Başbakan Erdoğan’ı Yanıltmayın! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başbakan Erdoğan’ı Yanıltmayın!

Bu haber 05 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün niyetim Muğla’nın yeni ambleminden, Eski Garaj Alanının geleceğinden söz etmekti.

AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk’ün yazılı açıklaması hafta sonunda gündeme bomba gibi düştü. İhlâs Haber Ajansı haberi “120 Milyon TL’lik Tıp Fakültesi İnşaatı Durdu” başlığı ile duyurdu. Haberin kaynağı AK Parti Muğla İl Merkezi’nde ise açıklamaya “CHP’li Belediye Hastane İnşaatını Durdurdu” başlığı atılmış.

Şaşırdım… Aklı başında biri bir sağlık hizmetini engeller mi?

Sonra hangi belediye diye merak ettim. Ne AK Parti’den yapılan açıklamada, ne de İHA’nın servis ettiği haberde “Hangi belediye?” sorusunun yanıtı yoktu!

xx        xx        xx

AK Parti İl Merkezi’nden gelen yazılı açıklamada, İl Başkanı ÖztürkBen bu anlayışı anlamakta zorlanıyorum yani o insanların sağlık hizmeti almasının önüne engel olmasının belediyecilik anlayışıyla hizmet anlayışıyla alakası olmadığını düşünüyorum” demiş. İyi de hangi belediye? Belli değil! CHP’li olduğu kesin…

Büyükşehir de, Menteşe de yeni. Ama hedefteki başkan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmalı. Eğer O ise, kaç yıldır özlemle beklenen Tıp Fakültesi Hastanesi inşaatını nasıl ve neden durdurmuş?

İl Başkanı Öztürk’ün açıklamasını parti merkezinde haberleştiren kişi “muhtemelen gazetecilikle ilgisi yok” habere “CHP’li Belediye Hastane İnşaatını Durdurdu” başlığı atmayı bilmiş de “5n 1k” kuralına uygun davranıp, spotta veya haberin girişinde inşaatın neden, nasıl, ne zaman ve kim tarafından durdurulduğuna yer vermemiş!

Ama haberin içinde “Sudan sebeplerle, inşaatı engelliyorlar” ara başlığı atılmış…

xx        xx        xx

Sudan sebeplerle hastane engellenir mi?

Geçmişte engellenmişti, diyen olacaktır, ama o tam anlamıyla bir “engelleme” sayılmaz!

Tıp Fakültesi Hastanesi zamanında rahatlıkla üniversite kampusu içinde yapılabilirdi. Ki Fakülte’nin Kurucu Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir araziyi de bulup göstermişti, ama kimse dikkate almamıştı…

Üstelik o zaman ödenekte vardı. Prof. Dr. Demir dikkate alınsaydı şu anda Tıp Fakültesi’nin en az 500’ün üzerinde öğrencisi; fakülte hastanesi faaliyette ve şu anda hizmette olan hastane de Devlet Hastanesi olarak hizmet veriyor olurdu… Şu anda Muğla’da “Geriatri Köyü” kuruluyor, Eczacılık ve Diş Tabipliği temelleri atılıyor olabilirdi…

Kim engelledi?

Bu gün Muğla Milletvekili olan Prof. Dr. Nurettin Demir’in dekanlığını istemeyen zihniyet!

xx        xx        xx

Prof. Dr. Nurettin Demir’i refüze eden “zihniyet” o zaman Devlet Hastanesi olan ve bu gün bize “Araştırma Hastanesi” diye yutturulan hastanenin bulunduğu alanda Tıp Fakültesi Hastanesi’ni yapmaya kalkıştı. Muğla Belediyesi kat artışı vermeyerek engel çıkardı.

O alanda Tıp Fakültesi Hastanesi yapmak isteyen zihniyet ile engelleyen zihniyet el ele verdi yeni yer arayışına girdi. Oysa yer de hazırmış; Düğerek yolu üzerinde Vakıf Arazisi…

Dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır el ele verdiler, ama Muğla kamuoyunu, meslek odalarını ve bizleri ikna edemediler…

Eğer ikna edilseydik, şu anda Vakıf Arazisinde belki de hastane hizmette olacaktı. Şimdiki hastanenin olduğu yerde de muhtemelen TOKİ Rezidansları yükseliyor olacaktı… (!)

Yükselen ve kararlı muhalefetle proje o zaman sürüncemeye girdi…

xx        xx        xx

Bir sonraki dönem, Nilhıdır vekil değildi, Prof. Dr. Yüksel Özden yeniden seçilmişti. Kendisi muhalefetin yanında yer aldı. Büyük bir kararlılıkla işin üstüne gitti ve Düğerek Yolu üzerindeki Vakıf arazisi projesini tamamen ortadan kaldırdı. Bu gün Tıp Fakültesi morfoloji ve hastane binaları Milletvekili Özden’in büyük emekleriyle geç de olsa olması gereken yerde yapılıyor.

Yani bu gün bu hizmet geç kalmış ve geçen süreçte olmadık noktalara çekilmişse nedeni sağcılık, solculuk yapıldığından değildir. Toplumsal menfaatin elbirliğiyle bir kenara itilmiş olmasındandır!

Süreç birden Milletvekili Özden ile hızlandı. Hazır parada vardı. Kısa zamanda temel atma aşamasına gelindi, ama temel atılamadı. Meğer TOKİ bizim hazır bildiğimiz parayı Van’da deprem evlerinde kullanmış!!!

O zaman aklıma gelen ilk soru “Acaba TOKİ yapılamayan rezidansların intikamını mı alıyor?” olmuştu!

xx        xx        xx

AK Parti İl’den gelen basın açıklaması veya haberde İl Başkanı Öztürk son söz olarak “Biz bu sorunu çözeriz AK Parti bu zamana kadar 12 yıldan bu yana çözülmeyen birçok sorunu çözdü. İstedikleri engellemeyi yapsınlar, biz oradaki hastane meselesini çözeceğiz. Hastaneyi de zamanında yapmamıza kimse engel olamayacak.” demiş.

Doğru AK Parti daha önce çözülememiş birçok sorunu 12 yılda çözdü. Ama Muğla’da AK Parti’nin temsilcileri birlik beraberlik içinde olmadıkları ve Muğla’yı “siyasi alan” görmedikleri için Muğla’nın sorunları yılan hikâyesine döndü!

Tıp Fakültesi Hastanemiz öyle ya da böyle 2-3 yılda hizmete girer. O zaman mevcut hastane “Devlet Hastanesi” olarak hizmet vermeye devam edecek mi?

Olumlu yanıt verenin heykelinin dikilmesi için inanın elimden geleni yapacağım!

xx        xx        xx

Muğla CHP’li olduğu için mi bu işler böyle oluyor diye sık sık düşünmüşümdür. Ama hayır… Bence Muğla, CHP’li olduğu için değil, AK Parti’nin Muğla’daki kurmayları yetersiz olduğu için hizmet alamıyor olsa gerek. Muğla o “hizmeti” alsa belki AK Parti’nin oyları da artardı!

Komşumuz Aydın CHP’li bir topuksuz efe tarafından yönetiliyor. Ama Aydın’da Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Araştırma Uygulama Hastanesi hizmet vermeye başlayalı yıllar oldu.  Burada Aydın, Nazilli ve Söke Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri hizmet verirken bizde il merkezindeki merkez gecekondu da hizmet veriyor. Belediyemiz buna nasıl göz yumuyor anlamak mümkün değil!

Durun bitmedi… Aydın’da bütün ilçe hastanelerinde diyaliz merkezi bulunduğu gibi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi de hizmet veriyor. Muğla’da yok. Bitmedi… Aydın il merkezinde Tıp Fakültesi ile birlikte iki de Devlet Hastanesi bulunuyor: Aydın Devlet Hastanesi ve Aydın Atatürk Devlet Hastanesi

Demek ki AK Parti için Aydın bir “siyasi alan”… Öyle olmalı ki Aydın hizmet alıyor!

xx        xx        xx

Ben son zamanlarda AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ün gaza getirildiğinin, yanlış yönlendirildiğinin düşüncesi içindeyim. Umarım İl Başkanı Öztürk’ü yanıltanlar yarın Cumhurbaşkanı Adayı olarak Muğla’da olacak olan Başbakan Erdoğan’ı da yanıltıp, “Efendim şu CHP’li belediye hastanemizi engelliyor” diye gaza getirmezler.

AK Parti’den gelen “CHP’li Belediye Hastane İnşaatını Durdurdu” başlıklı haberde “Neden, nasıl?” sorusunun yanıtı yoktu, ama ilginçtir İHA Muğla Temsilcisi Bekir Tosun arkadaşımızın servis ettiği haberde “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı iki aylık çalışmanın ardından ruhsat alınmadığı iddiası ile çalışmalar durduruldu.” ifadesine yer verilmiş.

Şu anda Tıp Fakültesi Morfoloji ve Hastane binalarının yapılmakta olduğu alan ormanlık alandır. Dönemin Muğla Belediyesi “imar planı değişikliği” yapmasaydı, o inşaatlara başlanamazdı. İmar planı değişikliğini hemen yapan belediye, sudan sebeple inşaatı neden durdursun?

Gazeteciliğin “5n 1k” kuralı gereği araştırıp, öğrendik. Bir kere o “belediyeİHA haberinde yer aldığı gibi Büyükşehir Belediyesi değil, Menteşe Belediyesi… İnşaat ruhsatı ise Büyükşehir’den değil, ilçe belediyesinden alınır! Yani Menteşe’den…

İnşaatı üstlenen firma Menteşe Belediyesi’ne “Fenni mesul belgesi” vermemiş.  İnşaatta istenmedik bir kaza olduğunda, bu belgeyi almamış olan belediye sorumlu oluyor. O yüzden belediye geçen Cuma günü inşaatı durdurduğunu bildirmiş. Cumartesi günü belge verilmiş ve durdurma kararı kalkmış… Aslında inşaatta durmamış. İşçiler bayram tatilinde imiş. İnşaat devam ediyor…

Ama hafta sonunda fındık kabuğunda fırtınalar koparıldı! Keşke olacak işler için koparılsa…

xx        xx        xx

Politika ciddi iştir. Gazetecilik de…

Sakın yarın Başbakan Erdoğan’ı yanıltmayın. Ama Başbakan’dan “Tıp Fakültesi Hastanesi temelini atıyoruz. 2 yıl diyorlar. Bir yılda bitiririz. Muğla Belediyesi görevi olduğu halde karayolu bağlantısını yapmıyormuş. Merak etmeyin biz yaparız. Orada bir yonca kavşak yaparız. Bunlar halka hizmeti bilmez. Merak etmeyin, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin açılışını bir yıl sonra hep birlikte yapıp, mevcut hastanemizin de eskiden olduğu gibi Devlet Hastanesi olarak hizmet etmesini sağlayacağız.” demesini isteyebilirsiniz. Hep beraber alkışlarız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets