Avrupa’daki çocuklar Türkçe öğrenemiyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Avrupa’daki çocuklar Türkçe öğrenemiyor

Bu haber 20 Haziran 2014 - 0:27 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

avrupadakıcocuklarMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Avrupa’daki üçüncü nesil çocuklara baskılar nedeniyle Türkçe öğretemediklerini açıklarken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, bilim ve teknoloji dilini geliştiremediğimiz için Türkçe’nin tecavüze uğradığını açıkladı.
Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘7. Uluslararası Türkçenin Eğitimi-Öğretimi Kurultayı’ başladı. 21 Haziran tarihine kadar devam edecek Kurultayın açılışına vali Mustafa Hakan Güveançer, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, MSK Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Türkiye’nin değişik üniversitelerinden bilim insanları katıldı.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bilim etkinlikleri kapsamında ve Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen kurultayın açılışında konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Volkan Coşkun, “Türkçe dünyada en fazla konuşulan 5. dil. Türkçe dünyanın en eski ve yerleşik dillerinden biridir. Türkçe günümüzde bir takım fonetik farklılıklarla Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar çok geniş bir saha içinde konuşulmaktadır. En eski hesaplara göre yaşı 8 bin 500 olan Türkçe, bugün yaşayan dünya dilleri arasında en eski yazılı belgelere sahip olan dildir. Bu belgeler, çivi yazılı Sümerce tabletlerdeki alıntı kelimelerdir” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Türkçeyi ilkokuldan başlayarak Üniversite bitimine kadar çok iyi öğretmemiz gerekiyor. Matematikçi de, Fizikçi de Türkçeyi çok iyi kullanmak zorunda. Bu konuda tam başarılı olduğumuzu iddia edemiyorum. Eksiklerimiz var. Bu kurultaylar bu eksiklerimizi tamamlamak için çareler üretecektir. Türkçeyi öğretecek öğretim elamanlarının da yetiştirilmesi önemli. Bunun dışında Türkçemizin başka sorunları da var. Sosyal ve siyasal anlamda sorunlar yaşanıyor. Dünya üzerinde şu anda 200 milyonun üzerinde Türkçe konuşan soydaşımız var. Bunlar arasında birlikteliği, beraberliği ve aramızdaki farklılıkları da olumlu yönde geliştirmemiz gerekiyor. Ayrıca Avrupa’da yaşayan soydaşlarımızın üçüncü nesil çocukları var. Bu konuda da tedbir almış değiliz. Bu çocuklarımızı kaybetmek üzereyiz. Avrupa’daki devletlerin baskıları ile bu çocuklarımıza Türkçeyi öğretemiyoruz. Burada sivil toplum örgütlerinin devreye girmesi gerekiyor. Üniversitemizde okuyan uluslar arası öğrenciler var. Bu öğrencilerimize biz Üniversite olarak bir yıl haftada 25 saat Türkçe hazırlık dersi veriyoruz” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Türkçe gittikçe, bir yandan doldurulmaya çalışılırken, bir yandan boşalıyor. Özellikle teknoloji dilinin ve biliminin Türkiye’de az üretilmesi nedeniyle bizim lisanımıza, Türkçemize adeta tecavüz ediyor. Gençliğimiz konuşurken, Türkçe ve bilim dili olarak ortaya konulan İngilizcenin karmaşık bir durumunu konuşuyor. Biz bilim dili konusunda önemli sorunlara sahibiz ve mutlak çözülmesi gerekiyor. Dünyada çok sayıda Türkçe konuşan bir nüfus var. Bu nüfus farklı lehçelerde konuşsa bile, biraz beraber olduktan sonra köken aynı olduğu için anlayabiliyoruz. Bununla ilgili de ortak alfabe ve lügat üretmek zorundayız. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin içinde bulunduğu Türkçe Konuşan Ülkeler birlikteliği var. Henüz daha katılmayan Özbekistan ve Türkmenistan var. Bu ülkelerin birlikteliği ortak bir alfabe ve ortak bir lügat Türkiye’yi dünyada çok önemli bir siyasi ve ekonomik güç haline gelmesine katkı yapar” dedi.
Türkçeyi bir sevgiliye benzeten Vali Mustafa Hakan Güvençer, “Bu kurultay bir teknik çalışma. Tema da eğitim ve öğretim. Ama işin özü Türkçe olunca, dikkatlerimizi Türkçeye yoğunlaştırdık. Evet, Türkçe bizim sevgilimiz ve aramızda bir sevgi bağı var. Ama her sevgi gibi bir emek ve özen gerektiriyor, paylaşma arzusunun zirvede tutulmasını gerektiriyor. Sizler bu anlamda, sevgilimiz olan Türkçenin emektarları, hizmetkârları ve bizler adına tün dünyaya tanıtan ve tanıtma gayreti içinde olan taşıyıcılarsınız” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından MSK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, kurultaya büyük destek veren Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen adına kızı Tuğba İsen Durmuş’a, Vali Hakan Güvençer’e, Büyükşehir belediye başkanı Osman Gürün’e ve kurultayın ev sahipliğini ve başkanlığını yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Mustafa Volkan Coşkun’a plaket vardi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets