10 Ağustos Demokrasi Bayramı Dır - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

10 Ağustos Demokrasi Bayramı Dır

Bu haber 14 Ağustos 2014 - 1:01 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yakın tarihimize baktığımızda hiç de iyi not yok. 1938’de Ata’nın vefatı sonucunda, Genel Kurmay Başkanı olan Mareşal Fevzi Çakmak ve etrafı Cumhurbaşkan adayı arayış içinde iken, birinci ordu komutanı; İsmet İnönü için olmazsa olmaz şeklinde bildiri açıkladı. İsmet Paşa milli şef olarak göreve başlamış oldu.

1960 ihtilali sonunda gene ihtilalciler ile ihtilale destek olan iki partinin fikri geçerli idi ve asker kökenli Cumhurbaşkanlığı dönemi başlamış oldu. İhtilal lideri dedikleri Cemal Gürsel, devamla Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Kenen Evren doksanlı yıllara kadar devam etmiştir. Kenan Evren’den sonra Turgut Özal’ın vefatı sonrasında Askerler ve CHP kendilerine en yakın uyum adamı olan Süleyman Demirel’i tercih etmişlerdi. Artık seçimle gelen falan laf oluverdi. Bu dönemde ekonomi yerlerde sürünüyordu. 1999’da ki seçim ile üçlü koalisyon emirle, Cumhurbaşkanlığı seçimi gene emir ile Ahmet Necdet seçilerek, ekip tam tamamlandı denilirken iktidar olanların cümlesi de 2002 seçiminde sandıktan çıkamadılar.

Yeni gelenler büyük dava adamları olarak, hiç eğilmeden hep dik durarak 12 yıldan beri geçirdiği 9 seçimi hep yükselerek kazanmış bir rekorlar partisi unvanını aldı. Son seçimde yüzde 52 oyla liderini Cumhurbaşkanı seçerken, milletten gelen büyük destek, dünyayı şaşkına çevirmiştir. Bunu tebriklerden anlıyoruz. Borsaların ve faizlerin rayına girişini gözle görüyoruz.

Bazıları pek üzgün benim neyime diyebiliyor. Bazıları hala acaba sözünü tutar mı? Gibi çok saçma görüşlerini yazıp ve söyleyebiliyorlar.

NELER YAPACAĞINI MEYDANLARDA AÇIKLAMIŞTIR

Evvela Anayasa değişecek. Devamla Başkanlık sistemine geçilmesi hedef alınmıştır.

Bu iki önemli ve temel olacak icraatlar gerçekleşirse, en çok istifade edenler gene suçlular olacaktır. Doğmamış çocukların dahi hakkı olan, var ise Ata’nın mirası hazineye devir edilmelidir.

Yeni anayasa da en çok dikkat edilecek konu, geçmişten ders alınarak yapılmalıdır.

Mesela; 1980 yılından önce, binlerce dernek ve vatan haini fikirleri besleyen etkili ve yetkili olanlar vardı. Deniz Gezmişler ve diğerleri, İstanbul’da inşa halindeki köprüyü korumak için binlerce polis nöbet tutuyordu. Kültür sarayını yaktılar. Suçluları polis yakalıyor ama savcı veya mahkeme bırakıyordu. Terzi Fikri denilen adam, kendi mahkemesini kurmuştu. Orta Doğu Üniversitesinde aylarca saklanan Deniz Gezmişler’i, İçişleri Bakanı olan Haldun Menteşeoğlu, onları yakaladı amma makamından oldu. Bakanın makamından alınacağını bizzat yakalanan örgüt üyeleri bakanın yüzüne söylediler. Bir gün geçmedi bile…

İşte böyle bir vaziyete gelmiş ülkenin genel kurmayı ne yapacağını ilan ederek idareyi aldı. İlk yaptığı Halk Partisini kapatmak, ikinci maddesi ise, temelli senatörlüğün iptali olmuştur.

Birden yanmakta olan ülkede terör yok oluverdi. Bu konu çok tartışıldı. Madem bu kadar güçlü idiniz neye sıkı yönetim halinizle bunu yapmayıpta, ille de iktidara göz dikmek neye!!

Diyen Demirel’e cevap verildi; dünkü yetkimle, CHP’yi kapatamazdım. Yetkili olmak için bazı beklentilerimiz oldu. Ekonomi düzlüğe çıkması için alınan 24 Ocak kararının uzmanı olan Turgut Özal’ı ve arkadaşlarını görevlerine devam etmesini rica ettik. Adalet Partisinde hiçbir suçlu bulamadık. Partiyi kapattık amma liderini adeta koruyorduk.

Ama kendisi hiç bize yakın durmadı ve ille de gözaltına alınmak için, bazı gazetecileri aracı yapıyordu. Ancak, bunun üzerine kendisini gözaltına almıştık.

BU ÖRNEKLER PEK ÇOKTUR. ONUN İÇİN EN ÖNCE ASAYİŞ!!!

Asayişi de yıllarca bozanları, İhtilal örgütünün tam ortağı olanların siyasi hayatlarının gündeme gelmesi gerekir. Bu örgütün üyesi olan en üst rütbedeki sorumlu paşa, cephede yakalanan PKK mensuplarını gecenin saat üçünde serbest bırakın emri vermiştir (belge kitap var). Bu zihniyet içinden milletvekili seçenler, yeni anayasada insan hakları ve demokrasinin yamyamları olarak bir madde konulsa o bile yeterli olacaktır.

ANAYASA MAHKEMESİ KANUN YAPMIŞSA, TUZ KOKMUŞ DEMEKTİR.

Bütün bu ille de olması gereken maddelere milletimiz yüzde yüz olarak destek olur da, o safhaya varabilmesi için suçlular sürüsünü aşmak için büyük lideri dikkatle dinlemek gerekiyor. Yazımın başlığındaki bayramın anlamı budur. Olacaktır ve hayırlı da olacaktır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets