Sanatçılar Değil, Logolar Yarışıyor! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sanatçılar Değil, Logolar Yarışıyor!

Bu haber 08 Ağustos 2014 - 0:32 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla il merkezinin adı “Menteşe” değil, Muğla olmalıydı…

Muğla ili coğrafyasının kadim adı “Menteşe”dir. Menteşe Beyliği’nin merkezi Milas iken, Osmanlı döneminde sancak merkezi “Muğla” olmuştur. Muğla adı ise kalıntıları Asar (Hisar) Dağı’nda bulunan antik Mabolla kentinden gelmektedir.

Yani yeni Büyükşehir Belediyesi’nin adı “Menteşe Büyükşehir Belediyesi” olmalıydı.

Antik dönemde “MabollaTürk hâkimiyetinde “Mogola” ve Osmanlı döneminde sancak merkezi olan Muğla, adını Cumhuriyet döneminde ile vermiş olsa da “Muğla” olarak kalmalıydı.

Kimse ses çıkarmadı!

 

xx           xx           xx

Bu nasıl bir duyarsızlık ve tepkisizlik ise Muğla Büyükşehir Belediyesi logosuna da kimse ses çıkarmayacak gibi görünüyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi yeni kurulduğu için logosunu arıyor. Buna bağlı olarak yeni kurulan Seydikemer Kaymakamlığı ile Belediyesi de logo arıyor olmalılar. Menteşe Kaymakamlığı da arıyor. Seydikemer de yöntem ne bilmiyorum, ama Menteşe Kaymakamlığı logo için yarışma düzenledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi logosu için yarışma yok. Muhtemelen aynı atölye ve elden çıkan 16 logo yarıştırılıyor!

 

xx           xx           xx

Tabi o kadar da haksızlık etmeyelim. CHP’nin Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarından Mustafa Şahin sosyal medyada tepki göstermiş. Artık basın açıklamaları tarihe mi karışıyor ne, böyle bir akım var! Şahin özetle şöyle demiş:

… elbirliğiyle kurduğumuz Büyükşehir Belediyemizin logosu seçime (!) sunuluyor şu ara. Birileri karar veriyor seçeneklere, sonra bunu beraber seçiyoruz diye sunuyor.

Bana göre bu tek elden çıkmış Logoların hiçbiri Muğla’mızı temsil edebilecek anlam, güzellik ve Muğla’ya yakışır çağdaşlığı taşımamaktadır. Yüzlerce modern grafik sanatçısı var. Bunların katıldığı bir yarışma ve onları elemine edebilecek liyakata sahip sanatçılardan oluşan bir Jüri oluşturulmalı. Oradan çıkacak sonuçlar Halka sunulmalı! …

Pek çok yeni büyükşehir belediyesi gibi CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da öyle yaptı.

 

xx           xx           xx

Aydın Büyükşehir Belediyesi logo için düzenlediği yarışmada eseri seçilecek olana 20 bin TL para ödülü vaadinde bulunmuş. Kaç kişi veya kaç atölye bilmiyorum, ama Türkiye’nin dört bir yanından grafik sanatçıları ve atölyeleri yarışmış. Yapıtlar 14 Temmuz’a kadar Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırılmış. Seçici Kurul katılımcıların yapıtlarından 3’ünü seçmiş. Seçici kurulun belirlediği ilk 3 logo, Aydın Büyükşehir Belediyesinin internet sitesi üzerinden ve belediye binası giriş katında kurulan seçim standında 21 Temmuz 2014 tarihinde halk oylamasına sunulmuş. En çok oyu alan yapıtta iki gün önce 5 Ağustos’ta ilan edilmiş.

İşte katılımcılık, sanata, sanatçıya ve de kente saygı böyle bir şey…

Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne “ulusal yarışma” düzenlemek yakışır mıydı artık bilemiyorum, ama Muğla Büyükşehir Belediyesi Logosu’nun ulusal bir yarışma ile belirlenmesi aynı zamanda “demokrasi limanı” olan “sevginin ve hoşgörünün limanıMuğla’ya yakışırdı.

xx           xx           xx

Geçen yıl Muğla Belediyesi’nin ilkini gerçekleştirdiği Ulusal Karikatür Yarışması’nın bu sene ikincisi Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. 7 Haziran’da sonuçlanan yarışmanın konusu “İnsanı sevgiyle kucaklarsak dostluk ve barış kendiliğinden gelir” idi…

Seçici kurul da müthişti. Onlardan Karikatürist Gürbüz Doğan Ekşioğlu Yedi Tepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde Logo, Amblem Tasarımı dersi veren önemli bir sanatçı…

Sait Munzur Gırgır Dergisi’nin yetiştirdiği Sol Gazetesi çizerlerinden… Yine Gırgır’ın yetiştirdiği çizerlerden ve yarışmanın koordinatörlüğünü üstlenen Karikatürcüler Derneği Denizli Temsilciliğinden Mehmet Selçuk ise Yatağanlı hemşerimiz…

Başta bu isimler olmak üzere öteki seçici kurul üyelerine logo siparişi verilmiş olsaydı çok daha isabetli olabilirdi. Ama yanlış olurdu! Doğrusu ise karikatür yarışmasının seçici kurul üyelerinden bir ulusal logo yarışı jürisi oluşturulabilirdi….

 

xx           xx           xx

Belediye Başkanı Osman Gürün bir ilçemizde atölye açan kadın grafik sanatçısı dışında başka sanatçılardan da logo çalışması ricasında bulundu mu, onlar kimlerdir, belediyenin sitesinde yarıştırılan logoları belirleyen bir seçici kurul var mı, varsa üyeleri kimlerdir, o 16 logo nasıl belirlendi bunları bilmiyoruz…

Ama kendisinden logo çalışması istenip hüsrana uğratılanlardan biri şu günlerde 13-14 gündür belediyenin sitesinde oylanan 16 logonun irdelenmesini, alanında ülkemizin sayılı isimlerinden Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Namık Kemal Sarıkavak’tan istemiş. İşte o göreni şaşkına çeviren logolarla ilgili Prof. Sarıkavak’ın özet değerlendirmesi:

“….

Bana gönderdiğin Muğla Büyükşehir Belediyesi için hazırlanmış logo önerilerini inceledim. Kendi numaraları üzerinden logo tasarımları hakkındaki değerlendirmem şöyledir:

1) 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 ve 9 nolu logo tasarımları hem yapısı hem de bu yapıyı oluşturan öğeleri itibariyle ülkemizde yapılmış tonlarca logoya benzemekte ya da eski tarz tasarımları çağrıştırmaktadır. Hele 8 köşeli yıldızı oluşturmak için M harfinin 90 derece döndürülerek bir araya getirilişi çok fazla tüketildi. Bu önerilerdeki hilal-vari ya da kemer-vari çevre ögeleri üstelik karmaşayı artırmakta, eski sıradan tasarımlara benzerliği arttırmaktadır. Bu logoların özgün yapılarının olmaması nedeniyle bunları eliyorum.

2) 4 ve 11 nolu tasarımlar ise daha çok ticari turizm şirketlerini çağrıştıran düzenleme ya da kompozisyonlara sahip.

3) 12 nolu tasarım ise fuar, sempozyum vb. gibi etkinliklerde kullanılan tasarımlar gibi.

5) Bu kadar açıklamamdan anlayacağın üzere 15 numaralı tasarım (yukarıda dediğim ayarlamalar yapılmak kaydıyla) benim de onaylayabileceğim – özgün olmasa bile- güzel bir logo olarak kabul edilebilir.

6) Sonuç olarak 15 nolu yeniden ayarlanmış tasarım Muğla’ya yakışır sevgilerimle…”

 

xx           xx           xx

Evet, yukarıda 4’ncü madde yok. Ben sansürledim. Prof. Namık Kemal Sarıkavak’a Muğlalılaraoylatılan” 16 “çakma Selçuklu arması” gibi logo yanında 6 logo çalışması daha gönderilmiş. 15 nolu çalışmada muhtemelen Prof. Namık Kemal Sarıkavak’tan yorum isteyen bir tasarımcı veya grafik sanatçısı. Karikatüristte olabilir. Yani belediyenin sitesinde oylamada bulunanlar veya bulunacak olanlar boşuna 15 nolu çalışma aramasınlar!

 

xx           xx           xx

Evet, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin logosunun ulusal bir yarışma ile belirlenmesi “Demokrasi Limanı Muğla”ya yakışırdı. Ama galiba biz “Kültür Kenti Muğla” iddiamızda olduğu gibi “Demokrasi Limanı Muğla” iddiamızda da abartıyoruz galiba…. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nin mimarisi “ulusal bir yarışma” ile mi belirlendi de, şimdi Büyükşehir’den logo için bir yarışma bekliyoruz.

Hadi gelin hiç değilse kendimize itiraf edelim: Muğla’da katılımcılık yok.

Olsa eski garaj alanında olurdu!

Biliyorum, dün ve bu gün kaleme aldığım bu yazılar hiçbir işe yaramayacak. Benim yaptığım tarihe not düşmek. Gün gelir bir başka belediye yönetimi doğrusunu yapar…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets