Doğal Gaz Geldi Geliyor. - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Doğal Gaz Geldi Geliyor.

Bu haber 02 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Doğal gaz geldiydi, geliyor duydu derken Yatağan’a geldi.

Hafta sonunda Yatağan’da sevinç vardı.

Artık Yatağanlılar doğal gazın nimetlerinden” yararlanacak!

Ama ne acıdır ki, doğal ve tarihi çevre ile birlikte insan sağlığının zarar görmesi pahasına üretilen elektrik enerjisinden yararlanmaları gerektiği gibi yararlanamadılar.

Yatağanlılar termik santralın ürettiği enerjiden hiç değilse indirimli yararlanabilmeliydiler. Santral bacalarından çıkan gazlarla zehirlenmeleri yetmemiş gibi evlerinin bacalarından çıkan gazlarla zehirlenmemeliydiler…

xx        xx        xx

Bu anlamda Yatağan’a doğal gaz gelmiş olması çok önemli.

Ev ve iş yerlerinde doğal gaz kullanımı ile daha az zehirlenecekler.

Peki, doğal gaz ile ısınmak elektrik ile ısınmaktan çok mu daha ucuz?

Bilmiyoruz…

Hele bir Yatağan kullanmaya başlasın, hep birlikte öğreneceğiz…

xx        xx        xx

Hafta sonunda, Muğla’da doğal gazın ilk verileceği Yatağan’da “Altın kaynak töreni” yapıldı. Tören davetiyelerinde “Akmercan/Muğla Doğalgaz” ve “Yatağan Belediyesi” logolarının ve Akmercan Genel Müdürü Yunus Kesgin ile Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın imzalarının yan yana yer almaları dikkat çekiciydi.

İnsan o davetiyeyi görünce “Darısı Muğla’nın”… pardon, “Menteşe’nin başına” demekten kendini alamıyor!

Nedense dönemin Muğla Belediyesi doğalgaz konusunda çok istekli davranmadı. Yoksa tersine başka illerde olduğu gibi “Doğalgaz istiyoruz” diye yüksek perdeden seslenilmiş olunsaydı belki de şu günlerde Muğla’da doğalgaz kullanıyor olabilirdik…

xx        xx        xx

Yatağan‘a doğalgaz arzını sağlayacak olan çelik boru hattının döşenmeye başlanılması nedeniyle düzenlenen törene, Kaymakam Vekili Veli Biçer, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Akmercan Genel Müdürü Yunus Keskin, AK Parti Yatağan İlçe Başkanı Osman Koç ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katılmış…

Böyle bir törene Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da yakışırdı.

Bildiğim kadarıyla Milas’ta doğalgaz kullanımını Başkan Tokat da istiyor. Yerinde bir istem… Muğla gibi çukurda yer alan Milas’ta da kömür tüketiminden kaynaklanan kirlilik yaşanmakta…

Ama Muhammet Tokat gelmemiş.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün ile Menteşe Başkanı Gümüş ve Milas Başkanı Tokat acaba Yatağan Belediyesi ve Akmercan firması tarafından davet edilmemiş miydi?!

xx        xx        xx

Bilindiği gibi Muğla‘nın doğalgaz dağıtım işinin ihalesi 15 Kasım 2012 tarihinde yapılan yapılmış ve Menteşe, Yatağan ile Ula ilçeleriyle Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi‘nin doğalgaz dağıtım bölgesinde 30 yıl süreyle doğal gaz faaliyetleri bulunmak üzere Akmercan Muğla Doğal Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi‘ne doğalgaz dağıtım lisansını almıştı. Akmercan şirketi ise lisans işlemlerinin tamamlanmasıyla Menteşe, Yatağan, Ula ve Bayır‘daki altyapı çalışmalarına başladı.

Tabi ilk kazma Yatağan’da vuruldu veya ilk kaynak Yatağan’da yapıldı…

xx        xx        xx

Bazı mahallelerinin bağlantıları tamamlanan Yatağan’da yapılan törende Belediye Başkanı Haşmet Işık şöyle demiş:

İlçemize gelecek ve gelen hiçbir yatırıma hayır demedik.  Her zaman destek sağlamaya çalıştım. Bu yatırımın gelmesinde büyük payı olan hükümetimizin ve değerli yöneticilerinin burada payı büyüktür elbette. Bizde işin ucundan tutarak sizlere, ilçemize bu doğalgazın gelmesi konusunda katkı sağlayarak bir eseri meydana getirdik. Herkes refah içerisinde bu doğalgazımızı kullanarak, en azından ilçemizde hava kirliliğinin yok olmasını sağlayacağız. Bazı aksaklıklarımız olabilir. Mesela şu anda yolların çamur olduğu gibi. Bunları hep beraber aşacağız, sabırla. Herhalde 29 Ekime kadar bu doğalgazımızın belli bölümünü sizlere sunacağız.

Anlaşılan Yatağanlılar bu yılın içinde doğalgaz kullanımına geçmiş olacak. Peki ya Muğla? Bilmiyoruz!

xx        xx        xx

Yatağan doğalgaz kaynak töreninde işi üstlenen Akmercan şirketinin Genel Müdürü Yunus Keskin’de 2014 yılında toplam yatırım tutarlarının 5 milyon Dolar olacağının altını çizerken şunları söylemiş:

Yapılacak yatırımlar Yatağan’ın Akyol, Konak ve Dere mahallelerindeki bin adet konuta doğal gaz hazır hale getirilecektir.

Anlaşılan Bayır ile birlikte Muğla il merkezi, yani Menteşe 2014’te değil, 2015’te doğalgaza kavuşabilecek.

İnsan “Neden bu sene değil”, “Neden Yatağan ile birlikte değil” diye sormadan da edemiyor!

xx        xx        xx

Konuşmalar sonrasında adak kesilmiş ve Yatağan‘a doğalgaz temin edecek çelik boru hattının ilk kaynağı olan “Altın Kaynağı”, Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Akmercan Genel Müdürü Yunus Keskin ve AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk gerçekleştirmiş…

Sadece Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş değil, AK Parti Muğla Milletvekilleri de yokmuş!

Oysa Muğla’nın doğalgaza sahip olmasında milletvekillerinden Prof. Dr. Yüksel Özden’in büyük emekleri oldu… Milletvekili Özden biraz daha bastırıp, sıkıştırsa bu hizmetten yararlanmamız biraz daha hızlanır mıydı bilmiyorum.

Bildiğim Muğla’ya hizmetlerin hep rötarlı geliyor olması… Hemen her yere ulaşan doğal gaz bize yeni geliyor…

Tabi Muğlalı dar gelirliler de hala ikinci etap TOKİ evlerini bekliyor!

Umarız Tıp Fakültesi Hastanesi’nin temeli önümüzdeki günlerde atılır da zamanında hizmete açılabilir…

xx        xx        xx

Doğalgaz için cadde ve sokaklarımız yine kazılacak.

Elbette katlanacağız.

Ama umarız bu çalışma önümüzdeki kış ortasında değil de yağmur mevsimi dışında yapılır.

Yatağanlılara hayırlı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets