Mayıs ayı toplantısı yapıldı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Mayıs ayı toplantısı yapıldı

Bu haber 14 Haziran 2014 - 12:37 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

mayisayiMuğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in 13 Eylül 2013 tarihinde yayımladığı Muğla Valiliği Çalışma Usul ve Esasları Genelgesinin 79. maddesinde belirtilen Basın Bilgilendirme ve Eşgüdüm Toplantısının dördüncüsü, Vali Güvençer’in başkanlığında il geneli kamu kurum amirlerinin katılımıyla Valilik Özer Türk Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Haber Merkezi

Toplantıya vali yardımcıları, kaymakamlar ve daire müdürleri katıldı. İki bölümden oluşan ve 3 saat süren toplantı Vali Güvençer’in açılış konuşması ile başladı.

Açılışta katılımcılara hitap eden Vali Güvençer, “Ülke olarak sıkıntılı günler yaşıyoruz yine de işlerimizi, kendimizi, ilimizi, yaptıklarımızı önemsemek durumundayız. Biz burada görevli olduğumuz çerçevede sorumluluğumuzun gereğini gücümüzün nispetinde en iyi şekilde yerine getirirsek zincirleme reaksiyon şeklinde sonuçlar bütün ülke için hayırlı olacaktır” dedi.

Daha sonra konuşmasında ‘Çocuk Oyunları Şenliği’ne daha fazla destek verilerek ulusal ve uluslararası boyuta taşınması gerektiğini vurgulayan Vali Güvençer, “Bu ile yapabileceğimiz en önemli dokunuşlardan biri. Buradaki bütün arkadaşlarıma öneriyorum bir şekilde el verilmeli, yerel yönetimler de daha fazla destek olmalı” diye konuştu.

Daha sonra Mayıs ayında kurumların yaptığı çalışmalara değinen Vali Güvençer konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçen yıla göre yılın ilk beş ayında yaş meyve-sebzede yüzde 27, su ürünlerinde ilk dört ayda yüzde 10 ihracat artışı gerçekleşti. Mayıs ayı içerisinde ilçeler ve il merkezinde turizm toplantısı gerçekleştirdik. Orada alınan kararlar bir valilik yönergesine bağlanarak ilçelere gönderildi. Bu toplantılarda hanutçulukla ve gıda üretim yerlerindeki hijyenle mücadelenin öncelenmesi ifade edilmişti. Her iki konuda da ilçe kaymakamlarımızın takibi ile ciddi sonuçlar alınmaya başlandı. Yapılan denetimlerde, 325 kg avlanması yasak uygunsuz depolama koşullarında bulunan deniz ürünlerine ve 450 adet karavidaya (bir tür deniz canlısı) el konuldu. Bu denetimlerde 7 iş yerine toplam 6 bin 713 lira ceza kesildi” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün Mayıs ayı içerisinde ‘İl Stratejik Plan Rehberi’ doğrultusunda İl Stratejik Planı hazırlama çalışmalarına başlandığını belirten Vali Güvençer sözlerine şu

şekilde devam etti:

“İlimizdeki yeterli düzeyde olmayan organ bağışı için İl Sağlık Müdürlüğü’nün organ bağışını arttırmaya yönelik çalışmaları devam etmektedir. Muğla Devlet Hastanesi’nin de fiilen temeli kazılmaya başlandı. Diğer yandan ilimizde bin 276 açık iş belirli süreli (geçici), 850 açık iş belirsiz süreli (daimi) olmak üzere toplam 2 bin 126 açık iş bulunmaktadır. Söz konusu açık iş talepleri en çok turizm sektöründen alındı. İlimizin özel coğrafi konumu, özel koruma bölgeleri, turizm alanları, turizm merkezleri, sitleri vs. sebebiyle özel bir planlama statüsüne tabii olduğu bu planlama statüsünde bazen yetki ve sorumluluk alanlarının karışmasından sorun olarak bahsediyoruz. Bir an önce de planlama çalışmasının bitirilmesi gerektiğini her ortamda sözlü ve yazılı olarak ifade ediyoruz. Bu yapılması gerekenlerden en az ikisi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Muğla-Milas Çökertme Turizm Merkezi 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ve Fethiye İlçesi, Göcek Beldesi’ndeki Yat Bağlama İskelesine Ait İmar Planları Mayıs ayı sonunda Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ilan panosunda ve web sayfasında 30 gün süre ile askıya çıkarıldı”

Vali Güvençer, Çocuk ve Sevgi Evlerindeki çocukların iki grup olarak Bodrum Kargı Koyu Develi Camping’de Develi Camping sponsorluğunda iki gece üç gün misafir edildiğini söyledi.

Kurumların Mayıs ayında yaptığı faaliyetler hakkında bilgi vermeye devam eden Vali Güvençer: “İlimizde 10 Haziran 2014 tarihinde yapılan değerlendirmede Akköprü Barajında yüzde 88, Akgedik Barajında yüzde 56, Bayır Barajında yüzde 87, Mumcular Barajında yüzde 56 ve Geyik Barajında yüzde 69 olmak üzere ortalama doluluk oranı yüzde 71; Kazan Göletinde ise bu oran yüzde 29 olarak ölçüldü. Öte yandan 2/B olarak tespit edilen arazilerde ilimizdeki mevcut kullanıcının yüzde 91’lik kısmı gerekli başvurusunu yaparak hak sahipliği konumuna geldi. Türkiye’de zikredilmesi gereken önemli bir başarı. Ödemesini yaparak hak sahipliğini mülk sahipliğine dönüştürme oranı yüzde 88. Hak sahibi olduğu halde bedelini ödemeyerek müracaat etmesi için 6 aylık yeni bir süre verildi. 1 Mart 2014’te başlayan bu süre Ağustos ayı sonunda bitiyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ikinci bölüme geçilerek eşgüdümü gerektiren bazı konular görüşüldü.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets