Siyasete Kadın Eli Değmiyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Siyasete Kadın Eli Değmiyor

Bu haber 14 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Son genel kurulu geçemeyip Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı sona eren Enver Tuna 30 Mart yerel seçiminde Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın belediye meclisi listesinde birinci kontenjan oldu.

Başkan Tokat seçimi yeniden kazandı. Dolayısıyla Enver Tuna da kazandı. Milas Belediye Meclisi Üyeliğinin yanında Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi de olacak olan Tuna bakarsınız Milas Belediye Başkan Yardımcısı da olur.

Bakarsınız 2015 genel seçiminde bu görevlerini bırakıp Milas’tan Milletvekili Adayı da olur.

Neden olmasın?

xx        xx        xx

Geçenlerde gazeteden çıktım eve gidiyorum. Yolu karşıdan karşıya tam geçtim, yoldan geçen otomobilin camını açıp kafasını uzatan biri “Milas’ta 6 kadın meclis üyesi var” diye bağırıyordu. Arkasından baktım, Enver Tuna idi…

Eve, “Şimdi bu ne demek istedi” diye düşünerek geldim. Geçmiş yazılarıma baktım.  “Milas Belediye Meclisi’nde neden kadın yok” veya “Muhammet Tokat’ın meclis listesinde kadın aday yok” diyen ifadem olmamış.

Tuttum Milas Belediye Meclisi’ne seçilenlere baktım.

Enver Tuna’nın nedense eksik söylediğini gördüm. Meğer Milas’ta 6 değil, 8 kadın meclis üyesi varmış. 6’sı CHP’li, ikisi de AK Parti ve MHP’den.

Milaslıları kutluyorum…

xx        xx        xx

Milaslıları kutluyorum, çünkü galiba en çok kadın meclis üyesine sahip olan Belediye Meclisi Milas Belediye Meclisi…

Entelektüel Bodrum’da bile biri MHP’li 6 kadın meclis üyesi var!

Milas’ta AK Parti’den Ayşegül Semerci Güneş ile MHP’den Zeliha Arpazlı meclise gelebilmiş. CHP’li kadın Belediye Meclisi Üyeleri ise şöyle sıralanıyor:

Zeynep Mat, İlknur Ören, Evce Gülen, Aysun Yılmaz, Aysun Karatoprak.

Bir de kontenjandan Gülşen Gökçe

xx        xx        xx

Ben Enver Tuna’nın yerinde olsam otomobilin içinden, arkasından Özcan Özgür’e “Milas’ta 6 kadın meclis üyesi var” diye bağırıp hava atmazdım.

Milas’ta 6 kadının meclise girmesini sağlayarak lütfetmişsiniz!

Ben o kadınların meclise lütufla değil, emek vererek geldiklerine inanıyorum. Ki içlerinden Zeynep Mat gibi parti emekçilerini de tanıyorum…

Keşke Enver Tuna kontenjanda yerini Gülşen Gökçe’ye bırakmış olsaydı da Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sayelerinde bir kadın üye girebilmiş olsaydı!

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kadın üye yok!

Ayıptır… Bu kimin, kimlerin ayıbıdır?

Muğla’ya, hele Muğla’da CHP’ye yakışıyor mu?

İşin ilginç değil, düşündürücü yanı ne AK Parti, ne MHP ve ne de CHP Büyükşehir Belediye Meclisi’ne seçilir yerde kadın adaya yer vermemiş. O anlamda MHP’nin Menteşe Belediye Başkanı Adayı Osman Can Yenice’yi kutlamak lazım.

Menteşe seçimini Osman Can Yenice kazanmış olsaydı, şu anda Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tek kadın meclis üyesi ve o da MHP’li olacaktı.

O hanım efendi Aylin Ergen şu anda MHP’nin Menteşe Belediye Meclisi’ndeki üç üyesinden ikincisi. Ancak Osman Can Yenice’yi MHP’liler belediye başkanı seçmediği (!) için Aylin Ergen ne Menteşe’yi ne de hemcinslerini Büyükşehir’de temsil edemiyor…

xx        xx        xx

Muğla’da sağ partilerde de sol partilerde de “erkek siyaset” yapılıyor.

Bu durumun sosyologlar tarafından incelenmesi lazım. Türkiye’nin yansıması deyip anlamaya çalışmak mümkün, ama…

Benim anlayamadığım “Laikliğin, demokrasinin kalesi” diye anılan Muğla’da kadına olması gerektiği yerin verilmemesi, o yere yol açılmaması… Anlayan beri gelsin… Muğla İl Genel Meclisi’nde kadın üye bulunmadığı gibi Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de kadın üye yok.

Demokrasi ve laikliğin kalesi Muğla’nın bekçisi CHP… Ama CHP’liler o bekçiliği kadınlarla paylaşmıyor.

Hal böyle iken CHP kadınların oylarını nasıl alıyor?

Sosyologlar bunu incelemeliler!

xx        xx        xx

Kent Konseyleri ile bu eksiklik giderilebilir mi?

Büyükşehir Yasası’ndan önce il merkezinin adı “Muğla” idi. O Muğla’nın her ilçede olduğu gibi bir Kent Konseyi ve Kadın Konseyi vardı.

Şimdi ne olacak?.. Bu konseyler “Menteşe” adını mı alacaklar bilmiyorum. Öyle olacaktır. O zaman Muğla Kent Konseyi ve Kadın Konseyi de yeniden kurulacaktır.

Büyükşehir Meclisi’nde kadın ve genç üye eksikliği bu konseyler sayesinde giderilebilir mi?

Giderilebilir, giderilmeli de…

Ama benim umudum yok.

xx        xx        xx

Çünkü ne Muğla Kent Konseyi ve ne de Kadın Konseyi (bana göre) katılımcı sivil toplum örgütlenmesi anlamında olması gerektiği gibi faaliyet göstermedi. Belki de “gösteremedi” demek daha doğru olacak.

Gösterebilmiş olsaydı, bu gün Menteşe Belediye Meclisi’nin yarısı kadın ve gençlerden oluşurken Büyükşehir Belediye Meclisi’nin üçte biri de kadınlardan oluşmuş olurdu.

Hala oradalar mı bilmiyorum, Muğla Kent Konseyi’nin başında Tabip Odası’nın başarılı eski başkanlarından Op. Dr. Naki Bulut, Kadın Konseyi’nin başında da Muğla kadın hareketinin öncülerinden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Özlem Şahin vardı.

Her ikisi de Muğla sivil toplum hareketinin önemli isimleri…

Göreve gelirlerken “başarılı olamayacaklarını; yapmak istediklerini yapamayacaklarını”  söylemiş, yazmıştım.

Umarım kendilerine göre ben haksız çıkmışımdır.

Ama ben haklı çıktığıma inanıyorum. Yoksa Muğla Büyükşehir Meclisi “erkek” olmazdı!

xx        xx        xx

Ne yapılmalı?

Bilemiyorum. Bildiğim bu konu tartışılmalı. Gerek ilçelerdeki kent konseyleri ve gerekse kurulması gerekli olan Muğla Büyükşehir Kent Konseyi kesinlikle Vali’nin, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ve ilçe belediye başkanları ile ilçe kaymakamlarının vesayetinde olmamalı…

Yoksa Muğla’da daha uzun yıllar siyasete kadın eli değmeyecektir!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets