MHP’ye MHP’liler Oy Vermedi! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MHP’ye MHP’liler Oy Vermedi!

Bu haber 06 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yerel seçimler geride kaldı. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı ve 2015 Genel Seçimi var.

Gerçek bu, ama partilerin içinde yerel seçimin hesaplaşması halen devam ediyor.

Bu hesaplaşma bir bakıma 2015’in hesaplaşması!

AK Parti, bir bakıma parti içi homurtulardan kurtulmak ve sokaktaki tartışmayı sonlandırmak için İl Danışma Kurulu’nu yaptı. Danışma Kurulu gazı alamamış olmalı ki halen homurtular az da olsa devam ediyor. Kimilerinde il yönetiminin, kimilerinde bazı ilçelerin görevden alınmaları beklentisi ilginç biçimde hala devam ediyor.

CHP İl Danışma Kurulu yapar mı bilmiyorum, ama Bodrum’dan İlçe Danışma Kurulları başladı. Muhtemelen ilçeler tamamlanınca İl Danışma da yapılacaktır.

Nedense MHP’de böyle bir çalışma yok!

xx        xx        xx

MHP kurmayları 30 Mart seçiminde başarılı oldukları kanaatindeler.

MHP bu yerel seçimde Muğla’da 99 bin 968 oy almış. Oran 18,1.

Buna karşılık AK Parti 28,97 oranı ile 160 bin 804 oy alırken, CHP de 49,12 oranı ile 272 bin 64 oy almış.

Tabi ben 2009 İl Genel Meclisi sonuçları ile 2011 Genel Seçimi sonuçlarına da bakmak lazım. Bu yerel seçimde 99 bin 968 oy alan MHP, 2009 İl Genel Meclisi seçiminde 20.304 oranı ile 102 bin 128 oy almış. MHP’nin 2011 Genel Seçimi’nde de 16.27 oy oranı ile 85 bin 336 oy aldığını görüyoruz.

Tabi bu rakamlara nereden baktığınız önemli. 2011 Genel Seçimine bakarsanız MHP Muğla’da bu seçimde başarılı olmuştur.

Çünkü 2011’e göre oylar yaklaşık 2 puan artmış. Bu pencereden baktığınızda MHP kurmaylarıBaşarılıyız” demekte haklı olabilirler.

xx        xx        xx

MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ı severim. Bilirim, o da beni sever, ama bu yazıdan sonra sevmeyebilir! Bana sorarsanız MHP bu yerel seçimde başarısız olmuştur. Adeta silinmiştir.

30 Mart’ta “genel seçim” değil “yerel seçim” yapıldı. En son yerel seçim ise 2009’da gerçekleştirildi. Bu seçimi doğru tahlil edebilmemiz için 2009 İl Genel Meclisi oylarına bakmamız gerekir…

O zaman MHP’nin Muğla’da 2009’a göre oylarını 2 puan arttırdığını değil, 4 puan düşürdüğünü görüyoruz.

Hem “başarılıyım” diyene, Fethiye’yi neden kazanamadın, Dalaman’ı neden kaybettin diye sormazlar mı?

xx        xx        xx

MHP bu seçimde çok bariz yanlışlar yaptı. Bu yanlışların yanında Fethiye’de Behçet Saatçı’ya haksızlık yapıldı. MHP Genel Başkanı Behçeli’nin malum billboarddaki kutlama mesajı için Başkan Saatçı’yı kutlaması gerekirdi. Yok, bir yanlış anlaşılma varidiyse İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve arkadaşlarının Sayın Bahçeli’yi ikna etmeleri gerekirdi.

Başkan Saatçı yalnız bırakıldı. Ama Fethiyeli seçmen yalnız bırakmadı…

Fethiye’de ortaya çıkan tablo MHP açısından oldukça düşündürücü…

Artık günümüzde genel seçimlerde milletvekillerinin sonuçta büyük etkileri yok, ama hala yerel seçimlerde adayların etki oranları yüksek. O oran olumlu da sonuçlanabilir, olumsuz da…

Fethiye seçimi bize değil (biz biliyorduk) ama MHP kurmaylarına göstermiş olmalı ki Fethiye Belediye Başkanlığını MHP değil, MHP’li Behçet Saatçı kazanıyormuş!

Başkan Saatçı DP’den aday olurken MHP’lilerin ve CHP’lilerin oyları ile başkan oldu… Fethiye’de MHP başkanlık seçiminde ikinci, üçüncü değil dördüncü olurken, mecliste CHP birinci parti oldu!

xx        xx        xx

MHP’nin Dalaman’da Belediye Başkanı Sedat Yılmaz seçimi almasının mümkün olmadığı ortadaydı. Yılmaz nedense Fethiye’den ders almamış. MHP Dalaman da adayı değiştirse seçimi kazanabilir miydi bilmiyorum, ama AK Parti başka bir isimle seçimi alabilirdi!

CHP Dalaman’da seçimi MHP’nin beceriksizliği, AK Partinin yanlış seçimi sonucu seçimi alabildi…

Tabi MHP Dalaman’da yaptığı yanlışı başka yerlerde de yaptı. Oysa koşullar Fethiye ve Dalaman ile birlikte Bodrum’un, Yatağan’ın ve Kavaklıdere’nin favorisi görünüyordu. Bunun yanında Marmaris ve Milas’ta ikinci parti olması gerekirdi…

Ama MHP Fethiye’de Behçet Saatçı’yı dışlarken Marmaris’te İdris İspirli’yi ve öteki ilçelerde de öteki İspirlileri küstürdü.

xx        xx        xx

MHP’nin Büyükşehir Adayı da yanlıştı. Milletvekili Mehmet Erdoğan aday gösterilerek adeta “Ne yapalım başka aday bulamıyoruz” imajı yaratıldı. Büyükşehir adayı seçimi kazanamasa da (ki MHP için büyükşehri almak mümkün değildi) partisinin oylarını arttırabilmeliydi.

Bence BBP (Şu anda il başkanı) Büyükşehir Adayı Harun Akın ilk üçte yer almasa da MHP Adayı Erdoğan’dan dana başarılıydı ce daha çok performans sergiledi…  Bu gün Muğla’da BBP diye bir partinin de bulunduğu bilindiği gibi Harun Akın’da artık tanınıyor…

Milletvekili Erdoğan milletvekili seçildiğinde basını dolaşmadığı gibi yerel seçimlerde belediye başkanı adayı olarak da dolaşmadı! Basınla ilişkiler zayıfsa halkla ilişkiler pek iyi mi olur?

Bari aday bulmakta zorlandınız 23. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun de mi akıllara gelmedi?

xx        xx        xx

Milletvekili Ergun elbette akıllara gelmiştir. Ama bence MHP’nin son kurultayından akıllara gelmiş olmalı!. O kurultayda Behçet Saatçı gibi Metun Ergun da Sayın Bahçeli’nin karşısına aday olarak çıkan Koray Aydın’ın yanında yer almıştı…

Muhtemelen bunun sonucu olarak da MHP Muğla’da 30 Mart yerel seçiminde adeta “kurultay hesaplaşması” yaşadı ve “başarıyı” kaybetti! Ki başarı sadece belediye başkanlıklarını kazanmak değildir.

Ama Fethiye’yi alamamak, Dalaman’ı kaybetmek, Muğla il merkezinde; Menteşe’de ikinci parti iken üçüncü parti olmak, İl Genel Meclisi’nde bir sandalyeye sahipken, Büyükşehir Meclisi’nde il merkezini temsilen bir sandalye sahibi olamamak başarısızlıktır.

xx        xx        xx

Muğla il merkezindeMenteşe’de ise en iyi aday MHP’nindi.

MHP Menteşe Belediye Başkanı Adayı Osman Can Yenice aktif siyasetin içinden gelmemesine ve hiç tanınmamasına rağmen bir seçim sürecinde Muğlalıların beğenilerini topladı. Ancak MHP Menteşe’de belediye başkanı adayı kadar kaliteli bir meclis tablosu ortaya koyamadı… Bu başkan adayı Yenice’nin değil, meclis üyesi adaylarının belirlenmesinde irade sahibi olan parti teşkilatının sorumluluğu ve başarısızlığı olmuştur.

Alınan sonuçtan MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ile Milletvekili Mehmet Erdoğan ve arkadaşları sorumludur. Partiyi kucaklayamadılar… 30 Mart seçiminde Muğla’da sanki iki MHP vardı…

MHP’nin belediye başkanı adayları başta Menteşe’de olmak üzere hemen her ilçede CHP’lilerden oy alırken, MHP’lilerden oy alamadı!

2015’de ne mi olur?

MHP Muğla’da 2015’te bir milletvekili çıkarırsa başarı olur… MHP kurultay yarasını kanatmaya devam ederse bir milletvekilliğinden de olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets