MELSA’nın Hukuk Savaşı! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MELSA’nın Hukuk Savaşı!

Bu haber 12 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazımın başlığı “Valilik Malları Kaçırdı” şeklindeydi. Dünkü yazımın başlığı her ne kadar benim gibi dursa da, fark edenler olmuştur, tırnak içinde… Çünkü konu ile ilgili Doğan Haber Ajansı’nın Muğla Temsilciliğinin servis ettiği haberlerde geçen bir ifade bu… İlgi çeker diye ben de tırnak içinde kullandım, ama dünkü yazımı da şöyle noktaladım;

Ben Valiliğin mal kaçırdığı iddiasına katılamıyorum. Çünkü devlet devletin malını kaçırmaz…

Nitekim önceki gün yapılan Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı olağan toplantısında konu ile ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı şöyle diyordu:

Basında çıkan ‘Muğla Valiliği, Büyükşehirden Mal kaçırdı’ tanımı bana ve yönetim kurulumuza ait değildir. Böyle bir laf etmek bize yakışmaz da.

xx        xx        xx

Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu’nun 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne İl Özel İdaresi’nden devrettiği MELSA (Muğla El Sanatları Ltd. Şti.) nın Müdürler Kurulu Başkanı Kayı bir bakıma MELSA’nın içi boşaltılarak Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği iddiasında.

Sayın Kayı’nın Meclis’teki ifadesi ile Ölüdeniz, Akçapınar ve Akbük işletmelerinin protokollerinin fesihi sonucu MELSA gelirlerinin yüzde 84’ü bir kalemde çizilerek Büyükşehir’e devredilmiş oluyor…

Yani şu anda Muğla Büyükşehir Belediyesi gelir getiren bir şirkete değil, sırta kambur bir şirkete sahip!

xx        xx        xx

MELSA Başkanı Kayı önceki gün Meclis’teki bilgilendirmesinde gazetecilerin “Valilik malları kaçırdı” tanımlamasına karşı çıkarken, “Bunlar gazetecilerin konuya müdahil olduktan sonra kendi değerlendirmeleridir. Tabi ki bu olan bitenin bir tanımı var.” da diyordu.

O tanım ne?

Sayın Kayı’nın iddiasına göre, MELSA’nın yıllardır adeta altın yumurtlayan tavukları durumundaki Ölüdeniz Kumsalı ve Akçapınar Kumsalı ve Akbük Koyu seçime 9 gün kala MELSA İşletmesi olmaktan çıkarılmış.

Muğla Büyükşehir Belediyesi penceresinden bakınca ortada bir yanlış var.  Bu noktada Sayın Kayı’nın tanımlaması olsa olsa “Hukuksuzluk” iddiası olur!

Nitekim MELSA yönetimi hukuksal hak arama girişimini başlatmış. Önceki gün Muğla İdare Mahkemesi’ne başvuru yapılmış.

İddialardan biri bu… Sayın Kayı’nın MELSA Başkanı olarak ortaya koyduğu ikinci iddiayı ise dünkü yazımda TAKKUNYA firması üzerinden paylaştık.

xx        xx        xx

Önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı’nda  “İçme Suyu meselesi” de vardı. Büyükşehir Belediyesi’nin il genelinde uygulamaya koyduğu içme suyu tarifesine tepki göstermeyen yok gibi…

Önceki gün meclise giderken bu konuda hır çıkabilir diye düşünmedim dersem yalan olur… Hır çıkmadı… DP Meclis Gurup Başkanvekili ve Fethiye Belediye Başkanı Bahçet Saatçı ile AK Parti Meclis Gurup Başkanvekili Gültekin Akça hazırlıklı gelmişlerdi. Denizli’de içme suyu tarifesinin ilçelere göre belirlendiğini söyleyen Saatçı ve Akça önergelerini Meclis Başkanlığı’na sunarlarken, CHP Grubunun da içme suyu tarifesinin yeniden ele alınması görüşünde oldukları anlaşıldı.

Bu konu incelenmek üzere komisyona havale edilirken Marmaris’in İçmeler-Turunç arasındaki çok özel turistik işletme alanının MELSA’ya devredilmesi konusu gündeme geldiğinde küçük bir gerilim oldu. Hır çıkmadı!

Yanımdaki gazeteci arkadaşımla “Belediye MELSA’nın gelir kaynaklarının pişeni düşerken, ilçelerde bulunan gelir getirici işletmeleri de toplamayı ihmal etmiyor” diye gülüştük…

xx        xx        xx

Konu görüşülürken bu tür yerlerin bulunduğu yerin belediyesi tarafından işletilmesi gerektiğini savunan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, İçmeler-Turunç arasındaki 30 bin m2’lik turizm işletmesi olarak çok değerli alanı vermek istemediklerini belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, uygulamanın kendi tasarrufları olmadığını, yasa gereği olduğunu anlatmaya çalıştı.

Bunun üzerine Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Devir Tasfiye Komisyonu’nun paylaştırmaları adil değil.” diyerek adeta sorunun altını çiziyordu.

Söz konusu alanın işletmesinin MELSA’ya devri oy çokluğu ile kabul edilirken Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün de Başkan Acar’ın Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu’nun paylaştırma işlemlerinin adil olmadığı görüşüne katılıyordu…

xx        xx        xx

Marmaris’teki değerli alan ile ilgili Başkan Gürün’ün “İlçelerdeki yerlerin işletmesi ile ilgili kararlarda o ilçedeki arkadaşlarımızla görüşeceğiz” sözü Marmaris Belediye Başkanı Acar’ı rahatlattı mı bilmiyorum, ama görünen o ki Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu’nun Büyükşehir Belediyesi kurulurken ortaya koyduğu tasarrufları önümüzdeki günlerde tartışma konusu olmaya devam edecek…

Tabi bu durumdan memnun olanlar da var. Örneğin Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık… Kendisine “Senin ilçende de Bağyaka Tesisleri var. Ali Acar’ın yanında neden yer almadın?” diye sorduğumda, “Bizde sorun yok. Bağyaka Kaplıca ve Maden Suyu İşletmesi Büyükşehir’e devredilirken bizim Yatağan Belediyesi olarak yüzde 50 hissemiz korundu.” diyerek şöyle devam etti:

Yıllarca İl Özel İdaresi’nin elinde Bağyaka sıcak su kaynakları ile ilgili güzel bir proje uygulanamadı. Büyükşehir Belediyesi Bağyaka’yı Muğla turizminin çekim merkezlerinden biri haline getirip, sıcak suyu ve maden suyunu kaynak ve istihdam yaratıcı hale getirirse biz bize ait olan yüzde 50 hisseyi seve seve MELSA’ya devrederiz.

xx        xx        xx

Aslında ben bu gün MELSA yüzde 75 hissesi İl Özel İdaresi’ne ait iken yüzde 25 hisseye sahip olan Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın sürekli MELSA’ya borçlanması üzerinde duracaktım. Bir de MELSA, senelerdir gelirlerinin yüzde 84’ünü karşılayan turizm alanlarını geri alabilir mi sorusunun yanıtını arayacaktım.

Şu kadarını belirteyim, MESA Müdürler Kurulu Başkanı Sayın Yavuz Kayı’nın yönetimindeki şirketin haklarının ve özellikle alacaklarının peşine düşmüş olmasını yürekten destekliyorum.

Bu olayı Muğla Valiliği-Muğla Büyükşehir Belediyesi gerilimi, kavgası olarak görmemeliyiz… O hale de getirilmemeli…  Umarız ne ise o olur…

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets