Milletin Mirası Kimlere - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Milletin Mirası Kimlere

Bu haber 21 Ağustos 2014 - 0:51 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Bu başlık “SOLNEDEN birleşiyor?” da olabilirdi. Çünkü, zerre kadar “Atatürkçü” lüğü kalmayanSHP ile CHP’nin 18 Şubat’ta birleşmesi konuşulurken gazeteler şöylece ayrı birtelden çalıyor. Alıntı (Temellerin duruşması -2 Ahmet Kabaklı Sayfa 47)

Soldaki muhtemel bütünleşme için CHP’nin niçin seçildiği anlaşıldı.Atatürk’ten kalan İş Bankası hisseleriyle ilgili davayı kazanan CHP’nin kasasınayenidenbirtrilyon200 milyargiriyor.

CHP İş Bankasında sermaye artırılmasından dolayıküçülen hisselerinineski haline getirilmesi için açtığı davayı kazandı. Hisse oranı yüzde28’e çıkan CHP bir anda1 trilyon 200 milyar liralık bir servetin sahibi veTürkiye’ninen zengin partisi oldu. Birleşme de bu paranın hatırı içindir.

İyi de, “ Atatürk’ün mirası” denilen ve bazı yıkıcı “kurum” lar ile CHP arasında paylaşılanbuİş Bankası hisseleri nereden geliyor?Bunu, aynı çevrelerden olan MazharLeventoğlu’nun “ Atatürk’ünVasiyeti” (İstanbul, Bahar Matbaası ) adlı kitabından öğrenelim. Türkiye İş Bankasında açtırılan 2 numaralıhesapta görülen bir milyonaltının üstündeki paranın iki kaynağı vardır.

Birinci kaynak, milli mücadeleye yardım amacıyla Hindistan’danMustafa Kemal’in şahsına gönderilmiş olan paradır. 500-600 bin altın lira civarında bulunduğusanılıyor. Atatürk, bu paranın 500 bin lirasını, büyük taarruzdan önce, maliyenin karşılayamadığı bazı özel giderler için, Garp Cephesi kumandanlığı emrine vermişti. Zaferden sonra, bu500 bin liranın 380 bin kusur lirası,bir bakanlar kurulu kararıylakendisinegeriverildi.Bu paranın, 250 bin lirası, Atatürk’çe Türkiye İş Bankasına sermaye olarak verilmiştir. Yani hisse senedi satın alınmıştır. Yine bu paranın bir kesimiyleçiftlikler satın alındı. Kalankesiminin 2 sayılı hesabageçirilmiş olması muhtemeldir. Çiftliklerin gelirleride bu hesapta yer almıştır.

İkinci kaynak, Mısır eski Hidiv-i Abbas Hilmi Paşanın Türk uyrukluğuna girmesi münasebetiyle, Cumhuriyet Halk Partisine bağışladığı900 bin lira civarındaki paradır. (Sayfa 88)

Hindistan Müslümanları tarafındanMilli MücadelegazilerimizeYunan’a karşı “İslami cihad ve gaza yapmaları için” hibe ve armağan edilen 500 altındır bu. Böyle kutsal bir bağışın bugünMüslümanların nefes almasına bile müsaade etmek istemeyen bir partiye apartılmasıveSHP-CHP mensuplarınca birlik,vatan bütünlüğü ve İslam aleyhine kullanılması hangi vicdana sığabilir.

Türk milleti aleyhine Atatürk’ün( Şehit ve Gazi askerlerden intikal eden) mirasını bile kullanarak, hangi fırıldaklar döndürüldüğünüsezmemizbileyeter.

Atatürk’ün mal varlığı konusunda yapılmış yahut tam anlamıyla bitirilememiş çalışmalar vardır.Bunlardan birini, Mehmet Kafkas’ın araştırmasını (10 Kasım 1989, Zaman) sunuyorum.

Bugün 51. Ölüm yılında çeşitli tören ve toplantılarla anılacak olan Atatürk. Hiç şüphesiz son yarım asırda Türkiye’deen çok konuşulan, son on yıldır da bütün yasaklara rağmen tartışılmayabaşlanan bir Devlet kurucusudur. Atatürk hakkındatartışılan konulardan birisi de mal varlığıdır.( Devam Edecek.)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets