“Gork tavuk gibiyim” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Gork tavuk gibiyim”

Bu haber 28 Ağustos 2014 - 4:08 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.

mansettMuğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, MUTSO olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada 30 Mart Yerel Seçiminin ardından ilk kez böyle bir toplantıya katıldığını belirtirken bilgilendirmede bulundu. Konuşmasında ilginç bir benzetme yapan Başkan Gürün “Bana neden buralara gelmiyorsun diye soruyorlar. ‘Bende, gork tavuk gibiyim. Şimdi yumurtanın üzerine oturdum, bu yumurtalardan civciv çıkana kadar. Ben kalkarsam yumurtayı telef ederim dedim.’ O yüzden bu süre içerisinde olabildiğince iç organizasyon çalışması ile ilgili mesai sarf ettik” dedi.

Cem Durna

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, MUTSO olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada 30 Mart Yerel Seçiminin ardından ilk kez böyle bir toplantıya katıldığını belirtirken bilgilendirmede bulundu. Konuşmasında ilginç bir benzetme yapan Başkan Gürün “Bana neden buralara gelmiyorsun diye soruyorlar. ‘Bende, gork tavuk gibiyim. Şimdi yumurtanın üzerine oturdum, bu yumurtalardan civciv çıkana kadar. Ben kalkarsam yumurtayı telef ederim dedim.’ O yüzden bu süre içerisinde olabildiğince iç organizasyon çalışması ile ilgili mesai sarf ettik” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Meclis Toplantısı’nın konuğu oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile ilgili bilgilendirme yapılan toplantıya MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ve MUTSO yöneticileri ile birlikte Muğla Ticaret Borsası, Ticaret ve Deniz Ticaret Odaları Başkanları ile yönetim kurulu üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin Daire Başkanları katıldı.

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş yaptığı açış konuşmasında katılımları için Başkan Gürün’e teşekkür ederken, kendisine 25 maddeden oluşan isteklerini iletti. Söz konusu taleplerin tamamının Muğla’nın yararına olduğunu belirten Karakuş, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün bizim hazırladığımız bu projelere ve tekliflerimize destek olacağına inanıyoruz. Çünkü bütün sunacağımız maddelerde Muğla için olduğu görülecektir” dedi.

Bazı konularda Büyükşehir Belediyesinin yetkilerini aşan, merkezi hükümetin yetki alanına giren konularında olduğunu bildiklerini belirten Karakuş, Muğla için birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğini ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, 30 Mart yerel seçiminin ardından hiçbir ilçeyi gezmediğini ve bu tür toplantılara katılamadığını belirtirken, bir benzetme yaparak “Bana neden buralara gelmiyorsun diye soruyorlar. ‘Bende, gork tavuk gibiyim. Şimdi yumurtanın üzerine oturdum, bu yumurtalardan civciv çıkana kadar. Ben kalkarsam yumurtayı telef ederim dedim.’ O yüzden bu süre içerisinde olabildiğince iç organizasyon çalışması ile ilgili mesai sarf ettik.” dedi. Konuşmasında Büyükşehir ile ilçe belediyeleri alanlarında çakışan noktaların olduğunu ifade eden Gürün şöyle devam etti:

“Bunun bir takım sancılarını çekiyorum. ‘Şimdiye kadar bu şekilde yönetiyordum ne oldu da şimdi mezbahalar benden gitti’ gibi bir duygu oluşuyor. Ama bu yasadan kaynaklanan bir olay. Dolayısıyla bir güç bölünmesi ve ilçelerin alanlarına büyükşehir girerek belli alanları kendi alanlarına alma ve orada da karar üretme gibi bir durum söz konusu. Seçimden önce gittiğim her oda toplantısında biz bir 31 Mart vakası yaşarız diye belirtmiştim. Olmayan bir belediyeye, 31 Mart’ta, ‘Siz büyükşehir oldunuz.’ dediler. Bana da ‘Sende büyükşehir belediye başkanı oldun’ dediler. Biz o tarihten itibaren organizasyon şemamızı oluşturmaya kendi alanımıza giren sorunların tespiti ve çözüm önerileri ile projeler üzerinde çalışmaya başladık.”

Vatandaşlarda 10-20 yıldır olmayan bazı olayların hemen olacağı düşüncesi ve olması beklentisi içinde olduklarına dikkat çeken Başkan Gürün, “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim organizasyon ve kuruluş aşamasında yeni kurulan 14 büyükşehir belediyesiyle mukayese ettiğimizde oldukça iyi bir duruma geldik. Bu zamanla daha iyi ortaya çıkacak. 2015 yılı için Mart ve Nisan ayından itibaren 2015 programımıza başlayacağız ve dolayısı ile yaz aylarında yapmamız gerekenleri sizlere program olarak sunacağız.” diye kaydetti.

MUTSO’nun Büyükşehir’den beklentileri

İşyeri fazlalığı: Muğla’nın turizm ilçelerindeki en önemli sorun işyeri fazlalığı. İşyeri fazlılığı sezonluk işletmeler ile haksız rekabete neden oluyor. Yerleşik esnaf zarar görüyor. Yeni açılacak işyerleri ile ilgili daha ağırlaştırılmış kriterler ortaya koymasını bekliyoruz.

Ecrimisil sorunu: Kıyıların Milli Emlak Genel Müdürlüğünden kiralanarak Büyşükşehir’in organizasyonu ile ilçe belediyelere yetki aktarması suretiyle ecrimisil fiyatlarının yerel belediyelerce belirlenmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Antalya’da 7-14 lira olan ecrimisil bedelleri, Bodrum’da 35 liraya kadar yükseliyor.

Ödenek aktarımı: Yıllardır özellikle turizm bölgelerinde yaz ve kış nüfuslarının farklılık göstermesi nedeniyle ödenek aktarımında sıkıntı yaşandı. Şimdi Büyükşehir belediyemizin bunu göz önüne alarak turistik ilçelerimizin yaz ve kış nüfuslarını göz önüne alarak ödenek aktarmasını talep ediyoruz.

Su ve kanalizasyon şikayetleri: Su kanalizasyon hizmetlerinde vatandaşların sıkıntılarını aktarmada sıkıntı yaşadıkları belirlendi. 112 Acil Servis hizmeti gibi bir birim kurularak bu sıkıtı en aza indirilebilir.

Ulaşım sorunu: Ramazan Bayramı tatilinde Bodrum ve Akyaka trafiği felç oldu. En azından bu iki turistik yöre için alternatif yollar yapılabilir.

Yöre ürünlerinin değerlendirilmesi: Milas-Bodrum yolu üzerinde tarımsal amaçlı işletmelerin açılması teşvik edilmeli. Milas tarımın ağırlıklı olduğu bir ilçemiz. Zeytin, balıkçılık gibi ürünlerin bu işletmelerde satılarak yöre ürünlerinin değerlendirilmesi sağlanmalı.

Limanların işletilmesi: Belediyelere ait liman ve marinaların işletmeleri Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Liman ve marinalarda yapılacak yatırımlar konusunda Deniz ticaret Odaları ile istişare edilmesi ve bu liman ve marinaların ilçe belediyelere devredilmesini önemsiyoruz.

Gökova körfezi atık toplama sorunu: Dünyaca ünlü Gökova Körfezinde tek atık alım teknesi var. Atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi konusunda mutlaka çalışma yapılması gerekiyor.

Fethiye kruvaziyer limanı: Fethiye Türkiye’de 7. Büyük uğrak liman. Ama kruvaziyer limanı yok. Fethiye’ye mutlaka bir büyük yolcu gemilerinin yanaşabileceği kruvaziyer bir liman yapılması gerekir. Bu konuda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı çalışma mutlaka Büyükşehir belediyesi tarafından desteklenmeli.

Fethiye körfezi doluyor: Fethiye Körfezi derelerin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle dolmak üzere. Temizlenmesine rağmen mevcut durumu çok iç açıcı değil. Fethiye körfezi ile ilgili bir yönetim planının hazırlanması gerekir.

Kayaköy imarı: Kayaköy SİT alanında ve yapılaşma yok. Bu da kaçak yapılaşmayı doğuruyor. Kayaköy’de bir an önce imar planı yapılarak kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi gerekir. Kayaköy’ün restorasyonu veya pazarlanmasında Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine ihtiyaç var.

Altyapı eksikliği: Göcek, Ölüdeniz, Hisarönü, Bozburun, Ovacık ve Marmaris’in bazı bölgeleri buna dahil edilebilir. Buralarının altyapısının kapasitesi çok düşük. Bu bölgelerin altyapı kapasitelerinin arttırılması gerekir.

Markalaşma: Muğla’nın markalaşma konusunda yapılan çalışmalar var. Fakat Muğla’nın dünya pazarında tanınması için mutlaka marka Ürdünlerin üretilmesi ve pazarlanması şart.

Zincir marketler sorunu: Türkiye’de belki de en fazla zincir marketin bulunduğu ili Muğla. Zincir marketlerde maalesef yerel ürün satışını gerçekleştiremiyoruz. Büyük marketler yasasında yerel ürünlerin satışı ile ilgili madde var. Ruhsat aşamasında bu maddenin uygulanması mecbur kılınabilir.

İhtisas organize sanayi: Muğla’da İhtisas Organize Sanayi çalışmalarını tamamladık. Yaz sezonunda 3-4 milyon nüfusa hitap eden bir bölgede olmamıza rağmen hiçbir yerel ürünümüzü paketleyemiyor ve pazarlayamıyoruz. Bu çalışmaların desteklenmesini istiyoruz.

Fuar alanı: Bu çalışmamız ortaklaşa devam eden bir çalışma. Gerekli izinler alınıncaya kadar Odamız tarafından yapılması için destek bekliyoruz.

Marinaya ihtiyaç var: Türkiye’nin en uzun kıyısına sahip olmamıza rağmen Marina yapılacak alanlar belirlenmiş değil. Bu konuda yeni bir imar planı çalışması gerekiyor.

Feribot seferleri: Muğla’da sadece Büyükşehir tarafından yürütülen feribot seferleri Bodrum-Datça arasında yapılıyor. Bu seferlerin üç ay ile sınırlandırılması yerine yılın 12 ayında bu seferlerin düzenlenebilmesi için çalışma yapılması gerekiyor.

Balıkçı tekneleri için liman: Muğla’daki küçük balıkçı teknelerinin en büyük sorunu teknelerini bağlayabilecekleri küçük limanların olmaması.

Yörük köyü projesi: Muğla yılda 3 milyonu yabancı, 4 milyonu yerli olmak üzere toplamda 7 milyon turist ağırlıyor. Gelen turiste deniz, kum ve güneşin dışında alternatif turizm alanlarının da sunulması için Yörük Köyü projesinin desteklenmesini istiyoruz.

Uluslar arası hal: Bölgemiz her ne kadar turizm bölgesi olsa da tarımsal faaliyetlerin yapıldığı önemli bir bölge. Bunun için Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman bölgesinde uluslar arası bir Hal’e ihtiyaç var. Özellikle narenciye ve nar üreticisi her yıl milyonlarca lirasını toptancılara kaptırıyor. Uluslar arası bir hal yapıldığında hem o bölge tarımcısına katkısı olacak, hem de bu ürünlerin toptan satılmasının önün açılmış olacaktır.

Stratonikeia ve lagina antik kentlerinin tanıtımı: Stratonikeia Türkiye’nin en büyük antik kentlerinden birisi. Bu ören yerinin restorasyonu ve tanıtımı çok önemli. Ama yeteri derecede bu ören yerimizi tanıtamıyoruz. Bu konuda Büyükşehir belediyesinden destek bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets