Hazine arazileri sahiplerini arıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hazine arazileri sahiplerini arıyor

Bu haber 17 Haziran 2014 - 0:19 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

hazinearazileriOrman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin dışında kalan Hazine’ye ait tarım arazilerinin kullanıcıları, kiracıları ve hissedarlarına satın alma hakkı tanındığı bildirildi. Muğla İl Defterdar Vekili Ahmet Sümer, yaptığı açıklamada 6292 sayılı kanunun 12. maddesiyle tanınan bu imkan hakkında bilgi verdi.

Haber Merkezi

Kanunun 26 Nisan 2012 tarihli Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini kaydeden Sümer, “Bu kapsamda, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan belediye ve mücavir alan sınırları dışında kalan Hazine’ye ait tarım arazilerini, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle en az üç yıldan beri kiralayan ve kira sözleşmeleri halen devam eden kiracıları ile tarımsal amaçlı kullanan ve kullanımı halen devam eden kullanıcıları ve hissedarları, idarece tespit ve tebliğ edilen satış bedelini itiraz etmeksizin kabul etmeleri şartıyla doğrudan satış hakkından yararlanabilecekler” dedi.

Kanunun tarım arazilerinin kullanıcıları, kiracıları ve hissedarlarına yönelik büyük fırsatlar sağladığına dikkat çeken Sümer, “Satış bedeli, rayiç bedelinin yüzde 50’sidir. Peşin ödemelerde ayrıca yüzde 20 indirim uygulanmaktadır. Beş yıla kadar faizsiz, 12 taksitle ödeme imkânı getirilmiştir. Satış bedelinin en az yarısının ödenmesi halinde satış bedelinden yüzde 10 indirim, kalan yarısına ise taksitlendirmelerdeki süreler uygulanacaktır. Satış bedelinden, başvuru tarihi itibariyle son beş yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri mahsup edilecektir. Taşınmazların üzerindeki muhsedatlardan ayrıca bedel alınmayacaktır. Yukarıda sayılan avantajlardan yararlanmanın ön şartı, başvuruda bulunmaktır. Başvurular devam etmekte olup 27 Nisan 2015 tarihine kadar taşınmazın bulunduğu defterdarlık, Millî Emlak Müdürlüğü ile ilçe Millî Emlak müdürlükleri ve Mal müdürlüklerine yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets