150 Yıllık Çınar - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

150 Yıllık Çınar

Bu haber 03 Haziran 2014 - 0:10 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

“Turgutreis Lisesi”

 Bir eğitim kurumu düşünün ki 150 yıllık geçmişe sahip.

Dile kolay, aradan geçen süre 1.5 asır.

Ve o gün bugün devleti ve milletine gönülden bağlı şahsiyetler yetiştirmeye devam ediyor.

Ümit ediyorum ki, daha nice yıllar aynı onur ve gururla hizmette var olacaktır.

Bu demektir ki, Turgutreis Lisesinin kuruluşuna önderlik edenler ve de sonraki yıllarda öğretmen olarak görev ifade edenlere minnet borcumuz vardır.

Bu vesileyle aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet dilerken, halen hayatta olan öğretmenlere nice uzun ömürler ve de bilfiil görev yapan eğitimcilere, başarılar dilemek istiyorum.

Yanı sıra kuruluşunun 150 yılına izafeten mezunları bir araya getiren dernek yönetim kurulu üyeleri başta Ayhan İçöz, Çiğdem Başarır, Mustafa Ercan ve Erol Kapiz olmak üzere, her birini gönülden kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Zira onlar, gerçekten büyük bir duyarlılık örneği sergilediler.

Dahası, Turgutreis lisesinden mezun olduktan sonra birbirlerinden uzak kalanları bir araya getirerek, o günlerin bir kez daha yad edilmesini vesile oldular.

***

Aynı okuldan mezun olanların bir müstesna gecede bir araya gelmelerinin ayrıntısına geçmeden, o müstesna okul Turgutreis Lisesinin, kısaca tarihçesine yer vermek istiyorum.

Günümüz Turgutreis Lisesi, bugünkü Kocamustafendi İlköğretim Okulu binasında 1864 yılında Rüştiye olarak hizmete başlamıştır.

Kayıtlara göre 1892 yılında Rüştiye İdadiye çevrilmiştir.

Çeşitli safhalardan geçerek 1916 yılına kadar öğretim, adı geçen okulda sürdürülmüştür. İdadi, 1916 yılında Sultani’ye dönüştürülmüştür. Daha sonra bugünkü Kız Meslek Lisesi’nin bulunduğu binaya taşınmıştır.

1972-73 öğretim yılına kadar “Koca Mektep” denilen binada eğitim öğretim sürmüştür.

Aynı bina, kayıtlara göre Sultan II. Mahmut zamanında süvari kışlası olarak yapılmış, uzun yıllar bu amaçla kullanılmıştır.

1916 yılında Mutasarrıf Müştak Bey tarafından esaslı bir şekilde onartılarak eğitim öğretim için tahsis edilmiştir. 1922 yılında Sultani adı Lise olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyet döneminden sonra 1925 yılında lise yeniden ortaokula çevrilmiştir. 1925-1926 öğretim yılından 1954-1955 öğretim yılına kadar ortaokul, 1955-1956 öğretim yılından 1967-1968 öğretim yılına kadar ortaokul-lise, 1968-1969 öğretim yılından sonra ortaokulun bünyesinden ayrılmasıyla sadece lise olarak öğretim vermeye devam etmiştir.

Okulun adı vilayetin teklifi ve Maarif Vekaletinin 16 Şubat 1959 gün 40541-63 sayılı Müdürler Komisyonu kararı ile Turgut Reis Lisesi adını almıştır.

***

İşte böylesine geçmişe sahip bir ortaöğretim kurumu, bünyesinde yetiştirdiği başta 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olmak üzere daha nice şahsiyetlerle övünürken, gelecekte Türkiye Cumhuriyetine hizmet edecek mezunlar vermeye sürdüreceğinde hiç şüphe yok.

Bu yüzden geçtiğimiz hafta sonunda, mezunlar derneği tarafından düzenlenen bir gece vardı.

Aynı birliktelikte dikkat öylesine çok ayrıntı vardı ki.

Bariz olarak göze çarpan, 1970 yılından sonra mezun olanların daha çoğunlukta olduğu.

Elbette önceki yıllarda da mezun olarak katılmışlardı ama sayıları çok azdı.

Belli ki birçoğuna ulaşamamışlardı.

Buna karşın ulaştıkları bir müstesna isim vardı.

Erol Kapiz ve Cem Kaytan Ankara’ya giderek 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile söyleşi imkanı bulmuşlar.

Her ne kadar söyleşi, sinevizyon görüntüsü olarak ekrana yansıtılmıştı ama teknik bir sorun nedeniyle, Demirel’in Muğla ve Turgutreis Lisesi için söyledikleri tam olarak anlaşılamadı.

Yine de olsundu. Zira o arkadaşlar gerçekten büyük bir duyarlılık örneği sergilediler.

***

Aynı gece ile ilgili 2 önemli nokta dikkatlerden kaçmadı.

Şahsen daha derli toplu bir gece olması umulurdu.

Buna karşın bu durumun, kesinlikle eleştiri olarak alınmasını istemem.

Kaldı ki, aynı arkadaşların ilk olarak böylesine bir duyarlılık göstermeleri, her türlü takdirin üzerindedir.

Belli ki, ilk olmasından kaynaklanmıştı.

Şayet, geceye katılan mezunların Turgutreis Lisesi ile ilgili anılarına kısa da olsa yer verilseydi, daha anlamlı bir gece olarak yerini alırdı.

Bu arada Turgutreis Yıllığı olarak hazırlanan dergi içerisinde resmedilen kişilerin belirli yılları kapsaması, bir başka dikkat çeken noktaydı.

O zaman aynı okuldan mezun olanlar bu kadar mı? denirse, söylenecek söz kalmazdı.

Buna karşın, bugüne değin hiç kimsenin yapamadığı bir girişimin öncüleri olarak, her alanda emeği geçen arkadaşları yürekten kutlarken, Turgutreis Lisesinin nice yıllar ayakta kalması en büyük kıvancımız olacaktır

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets