Dünya barışı için bir aradalar - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dünya barışı için bir aradalar

Bu haber 25 Haziran 2014 - 0:58 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

dunyabarisiMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Coventry Üniversitesi ve CESRAN International tarafından düzenlenen Küresel Barış Çalıştayı 23 ülkeden 60’ı yabancı olmak üzere 100 öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla Muğla’da başladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişikiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Özerdem, çalıştayın dünya barışı adına büyük bir önemi bulunduğunu belirterek, “Savaşan ülkelerin gençleri burada aynı grupta. İleride belki bu kişiler yönetici olacaklar ve bir araya gelip nasıl barışı sağlarız konusunu konuşacaklar” dedi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Coventry Üniversitesi ve CESRAN International tarafından düzenlenen Küresel Barış Çalıştayı 23 ülkeden 60’ı yabancı olmak üzere 100 öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla Muğla’da başladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi’nde düzenlenen çalıştayda sanat, kültür ve turizmin barışa katkıları ve bu alanlarda gençlerin bilgilendirilerek kendi aralarında tartışmaları sağlandı.

İngiltere Coventry Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Alpaslan Özerdem, özellikle gençlerin ülkelerarası hareketliliklerinin ve küreselleşmenin iyice arttığı bir dönemde kültür, turizm ve sanat yoluyla barışa katkılarının nasıl artırılabileceğinin tartışılmasının önemli olduğunu söyledi.

Çalıştay süresince katılımcıların bir yandan kendi kültürlerinin barışa olan katkısını değerlendirirken, diğer yandan farklı kültürlerin barışa olan katkısını keşfetme imkanına ulaşabileceklerini kaydeden Özerdem, “5 gün sürecek çalıştayda 23 ülkeden 100’den fazla katılımcı var. 5 grup halinde çalışma yapıyorlar.  Dünyada barış çok büyük bir sorun. Birçok ülkede de çok büyük acılar yaşanıyor. Yakın komşularımız Suriye’de Irak’ta acılar yaşanıyor. Biz de dünya barışına katkı sağlamak adına böyle bir çalışma yapmak istedik” dedi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin Türkiye’de gerçekleştiğine dikkati çeken Özerdem, “Dünya barışına biraz olsun katkımız olsun istiyoruz ve bu nedenle buradayız. Gruplar burada seyahat ve turizmin barış üzerine etkilerini inceliyor, diğer bir grup edebiyat, tiyatro üzerinden barışı inceliyor, kültürel diplomasi grubumuz kültürel mirasın korunması ve bunun barışa olan katkısını inceliyor. Kültür, sanat ve turizm konusunu ana tema olarak seçtik” diye konuştu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Özerdem ise 2. Küresel Barış Çalıştayı’nda kültür, sanat ve turizm yoluyla barışa desteği konularını çok farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen gençlerle işlediklerini kaydetti.

Özerdem, çalıştayda Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Meksika’ya, Amerika Birleşik Devletleri’nden Birleşik Krallığa, Nijerya’dan Somali’ye kadar yeme içme alışkanlığı, kültürleri, inançları, aldıkları eğitimler ve aile yaşantıları farklı kültürlerin buluştuğunu ifade etti. Farklı kültürlerin biraya gelmesinin gençlerin barışa nasıl katkı sağlayabilecekleri konusunda önemli bir adım olduğuna dikkati çeken Özerdem, “Dünyada farklı kültürler çatışırken farklı kültürlerin gençleri bundan sonra çatışmamak adına birlikte çalışabilme, kültürü geliştirebilme adına dolayısıyla barışı sağlayabilme adına çok iyi etkileşimler gerçekleştiriyor. Çok yakın ilişkiler gerçekleştiriyorlar. Savaşan ülkelerin gençleri burada aynı grupta, aynı çalıştayda bir arada birbirlerini tanıma imkanı buluyor. Bundan sonra savaş olmaması yada çatışmaya neden olabilecek durumların bertaraf edilebilmesi için neler yapılabilir kısmında birlikte çalışıyorlar. Bunu görmek bizim için çok güzel. Bu bizim ileriye dönük umutla bakmamızı sağlıyor. İleride belki bu kişiler yönetici olacak ve bir araya gelip nasıl barışı sağlarız konusunu konuşacaklar.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets