“Uygulamaların Hiçbiri Etik Değil” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Uygulamaların Hiçbiri Etik Değil”

Bu haber 27 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Kaç gündür Büyükşehir Yasası nedeniyle kapanan İl Özel İdaresi’nin Büyükşehir’e devredilen MELSA ve onun yerine yine Valilikçe kurulan MUÇEV ile birlikte dün MELSA içinde yuvalanmışken, bu gün MUÇEV içinde yuvalanmış olan Muğla’ya Hizmet Vakfı’nı ve sahillerimizdeki günü birlik alanların kullanım ve işletimlerini tartışıyoruz.

Aslında kendi kendimize tartışıyoruz! Dağlardan taşlardan ses var, muhataplardan yok…

Dünkü yazımı MELSA’nın 100 çalışanının firmanın yeni yönetimi ve dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından kapının önüne nasıl bırakıldıklarını yazarak noktaladım. Üzücü bir durum.

Valilik MELSA ile birlikte MELSA’nın maddi kaynaklarını (günübirlik alanlar) vermedi. O zaman Valiliğin veya İl Özel İdaresi’nin işe aldığı insanlarda Büyükşehir’e devredilmemeliydi. İnsanlar ortada kaldı!

xx   xx   xx

Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu yeni büyükşehir olan illerde galiba farklı davrandı.

Komisyon CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığı Aydın’da Büyükşehir’e zırnık vermedi.

Aydın’da birkaç kıytırık arsa ile yeşil alanlar ve iş makineleri Büyükşehir’e verilmiş. 520 memur ve işçi de devredilmiş, ama o çalışanların bir tek odası devredilmemiş. “O personel için çadır kurarız artık.” diyen Çerçioğlu, paylaşımda AK Partili belediyelere nasıl davranıldı ise kendilerine de öyle davranılmasını istiyor ve Denizli’yi örnek gösteriyor. Başkan Çerçioğlu hukuk mücadelesini de çoktan başlatmış bulunuyor.

Doğrusu Muğla Büyükşehir Belediyesi, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden şanslı. Bir bakıma taşınır taşınmaz zengin bile oldu. Aydın’da olduğu gibi borç da devralmadı.

Sadece MELSA’nın devirinde mağdur edildi.

xx   xx   xx

MELSA’nın aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı olan yeni Başkanı Yavuz Kayı hafta başında bir toplantı düzenledi. Haberim olmadı. Normaldir. Büyükşehir’de akreditasyonumuz yok! Gidemedim…

Akreditasyon, gidememek filan sorun değil. Muğla her zaman bu köşenin derdi olmuştur, olmaya devam edecektir.

Sayın Kayı toplantısında katılanlara “Araştırın, ortaya çıkarın, yazın…” türünden bir çıkış yapmış. Orada olsaydım, “MELSA bu gün, dün değil, evvelki günden beri hep kapalı kutu oldu. İl Genel Meclisi’nin CHP’nin iktidarda olduğu sön döneminde bile MELSA yöneticileri “hesap vermeye” getirilemedi!

Ama biz yine de Arsnova Medya ve Takkunya üzerinden hep sorguladık…

xx   xx   xx

MELSA’yı personeli ve ‘alacakları’ ile Büyükşehir’e devrederken gelir kaynaklarını devretmeyen Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu MELSA’nın evraklarını da devretmemiş olmaz. Sayın Kayı nitekim Takkunya ile ilgili bilgileri paylaşmaya başladı. Orada Arsnova Medya ile ilgili bilgilerde olmalı.

Hele bir onları da paylaşın, bakın o zaman neler oluyor! Dokümanlar sizin elinizde hele bir dökün önümüze…

Yavuz Kayı’nın düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklama ve şikâyetlerin özeti Kadir Tamer arkadaşımdan edindiğim bilgilere göre şu:

Uygulamaların hiçbiri etik değil

Hangi uygulamaların?

xx   xx   xx

Kayı MELSA tarafından işletilen Ölüdeniz, Akbük ve Akçapınar sahillerine ait sözleşmelerin yerel seçimlere 9 gün kala fesih edilmesi ile ilgili olarak, “Uygulamaların hiçbiri etik değil” diyor.

Haklı… Günübirlik alanlar elbette MELSA’nın mülkü değil. Mülk sahibi MELSA ile birlikte günübirlik alanları Büyükşehir Belediyesi’ne devretmek zorunda değil!

Ancak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Antalya sahillerinde tasarruf sahibi ise Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı da aynı zamanda Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sahip olduklarına sahip olabilmelidir…

Bana sorarsanız, günü birlik alanlar Valilik de kalmalı, ama kafe ve büfelerin hizmetlerinin dışında her şey ücretsiz olmalı, Valilik girişin dışında duş, tuvalet, şezlong, şemsiyeden ücret almamalıdır…

Kafe ve büfe gelirleri ise el sanatlarının geliştirilmesinde ve yörenin ihya edilmesinde kullanılmalıdır…

xx   xx   xx

Tabi Sayın Kayı’nın şu sözleri tam da yerinde, yerden göğe haklı ve on numara sözler:

Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun da bende bulundum. Bize MELSA’nın gelirlerinin yüzde 84’ünü sağlayan bu sahalar ile ilgili yaptığımız protokolleri fesih ediyoruz deseler idi, belki Muğla Büyükşehir Belediyesi, MELSA şirketi üzerinde herhangi bir hak iddia etmeyecekti. Alın nereye veriyorsanız verin hayrını görün diyecektik.

MELSA konusunda Büyükşehir Belediyesi bir bakıma kazıklanmış durumda!

O nedenle MELSA Başkanı Kayı tepkisini şöyle dile getiriyor:

MELSA’nın yüzde 75’i Büyük Şehir Belediyesinin, yüzde 25’i Muğla’ya Hizmet Vakfının. Bu fesih protokolünün imzalandığı tarihte Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın Başkanı hem de MELSA Müdürler Kurulu Başkanı, o fesih protokolünde imzası olan da Sayın Validir. Neden böyle bir fesih protokolüne gerek duyuldu. Böyle bir cevap hukuk devleti ilkesi ile bağdaşır mı?

xx   xx   xx

Sayın Kayı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun 613. Maddesinin açık ve net olduğunu belirtirken, “Madde ortaklar şirketin çıkarlarını zedeleyici davranışlarda bulunamaz diyor. Bizim ortağımız şirketin yüzde 84 gelirlerini yaratan günübirlik alanların ihalesini yapıyor.” diyerek şöyle devam ediyor:

Ayrıca kanunun 626. maddesi ‘Müdürler ve yönetimle görevli kişiler görevlerini tüm özeni göstererek yerine getirmek ve şirketin menfaatlerini dürüstlük kuralı çerçevesinde gözetmekle yükümlüdür’ diyor. Şimdi soruyorum bu işlemleri yapanlar dürüstlük kurallarını göz önünde bulundurarak şirketi yönetmişler midir? Bu yapılan işlemlerin dürüstlükle ne kadar alakası vardır? Bunları birilerinin cevaplandırması lazım. Eğer yapılan araştırmalar sonrası bütün bu olayların müsebbibi bizsek kişisel olarak bensem, biz bunun hesabını veririz. Bu konuda sorumluluk taşıyan kimse bu soruya cevap vermesi gerekmektedir. Neden, Neden, Neden? Bizim için ‘sizin tipiniz beğenmedik’ cevabı bile kabul edilebilir hale geldi. Bir neden söyleyin.

Evet, Muğla kamuoyu, Muğla basını dün MELSA’yı yönetenlerden, bu gün halen MUÇEV ile birlikte Muğla’ya Hizmet Vakfı’nı yönetenlerden ve Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’ndan o “neden”in açıklanmasını bekliyor.

xx   xx   xx

Sayın Kayı’nın ağzından dün MELSA’nın ortağı iken bu gün Valilikçe yeni kurulan MUÇEV’in ortağı olan Muğla’ya Hizmet Vakfı’na yine gelemedik. Vakfın, MELSA’ya borçlanarak dönemin Valisi Fatih Şahin’in arkadaşı olduğu söylenen Murat Başoğlu’nun Takkunya firmasından “Muğla’nın tanıtımı” için satın alınan işporta tanıtım ürünlerinden 23 bin 335 parça depolarda kalmış.

Yani Muğla’nın o 100. Yıl dolmasıyla gündeme getirilen tanıtımı depolarda küfleniyor.

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets