İki Defa Siyasi Tecavüze Uğramak - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İki Defa Siyasi Tecavüze Uğramak

Bu haber 18 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bakmayın Emrah Doğu’nun CHP’de Fethiye ilçe başkanlığı yapmışlığına ve milletvekili adaylıklarında seçim bölgesinin Fethiyeli olmuşluğuna…

Ailesi Fethiyelidir, ama Emrah Muğla il merkezi doğumludur ve hatta “Akyollu” dur.

Mahallemin çocuğu. Neredeyse elimizde büyüdü.

İncitilmesine üzülürüm.

İki defa incitildi.

CHP’de iki defa siyasi tecavüze uğradı.

Üzüldük. Biz de incitildik…

xx        xx        xx

Emrah Doğu 2007’de ve 2011’de CHP’den Muğla Milletvekili adayı oldu.

2007’de seçilseydi belki de Muğla’nın gelmiş geçmiş en genç seçilmişi olacaktı. O dönem parlamentonun en genç seçilmişi de olabilirdi…

Emrah Doğu 2007’de ön seçim sonucu üçüncü sırada yer aldı. CHP Genel Merkezi Prof. Dr. Gürol Ergin’i kontenjandan üçüncü sıraya koydu ve Emrah 4’ncü sıraya kaydırıldı.

Emrah’ın uğradığı ilk siyasi tecavüzdü bu… İkincisini 2011 seçiminde yaşadı. Kader mi ne Emrah o seçimde de önseçim sonucu üçüncü sırada yer aldı. Bu defa Ömer Süha Aldan’ı alıp getirip üçe koydular, Emrah’ı yine 4’ncü sıraya kaydırdılar.

xx        xx        xx

İki kere aday olacaksanız… 6 milletvekili olan bir yerde partinizden ön seçime girip üçüncü sıradan aday olacaksınız. 6 milletvekilinin 3’ünü alan partinizin genel merkezi sizi parti tabanının oylarına rağmen 4’ncü sıraya kaydırıp, Muğla dışından birini getirip o sıradan parlamentoya taşıyacak.

Böyle bir şey kimin başına gelir de partisine isyan edip, küsüp gitmez?

Emrah küsmedi, gitmedi…

Çünkü O, “devşirme” CHP’li değil, kökten, beşikten CHP’li… Gençlik kollarından yetişme. Paraşütle inenlerden değil!

xx        xx        xx

Emrah Doğu ikinci hüsranın ardından Fethiye İlçe Başkanlığı’na döndü. CHP Genel Merkezi de geçtiğimiz günlerde Emrah’ı ilçe başkanlığından aldı. Yerine Av. Ali Özgür Kullukçu atandı.

Gerekçe? Yok…

Şimdi herkes şu soruyu soruyor:

Bu kaçıncı siyasi tecavüz?

xx        xx        xx

Belediye Başkanlığı’nı DP’den aday olan Behçet Saatçı kazandı, ama Emrah Doğu 30 Mart Yerel Seçimlerinden başarı ile çıktı.

İlk kez 2005’te Fethiye İlçe Başkanlığına seçildiğinde partisinin oyunu 15 bine çıkardı. 2007’de milletvekili adayı olduğunda Muğla’da CHP’nin dördüncü milletvekili olamadı, ama Fethiye’den 27 bin oy çıkardı. 2011’de aday oldu, yine dördüncü milletvekili olamadı, ama bu defa CHP’nin Fethiye’deki oylarını 42 bine çıkardı.

Denilebilir tabi:

Madem o kadar başarılı, Keramettin Yılmaz belediye başkanlığını neden kazanamadı?

Sorunun yanıtını Fethiye Belediye Meclisi’nde aramak lazım…

Demokrat Parti’den aday olan Behçet Saatçı’nın belediye başkanı olduğu Fethiye’de CHP Belediye Meclisi’nin iktidarı… CHP Fethiye Meclisi’nde 27 bin oyla birinci parti. Keramettin Yılmaz’ın seçilememesinin nedenini CHP Genel Merkezi’ne sormalı…

Emrah Doğu ve arkadaşları belediye meclis üyesi adaylarının yüzde 90’ını kendileri belirlerken, belediye başkanı adayını CHP Genel Merkezi belirledi…

Bilindiği gibi bu seçimde Fethiye’nin içinden Seydikemer ilçesi çıktı. Fethiye ile Seydikemer oylarının toplamı ise 56 bin.

Ama Emrah Doğu’ya milletvekilliğinden sonra ilçe başkanlığı da çok görüldü!

xx        xx        xx

Neden? İster istemez herkes bu sorunun yanıtını arıyor.

Muhtelif rivayetler var…

Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’nda Emrah Doğu iki kere Baykal’ın elinden “Türkiye’nin en başarılı ilçe başkanı” ödülü almıştı. Üstüne üstlük 30 Mart yerel seçimlerinden önce Muğla’dan geçen Baykal’ı ilçe başkanı olarak bir gün Fethiye’de ağırlamıştı.

Bu yüzden mi?

Yine 30 Mart yerel seçiminden önce “önseçim yapılacak” umutlarının zirve yaptığı günlerde Emrah Doğu Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarından Musa Gökbel’i açık açık desteklemişti.

Bu yüzden mi?

Hakkı olan 3’ncü sıranın gasp edilerek verildiği Ömer Süha Aldan’a “biat” etmediği için mi?

xx        xx        xx

CHP Genel Merkezi sadece Emrah Doğu’yu görevden almadı.

Emrah Doğu ile birlikte Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşları Güniz Aksu, Şayan Aybek, Pınar Döğerli Başerkafaoğlu, Cemil Daydır, Hüseyin Dede, Mehmet Demir, Mert Demir, Ali Karaisaoğlu, Nalan Nurhat, Hüseyin Öğütçü, Cihangir Özdemir, Niyazi Sungur, Hasan Şahin, Işık Taban, Aydın Tilkici ve Rabia Uçar’da görevlerinden alındılar.

Neden?

Emrah Doğu Fethiye CHP örgütünün dersek haksızlık olur… Muğla örgütünün Tufan Doğu, Erman Şahin, Musa Gökbel, Tuncer Besi, Mehmet Kocagöz, rahmetli Alirıza Koca, Fevzi Topuz ve Dr. Ali Arslan ile rahmetli Ali Ferudun Ceylan ve Erol Soğancı’dan sonra gelmiş geçmiş en çalışkan partililerinden birisidir. Seveni de vardır sevmeyeni de… Tarzını doğru bulanda vardır, bulmayanda.

Lakin çalışkanlığını, CHP ve örgüte bağlılığına hiç kimsenin laf söylemeye hakkı yoktur.

Söylendi:

Görevden alındınız…

xx        xx        xx

Öğrendiğimize göre bir ay içinde Fethiye’de kongre var. Emrah Doğu ile görüştüm. “Yeniden aday mısın?” diye sordum. “Evet, 2015’te milletvekili adayıyım.” diye karşılık verdi. Sevimli gülüşü ile devam etti:
Ben partiliyim. Parti büyüklerimin kararını tartışmam. Vardır bir bildikleri. Ben de zaten milletvekili adayı olacağımdan istifa edecektim. Yeni seçilecek arkadaşlarımın emrinde olurum.”

Teşkilatçı, teşkilat adamı” olmak kolay değil. Kolay da yetişmiyorlar. “Teşkilatçı nedir?” diye soran varsa, işte yanıtı Emrah Doğu

Emrah’ın görevden alınışı ile ilgili bir rivayette şu; 2015’te milletvekili adaylığını engelliyorlar…

Eğer buysa, bu “siyasi tecavüz” artık Emrah Doğu’ya değil, Fethiye’ye, Muğla’ya yapılmış olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets