Bafa Gölü gözyaşı döküyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bafa Gölü gözyaşı döküyor

Bu haber 13 Haziran 2014 - 1:03 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

bafaaglaCHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, alınan tüm önlemlere rağmen kurtarılamayan Bafa Gölü’nü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Demir düzenlediği basın toplantısında “Gölü besleyen Büyük Menderes’in taşıdığı zehirli ve ağır metalli atıkların yanı sıra, Bafa Gölü tarım ilaçları ve göl kıyısında kurulan endüstriyel balık üretim tesisleri ile kirletmektedir” dedi.

Özcan Özgür

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, alınan tüm önlemlere rağmen kurtarılamayan Bafa Gölü’nü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Demir düzenlediği basın toplantısında “Gölü besleyen Büyük Menderes’in taşıdığı zehirli ve ağır metalli atıkların yanı sıra, Bafa Gölü tarım ilaçları ve göl kıyısında kurulan endüstriyel balık üretim tesisleri ile kirletmektedir” dedi.

Gölü atıklar kirletiyor

Mecliste yaptığı açıklamada Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Bafa Gölü ve yakın çevresinin 1994 yılında ‘Bafa Gölü Tabiat Parkı’ olarak ilan edildiğini, koruma altındaki alanın 6 bin 500 hektar su yüzeyi ve 5 bin 781 hektar karasal alan olmak üzere 12 bin 281 hektar olduğunu ve bu alanın İzmir 2 Nolu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca flora ve fauna zenginliği dolayısıyla 1989’da birinci derece ve üçüncü derece doğal sit olarak ilan edildiğini anımsatan Muğla Milletvekili Demir göl ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Herakleia, Latmos ve Myus antik kentlerinin bulunması dolayısıyla da birinci derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmiştir. Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü bölgedeki kuş türleri ve balık çeşitliliği ile de dikkat çekmektedir. Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan yırtıcı Akkuyruklu Kartal ve Küçük Kerkenez kuşları göl çevresinde üremektedir. Kış ortası kuş sayımına göre 25 türe ait 64 bin 814 kuş kaydedilmiştir. Su kuşları için de önemli bir barınma ve beslenme alanı olan gölde Tepeli Pelikanlar, Dilkuruk, Deniz Kartalı, Dikkuyruk ve Flamingolar yıl boyunca görülmektedir. Göl 325 bitki, 22 sürüngen ve 19 memeli türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak Bafa Gölü bugün tüm bu doğal değerlerini ve güzelliklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Bafa Gölü bugün çamur ve zehir akıyor.”

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, dikkatleri Bafa’nın yok oluşuna dikkat çekmek için yaptığı açıklamada, gölün kurtuluşu için acilen gölü besleyen Büyük Menderes’in taşıdığı zehirli ve ağır metalli atıkların yanı sıra, göle karışan tarım ilaçları ve göl kıyısında kurulan endüstriyel balık üretim tesisleri için önlem alınması gerektiğini söyledi. Gölün palyetif çözümlerle kurtarılamayacağını belirten Milletvekili Demir, Bafa’nın bir Milli Sorun olarak ele alınması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti:

“Afyon’dan başlayarak Uşak ve Denizli’den arıtılmadan Menderes Nehrine bırakılan ağır metal ve zehir içeren sanayi ve kentsel atıklar Bafa Gölü’nü her saat yok etmekte. Göl havzasında yer alan yavru balık üretim ve adaptasyon tesislerinin atıkları da göle bırakılmaktadır. Buda Gölü kirletmektedir. Kirlilik nedeniyle alg patlaması olmaktadır. Gölde bulunan alg çeşidi zehirli bir türdür ve insan ve hayvan karaciğerin de birikme yaprak tahribata neden olmaktadır. Nisan ayında gölde ‘siyanobakteri’ adı verilen mavi-yeşil bir alg türü tespit edilmiştir. Oksijen ötrükasyon sınır değeri 7.5 miligram/litre olması gereken gölde yapılan ölçümlerde bu değerin 3’e düştüğü tespit edilmiştir. Bu durum ağır koku yayılmasına neden olmaktadır. Göller için belirlenen baz değerlerin,  Serçin’de 10, Kapkırı Bölgesinde 5 katı fazla azot tespit edilmiştir. Koku nedeniyle Aydın’ın Kuşadası ve Didim ile Muğla’nın Bodrum İlçesinden göle yapılan turlar iptal edilmiş, günübirlik geziler için gelenlerin sayısı azalmıştır. Göl çevresindeki otel, pansiyon ve restoranlar kapanma tehdidiyle karşı karşıya kalmıştır. Göldeki kirlilik turizmcileri iflasın eşiğine getirmektedir.”

Göl ağlıyor

Göldeki kirliğin ekolojik yaşamı tehdit ederken, sadece göldeki canlıların değil insanların sağlığını da tehdit ettiğini belirten Milletvekili Demir, “Göl’e yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olan köylerde, kötü kokunun etkisi ile insanlar temiz hava soluyamaz durumda kalıyor. Tabiat parkı yapılan bölgenin tüm canlıları tehlike altında. Ölen balıklar karaya vurmaktadır. Geçimini tarımın yanı sıra gölden sağlayan Kapıkırı, Serçin, Gölyaka ve Bafa Köylüleri kirlilikten hem sağlık, hem de ekonomik açıdan doğrudan etkilenmektedir.” derken, gölün mitolojik öyküsünü de şöyle anlattı:

“Zeus’un kızı, ay tanrıçası Selene; her gece Bafa gölüne gelerek saçlarını tararmış. Yakışıklı ve fakir Bafa’lı çoban Endimiyon’la böylelikle tanışmış. Birbirlerine vurulmuşlar. Onlarca çocukları olmuş. Endimiyon ölümlü, Selene ölümsüz olduğundan aşklarının bitmemesi için Endimiyon’u sonsuz bir uykuya yatıran Selene, binlerce yıldan beri Bafa kıyılarında sevgilisini ziyaret edermiş. Bu nedenle binlerce yıldır ay; bu gölde, dünyanın en güzel hüznüyle batarmış. Selene halen Bafa’da, çevre dostları ile birlikte her gece gözyaşı dökmeye devam ediyor. Sevgilisi Edimiyon için olduğu kadar, Bafa’nın ölümüne de ağlıyor.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets