Büyükşehir, Büyükköy Olmamalı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Büyükşehir, Büyükköy Olmamalı

Bu haber 18 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı bir bakıma ilkokula yeni başlayan çocukların ilk günü gibiydi.

Dünkü yazımda meclise yeni ve yeniden gelenlerden söz ederken Ümit Karaaslan’ı unutmuşum. O’nun için ise Büyükşehir Meclisi ilkokula yeni başlayanların duyduğu heyecanı duymak değildi. 4 dönem Ula Belediye Başkanlığı’nın ardından İl Genel Meclisi Üyeliği de yapmıştı. İl Genel Meclisi Üyeliği’nden aşina olduğu salona bu defa Ula Belediye Başkanı sıfatıyla Büyükşehir Meclis Üyesi olarak gelmişti.

Kendisiyle selamlaştık. Başarısı için tebrik ettim. Sıfatların önemli olmadığını söylüyordu. “Arkama bakmadan bu gün belediye başkanlığından istifa edebilirim.” diyordu.

Şaşırdık… Ne demek istediğini anlayamadık. Anlayabildiğim karşımda 10-15 yıl öncesinin heyecanlı Ümit Karaaslan’ı yoktu.

xx        xx        xx

Aslında Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’ni oluşturanların çoğunda heyecan yoktu… Doğrusu ben Bodrum İl Genel Meclisi Üyeliği’nden Bodrum’u temsilen Büyükşehir Meclisi’ne gelen CHP’li Önder Batmaz da gördüğüm heyecanı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de görmedim. Yüzünden yorgunluk, bezginlik ifadesi okunuyordu. Aslında o “ifade” meclis üyelerinin hemen hepsinde vardı.

Buna karşılık çoğunluğu Bodrumlu, izlemeye gelenler daha heyecanlı görünüyordu…

İl Genel Meclisi’ne yeten salon Büyükşehir Meclisi’ne yetersiz kalmıştı. Yorgun, bezgin yüz ifadeleri bundan kaynaklanmış olabilir miydi onu da bilmiyorum…

Başkan Gürün, salonun yetersizliğine işaret edip açıklamada bulunmaya çalışırken, “Yandaki binada bizim. Orada Tapu Kadastro var. Onlar çıkınca orada daha geniş bir salon yapabiliriz. Muğla’ya yakışır Büyükşehir Belediye binasını yapıncaya kadar idare edeceğiz.” diyordu.

Görünen o ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi meclis toplantıları için kullanılmayacak.

Oysa gurup toplantı salonlarından birinin bir üst kata çıkarılması ile mevcut salon hemen genişletilebilirdi…

xx        xx        xx

İlk meclis toplantısında görev dağılımı yapıldı. Milas’tan CHP’li Murat Yazar ve Datça’dan CHP’li Can Canbey Meclis Divan Kâtipliklerine seçilirken, Meclis Birinci Başkan Vekilliği’ne Bayır eski Belediye Başkanı, Menteşe Belediye Meclis Üyesi Cumhur Çoban seçildi.

Şaşırdım…

Başkan Gürün’ün yokluğunda Ali Acar’a, Mehmet Kocadon’a, Muhammet Tokat’a, Behçet Saatçı’ya Bayır eski Belediye Başkanı Cumhur Çoban başkanlık edecek!

Sakın yanlış anlaşılmasın. Kimseyi küçümsediğim filan yok.

Meclis Birinci Başkanvekili Bayır’dan gelen Cumhur Çoban değil de Kafaca Belediye Başkanlığında Menteşe Meclis Üyeliğine gelen Murat Gökalp de olabilirdi!

Ama her işin bir raconu olmalı… Meclis Birinci Başkan Vekili hiç değilse turizmden anlayan biri olabilirdi. Örneğin Göcek eski Belediye Başkanı Recep Şatır veya Yalıkavak eski Belediye Başkanı Mustafa Saruhan yakışırdı…

Ama vardır bir bildiği Başkan Gürün’ün!

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediyesi Encümeni ise Menteşe’den CHP’li Av. Nevzat Sarıçoban, Bodrum’dan CHP’li Önder Batmaz, Marmaris’ten CHP’li Hakkı Şevket Bayındır, Seydikemer’den CHP’li S. Nazmi Büyükdöğerli ve Köyceğiz’den AK Partili Besim Özbek’ten oluştu.

Büyükşehir Meclisi Büyükşehir Belediye Başkanı ile 52 Meclis Üyesi ve 13 ilçe belediye başkanı olmak üzere 66 kişiden oluşuyor. Üyeliklerin partilere göre dağılımı ise şöyle oluşmuş: CHP 41, AK Parti 20, MHP 3, DP 2.

xx        xx        xx

Elbette o gün Bodrum Belediye Meclis Üyesi Önder Batmaz Büyükşehir Meclisi’nin tek heyecan dolu üyesi değildi. Başka heyecanlı, ilkokula yeni başlamış çocuk heyecanı içinde olan üyeler de vardı. Örneğin Akepe’li Gültekin Akça (Gurup Başkan Vekili), Mehmet Demir (Kavaklıdere Belediye Başkanı), Yakup Otgöz (Seydikemer Belediye Başkanı), Kamil Ceylan (Köyceğiz Belediye Başkanı), Mesut Karataş, Hürol ÖnderCHP’den Recep Şatır, Umut Barış Baykara, Hurşit Öztürk, Yaşar Gencel, Mustafa Saruhan, Hakkı Şevket Bayındır

Ama hiç birisi Abdül Mecit Poyraz kadar heyecanlı değildi. Poyraz Bodrum Belediye Meclisi’nin engelli Meclis Üyesi

Engellilere göre olmayan eski İl Özel İdare binasına ve Meclis Salonu’na girmesi öyle kolay olmadı. Arkadaşlarının yardımı ile girdi. Nedense en önde Milletvekili Nurettin Demir’e dışarıdan koltuk getirilip yer verilirken, Abdül Mecit Poyraz’a o duyarlılık gösterilmedi. Bodrum’da Gündem Gazetesi’nin yazarı olarak geldi bizim aramızda yer aldı.

Büyükşehir Meclisi’nde kadın üye bulunmadığı gibi engelli üyede yoktu… İlin tek engelli üyesi Bodrum Belediyle Meclisi Üyesi Abdül Mecit Poyraz ise seçilmişlerden daha heyecanlıydı.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u kutluyorum…

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk gününde meclis üyeleri Vali M. Hakan Güvençer’i ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Vali Güvençer meclis üyelerine şöyle hitap ediyordu:

Sizler seçilmiş bir organın üyelerisiniz. Sizler Muğlalıların tarih içindeki ümitli ve kararlı akışının üyeleri olacaksınız. Bu vilayetin ruhuna nüfuz edeceksiniz. Bu yolculukta akışı yönlendiren ve hedefe götüren sizler olacaksınız. Peşin hükümler yerine stratejik bir çizgi izlemek gerekir. Önce en iyi dileklerimizi, sonra tüm karar organlarımızı daha müreffeh ve huzurlu bir Muğla için Muğlalı hemşerilerime sizler adına taahhüt ediyorum.

İlginçtir Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de öğleden sonra ilk meclis toplantısının ilk açış konuşmasını yaparken, “yolculuk” tan söz ediyor ve “Seçim bana göre bitmiştir. Hangi partiden buraya gelmişsek gelelim aynı yolda yürüyen meclis üyeleriyiz ve hizmet adına bundan sonra da birlikte yürümemiz gerekiyor.” diyordu.

xx        xx        xx

İlk izlenimlerime göre Muğla’nın Büyükşehir yolculuğu oldukça güç, zorluklarla, talihsizliklerle dolu geçecek görünüyor.

Umarım yanılmışımdır, yanılırım…

Yeni bir dönem ve yeni bir yapılanma… Elimizden geldiğince yapıcı olmak zorundayız. Ancak bu önemli görevi üstlenenler de kendilerinin o makamlara zorla getirilmediklerinin, hiçbir mazeretlerinin olmayacağının bilinci içinde olmalılar.

Bu anlamda o gün Başkan Gürün’ün yaptığı açılış konuşması önemliydi. Konuşmada önemli ipuçları vardı. Bir başka yazımda ele alırız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets