanmamış.

Bodrum’da devir ve paylaştırma işlemlerini her kim yaptı ise Büyükşehir Belediyesi’ne “Bitez Belediye Binası; Turgutreis Belediye binası ve hizmet alanları; Göltürkbükü Belediyesi’ne ait iki adet taşınmaz; Göltürkbükü Belediyesi mezarlık alanı ve Gümüşlük Belediye Binası” geçmiş. Bodrum Belediye Başkanlığı‘nın mülkiyetinde kalanlar ise şöyle sıralanmış: “Konacık Belediye hizmet binası; Ortakent Yahşi belediye binası; Yalıkavak eski kademe binası; Yalıkavak Belediye binası; Gündoğan belediye binası ve belediyeye ait arsa; Gümüşlük eski kademe binası.

Bu paylaşımdan Başkan Kocadon hiç hoşnut değilmiş. Kim hoşnut olur ki?

xx        xx        xx

Tabi doğal olarak Bodrum Belediye Meclisi‘nin Eylül ayı toplantısına Başkan Mehmet Kocadon‘un sitem dolu sözleri damga vurmuş. Kapatılan belde belediyelerinin hizmet binalarının paylaştırılmaları görüşülürken konuşan Başkan Kocadon, “Elimizdekiler tek tek gidiyor.” demiş.

Yasaların, ağırlıklı olarak Büyükşehir Belediyesi‘nden yana olduğunu belirten Başkan Kocadon, şöyle devam etmiş:
Bu iş giderek miras paylaşımına döndü. Ölüm hak, miras helal derler ya, beldeler kapanınca sonuç böyle oldu. Çok mücadele ettik ama yasalar büyükşehirden yana ağır basıyor. Böyle giderse, bu işin sonu mahkemeye kadar gider.

Gider… Neden gitmesin?

İl Özel İdaresi’nin taşınır ve taşınmazlarının devir ve paylaştırma işlemleri sırasında senelerce Muğla Valiliği’nin bilgi ve yetkisi dâhilinde çalışan MELSA Büyükşehir Belediyesi’ne devredilirken, çok önemli para kaynağı günü birlik alanların devredilmemesi yargı konusu olmadı mı? Oldu. Hatta yargı Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni haklı da buldu. Bu konuya da yarın devam ederiz.

xx        xx        xx

Haftaya Salı günü Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı var. Bakalım Büyükşehir Yasası’nın getirdiği o paylaşım ve devir kavgaları bu toplantıya yansır mı; yansırsa nasıl yansır hep birlikte göreceğiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets