Yatağan’da yeni işveren bekleniyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yatağan’da yeni işveren bekleniyor

Bu haber 25 Ağustos 2014 - 23:53 'de eklendi ve 53 views kez görüntülendi.

atagansahipYatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları ihalelerini kazanan firmalar halen teminatlarını yatırıp, devir sözleşmesini imzalamadılar. Alıcıların vaz geçmesini beklediklerini belirten Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Hala teminat yatırmamaları vazgeçecekleri umudunu doğurdu. Vazgeçerlerse akıllık ederler” dedi.
Özcan Özgür
Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları ihalelerini kazanan firmalar halen teminatlarını yatırıp, devir sözleşmesini imzalamadılar. Alıcıların vaz geçmesini beklediklerini belirten Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Hala teminat yatırmamaları vazgeçecekleri umudunu doğurdu. Vazgeçerlerse akıllık ederler.” dedi.
Bilindiği gibi Yatağan Termik Santralı maden işletmeleri, makine parkı, sosyal tesisler ve lojmanlar ile birlikte 1 milyar 91 milyon dolara Elsan Elektrik’e, Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri de maden işletmeleri, makine parkı, sosyal tesisler, lojmanlar ve Ören İskele Limanı ile birlikte 2 milyar 671 milyon dolara IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret’e satıldı.
Satışın Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından onaylanmasının ardından 16 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlandığını anımsatan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Ayın 16’sından itibaren 45 gün içinde sadece Yatağan için 270 milyon dolar teminat yatırılması gerekiyor. Eğer 45 gün içinde teminatı yatırmazlarsa ek süre isteyebilirler. Teminat yattıktan sonra devir sözleşmesi yapılacak. Ancak o zaman santrallara gelebilirler. Biz hazırlıklı barikatlarda bekliyoruz. Hala teminat yatırmamaları vazgeçecekleri umudunu doğurdu. Vazgeçerlerse akıllık ederler.” dedi.
Bu arada geçen hafta sonunda Danıştay’a başvurduklarını, umutla başvurularının kabulünü beklediklerini, kabul edilmemesi halinde mücadeleyi uluslararası hukuk platformuna taşıyacaklarını belirten Girgin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Danıştay’a başvurumuzun temelini kamu yararı ilkesi oluşturuyor. Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarının satışında hiçbir şekilde kamu yararı bulunmamakta. Tabi biz 2010 yılında yapılan referandum ile özelleştirmelerle ilgili davalarda ‘kamu yararı’ aranmasının kaldırıldığını da bile bile bu davayı açtık. Bu davayı açmak zorundaydık. İç hukuk yollarının kapanması halinde kamu yararının ve hukukunun yerle bir edildiği bu özelleştirmelere karşı mücadelemizi AB Hukuk platformuna taşıyacağız.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets