MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı sessizliğini bozdu: “Uygulamaların hiçbiri etik değil” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı sessizliğini bozdu: “Uygulamaların hiçbiri etik değil”

Bu haber 24 Haziran 2014 - 0:24 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

merlsaaaMuğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun Büyükşehir’e devrettiği Valilik kuruluşu olan MELSA’nın (Muğla El Sanatları Ltd. Şti) devirden önce gelir getirici turistik yerlerin sözleşmelerinin fesih edilmesi konusunda sessizliğini bozdu. Konuyla ilgili olarak ilk kez bir basın açıklaması düzenleyen Yavuz Kayı, MELSA tarafından işletilen Ölüdeniz, Akbük ve Akçapınar sahillerine ait sözleşmelerin yerel seçimlere 9 gün kala fesih edilmesi ile ilgili olarak, “Uygulamaların hiçbiri etik değil” dedi.

Kadir Tamer

Muğla Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, son dönemlerde yaşadıklarına isyan etti. MELSA’nın sözleşmeleri fesih edilen Ölüdeniz, Akbük ve Akçapınar sahilleri ile ilgili olarak ilk kez bir basın toplantısı düzenleyen Yavuz Kayı, “Uygulamaların hiçbiri etik değil” diyerek tepkisini dile getirdi.

Mahalli idareler seçimlerine dokuz gün kala bir fesih protokolü ile MESLA’nın elinde bulunan işletmelerin elinden alındığına dikkati çeken Kayı, “Bu yerlerin değeri MELSA’nın gelirlerinin yüzde 84’dür. Alınan kararlar şirket yönetim kurulu kararları değildir. Bu karar Muğla’daki kamuoyunun kararı da değildir. Kamuoyu da bunu kabul etmemiştir. Biz Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak 30 Nisan tarihinde yönetimi devir aldık. Bu tarihi takip eden günlerde, bu tebligatlar bize gelinceye kadar bizim bu fesihten hiç haberimiz olmadı.

Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun da bende bulundum. Bize MELSA’nın gelirlerinin yüzde 84’ünü sağlayan bu sahalar ile ilgili yaptığımız protokolleri fesih ediyoruz deseler idi, belki Muğla Büyükşehir Belediyesi, MELSA şirketi üzerinde herhangi bir hak iddia etmeyecekti. Alın nereye veriyorsanız verin hayrını görün diyecektik. MELSA’nın yüzde 75’i Büyük Şehir Belediyesinin, yüzde 25’i Muğla’ya Hizmet Vakfının. Bu fesih protokolünün imzalandığı tarihte Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın Başkanı hem de MELSA Müdürler Kurulu Başkanı, o fesih protokolünde imzası olan Sayın Validir. Neden böyle bir fesih protokolüne gerek duyuldu. Böyle bir cevap hukuk devleti ilkesi ile bağdaşır mı?” diyerek tepkisini dile getirdi.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun 613. Maddesinin açık ve net olduğunu kaydeden Kayı konuşmasına şöyle devam etti:

“Ortakların şirketin çıkarlarını zedeleyici davranışlarda bulunamaz diyor. Bizim ortağımız şirketin yüzde 84 gelirleri ile ilgili olarak elinden alınmış gelirlerin ihalesini yapıyor. Ayrıca Türk Ticaret Kanununun 626. maddesi ‘Müdürler ve yönetimle görevli kişiler görevlerini tüm özeni göstererek yerine getirmek ve şirketin menfaatlerini dürüstlük kuralı çerçevesinde gözetmekle yükümlüdür’ diyor. Şimdi soruyorum bu işlemleri yapanlar dürüstlük kurallarını göz önünde bulundurarak şirketi yönetmişler midir? Bu yapılan işlemlerin dürüstlükle ne kadar alakası vardır ? Bunların birilerinin cevaplandırması lazım. Eğer yapılan araştırmalar sonrası bütün bu olayların müsebbibi bizsek kişisel olarak bensem, biz bunun hesabını veririz. Bu konuda sorumluluk taşıyan kimse bu soruya cevap vermesi gerekmektedir. Neden, Neden, Neden. Bizim için  ‘sizin tipiniz beğenmedik’ cevabı bile kabul edilebilir hale geldi.  Bir neden söyleyin.”

100 işçimizin iş akdi sonlandırıldı

Basın açıklamasını yaptığı günün bir önemi bulunduğunu kaydeden Kayı, “Bugün üzülerek, yüreğim kanayarak ifade edeceğim. 100 tane işçimizin işini, iş akdini sonlandırıyoruz. Peki bunu neden yapıyoruz. Çünkü orası jandarma kanalı ile şu anda boşaltılıyor. Bu 100 tane ekmeğinde, çoluğunun çocuğunun rızkından olan bu insanların sıkıntısının sorumlusu kimdir?  Biz hatalıysak çıksın birisi aslan gibi desin ki sensin kardeşim. Ben ne diyeyim şimdi o işçilerimize, bana soruyorlar Neden diye? Ben de bilmiyorum ki neden olduğunu. Bu işçilerimize yaklaşık 500 bin liralık bir ihbar tazminatı ödeyeceğiz. Şimdi bu ihbar tazminatını da geçen Büyük Şehir Meclisinin Büyükşehir Belediye Başkanının yardımlar ve bütün meclis üyelerinin oy birliği ile bu şirketin sermayesini arttırmaya kara verdik. Oradan sağlanacak kaynak ile ödeyeceğiz bu paraları. Ben bu şirketi Büyük Şehir olarak devir alalı iki ay oldu. Biz ne yaptık ta bunlara müstahak olduk. Bunu anlamak mümkün değil. Şimdi bütün bu başlık altındakiler için soruyoruz. Bu anlattığımız işlemler hukuki midir, etik midir ve ahlaki midir? Yapılan uygulamaların hiçbiri ne etik nede hukukidir. Gereken başvuruları yaptık. Hukuktan sonuç alacağımıza yürekten inanıyorum” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets