Cumhurbaşkanının Alnına Tabanca… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Cumhurbaşkanının Alnına Tabanca…

Bu haber 05 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Gökova Körfezi’nin dünyada bir eşi var mı bilmiyorum. Ama Gökova Körfezi’nin ünlü koylarından Okluk Koyu’nun bir benzerinin olduğunu sanmıyorum.

Yıllar önce rahmetli Turgut Özal Okluk Koyu’nda “Devlet Konuk Evi” yaptırmaya kalktığında kıyametler koparılmıştı. Muğla’da çevreciler ayağa kalkmıştı.

En büyük direnişi rahmetli Saynur Gelendost’un “Gökova Sürekli Eylem Kurulu” hareketi göstermişti. Ben de o hareketin üyelerinden biriydim.

Bu gün rahmetli Özal’a haksızlık ettiğimizi düşünüyorum.

xx        xx        xx

O günlerde Muğla Valisi Türkiye’nin ilk kadın valisi Dr. Lale Aytaman

Gökova Sürekli Eylem Kurulu olarak Okluk Koyu’na iki tekne ile çıkartmaya yapmaya karar vermiştik. Karar vermekle kalmadık, yaptık ta…

Vali Lale Aytaman sayesinde başımıza iş gelmemişti. Bu gün böyle bir eylemi düşünemiyorum!

Doğruyu söylemek gerekirse bizim yapılmasına karşı çıktığımız, gazete manşetlerinde büyük eleştirilere uğrayan Devlet Konuk Evi gerçekten bir evdi ve oldukça mütevazı idi. Koyda bir “AVM yıkımı, tahribatı” yaşanmamıştı…

Belki de orada o evin ve devletin varlığı koyla birlikte Gökova Körfezi’nin bir sigortasıydı.

O yılarda o çıkartmayı yaptığımız arkadaşlarım bu gün ne düşünüyorlar bilmiyorum, ama ben böyle düşünüyorum…

xx        xx        xx

Rahmetli Turgut Özal’ın ardından Okluk Koyu adeta “öksüz” kaldı.

Nedense kendisinden sonraki Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel o koyu kullanmadı.

O günlerde basına yansıyan haberlere bakılırsa, sanki Demirel, “Ben Özal’ın kullandığı yeri kullanmam” der gibiydi. Hatta Demirel’in o evi yıktırmasını uman çevreciler bile olmuştu!

İyi ki yıktırılmadı. Yoksa şimdi orada bir “talancının” oteli veya tatil köyü yükseliyor olabilirdi…

Süleyman Demirel’in ardından Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı oldu.

Okluk Koyu’ndan O da yararlanmadı. Koy adeta kaderine terk edildi.

xx        xx        xx

Madem kullanılmıyor, bari Muğla Valiliğinin emrine verselerdi de Valilik orada Avrupa’nın valililerini, ünlü sanatçılarını, bilim insanlarını, turizm dergilerinin editörlerini davet etseydi.

O ev hiç değilse Muğla’nın yurt dışında tanıtımı ve Muğla’nın gündemde kalması için bir işe yarardı.

Gerçekten ortada anlaşılmaz bir durum var.

Askerlik yapanlar anlatırlar. Askerlikte tank, top, tüfek, ağaç vesaire cezalandırılırmış. Tankın altında bir asker kalmış. Tank cezalandırılmış. O gün birisi bu tank kullanılmayacak demiş. Elbette bir de süre vermiştir, ama muhtemelen unutulmuş. Tank hep cezalı…

Okluk Koyu’nun durumu da öyle… Sanki cezalı…

Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer’in ardından Abdullah Gül de ilgilenmedi…

Okluk Koyu yine boynu bükük kaldı.

xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bırakın Okluk Koyu’nu Muğla’ya da gelmedi.

Elbette Bodrum’da, Göcek’te tekne gezintileri, tatilleri oldu, ama Muğla il merkezi bir cumhurbaşkanı görmeyeli yıllar oldu.

Cumhurbaşkanı Gül dün Türkiye‘nin ev sahipliği yapacağı 4’üncü Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi‘ne katılmak üzere Bodrum‘a geldi.

Muğla Valiliğinden edinilen programa göre Sayın Gül bu gün de Muğla’da olacak. Alışkanlık işte hala “Muğla” diyoruz. Menteşe’de olacak. Saat 17.00’de Vali M. Hakan Güvençer’i makamında ziyaret edecek.

Hava elverişli olur ve kendileri de isterlerse belki bir Arasta gezisi yaparlar. Kim bilir bakarsınız Muğlalılara hitap da ederler.

xx        xx        xx

Bakmışsınız Cumhurbaşkanı bu gün karayolu ile Bodrum’dan Menteşe’ye gelmiş. Hayrunnisa hanım ile Arasta’yı geziyorlar. Zahire Pazarı’nda kahvelerini içiyorlar. Sonra Okluk Koyu’na geçiyorlar.

Yarın Hamle’de Yılın EN’leri töreni var. Muğla’nın siyasette, çalışma yaşamında, kültün sanatta iki yakası Hamle’de bir araya geliyor. Cumhurbaşkanı GülMuğla’nın şu kanaat önderleri, yönetenleri ile bir tokalaşalım” deyip, tekne ile Okluk Koyu’ndan Akyaka’ya geliyor. Sonra tekrar Okluk Koyu’na dönüp hafta sonunu Gökova Körfezi’nin dinginliğinde geçiriyor…

Hayal işte… Ne yapalım Cumhurbaşkanının alnına tabanca dayayacak halimiz yok ya!

xx        xx        xx

Okluk Koyu’nu bu köşede çok yazdık.

Ben yazmakla kalmadım Hamle’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu her fırsatta konuyu dillendirdi.

Bir ara Muğla’dan bir heyet Sayın Gül’e ziyarete gitmişti. O heyette Hayati Nizamoğlu da vardı. Nizamoğlu fırsattan istifade Cumhurbaşkanı Gül’ü Okluk Koyu’na davet etmişti. Muğla’ya döndüğünde Sayın Nizamoğlu anlattı. Sayın GülOradan yararlanmayı ben de istiyorum. Ancak küçükmüş. Tadilat gerekiyor. Şimdi tadilata kalkışsak, orada büyük bir şey yaptığımız sanılıp ayağa kalkanlar olacak.” demiş.

Olmadı yani…

xx        xx        xx

Hayati Nizamoğlu Okluk Koyu ile ilgili bir fırsatta Güney Afrika yolculuğunda yakaladı. O zaman Muğla Ticaret Borsası Başkanı idi. Başbakan Erdoğan’ın Afrika Gezisi’ne katılan heyetin içinde almıştı. Kendisi fırsatları değerlendirmeyi pek sever. Ama fırsat değerlendirmesi her zaman toplumsal olmuştur.

Uçak ta kısa da olsa görüşmelerinde “Sayın Başbakanım iki konum var.” demiş. Şaşıranlar olabilir, ama iki konudan birisi Muğla turizminin selameti için ülkemizdeki okulların kapanış-açılış tarihlerinin turizm sezonuna göre ayarlanması talebi, ikincisi de Okluk Koyu’nun kullanılması olmuş. Tabi Sayın Nizamoğlu Cumhurbaşkanı’nın gelmediği yere Başbakan’ı davet edecek değil ya… O zaman şöyle demiş:
Sayın Başbakanım Gökova Körfezi’ndeki Okluk Koyu rahmetli Özal’dan sonra mahsun kaldı. Sizi Cumhurbaşkanlığınızda burada ağırlamaktan mutluluk duyarız. Efendim burada başka ülkelerin devlet adamları da ağırlanabilir. Bu Muğla Turizminin tanıtımına ciddi katkılar yapacaktır.

Başbakan Erdoğan’ın yanıtı ne olmuş diye soracak olursanız, o sorunun yanıtını da Sayın Nizamoğlu’nu bırakalım. İsterse köşesinden kendisi yazar.

xx        xx        xx

Sayın Abdullah Gül aday olup Cumhurbaşkanlığına devam eder mi?

Yoksa Başbakan Erdoğan aday olup Köşk’e çıkar mı? Veya bir başka ismi mi görürüz Köşk’te bilemiyorum.

Bildiğim Okluk Koyu’nun cezasına artık bir son verilmesinin zamanının gelip te geçtiği…

Yeni Cumhurbaşkanı her kim olursa bu Okluk Koyu’nu amacına uygun kullanmalıdır.

Eğer kullanmayacaklarsa Muğla Valiliği’ne tahsis etmeliler ve bir işe yaramasını sağlamalılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets