Santral ve maden işçileri iş bıraktı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Santral ve maden işçileri iş bıraktı

Bu haber 17 Haziran 2014 - 0:05 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

YATAGANİSBİRAKMAMuğla’nın Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarının ardından Yatağan Termik Santralının oda ihale edilmesi üzerine Maden İş ve Tes İş Sendikası’nın yetkili olduğu tüm termik santral ve maden işletmelerinde işçiler bir günlük iş bıraktı.

Özcan Özgür

Muğla’nın Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarının ardından Yatağan Termik Santralının oda ihale edilmesi üzerine Maden İş ve Tes İş Sendikası’nın yetkili olduğu tüm termik santral ve maden işletmelerinde işçiler bir günlük iş bıraktı. Aynı zamanda Türk İş Muğla İl Temsilcisi olan Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Hükümeti son defa uyarıyoruz. İhalenin onaylanması halinde sadece Yatağan işçisini değil Yatağanlıları da tutamayız” dedi.

Hafta sonunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Yatağan Termik Santralı ihalesinin de yapılması işçileri isyan ettirdi. Daha önce ihalesi yapılan Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralı ile birlikte dün başta Yağan Termik Santralında, Soma’da Kahramanmaraşta, Elbistan’da, Kütahya’da, Soma’da, Tunçbilek’te olmak üzere tüm termik santraller ve santrallere kömür üreten işletmelerde ve dağıtım şirketlerinde işçiler bir günlük iş bırakırken, Maden İş’in örgütlü olduğu Denizli’nin Beyağaç ilçesinde bulunan Türk-Maadin Yeraltı Krom İşletmesinde de işçiler grev başlattı.

İşyeri önünde grev çadırı kurulurken Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Bu iş yeri bizim şubemizin yetkisinde. Uzun zamandır işverenle toplu sözleşme görüşmelerindeyiz. Yerin 700 metre altında çalışan arkadaşlarımıza uzun zamandır iş veren 1300, 1500 arasında değişen ücret ödüyor. Ücret, ikramiye, sosyal haklar ve servis konusunda sözleşme tıkandı. %25 lik zam talebini fazla bulan işveren sözleşmenin birinci yılında %8.25 sözleşmenin ikinci yılında %8.50 zam önerdi. Tüm sosyal haklarda da aynı zam teklifinde bulundu. Arabulucu da da sonuç alınamadı ve meşru, yasal hakkımız olan grevi başladık.” dedi.

Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin iş bırakma eylemi ile ilgili olarak da, “Neredeyse bir yıldır direnişteyiz. Bu direniş sırasında çeşitli eylemlerle sesimizi duyurmaya, derdimizi anlatmaya çalıştık. Bizzat Başbakanımız ile Marmaris’te konuştuk. Olmadı.” diyerek şöyle devam etti:
“Beyağaç’ta grevdeyiz, bütün Türkiye’de Maden İş ve Tes İş olarak bir günlük iş bırakma eylemindeyiz. Yarın bütün Türkiye’de Türk İş olarak 2 saatlik iş bırakma eylemi yapacağız. Şu anda Yatağan’da, Kemerköy ve Yeniköy’de iş yerlerimizin girişleri arkadaşlarımız tarafından tutulmuş vaziyette. İş yerlerini hiçbir şekilde terk etmeyeceğiz. İhaleler yapıldı, ama her şey bitmedi. Şimdi Başbakanımızın başkanlığını yaptığı Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararını bekliyoruz. Sayın Başbakandan ihaleyi onaylamamasını istiyoruz. Aksi taktirde olabilecekler beni bile ürkütüyor. Sadece şunu söyleyeyim, 2000 yılını kimse unutmasın.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets