Osman Gürün’ü Alkışlıyorum! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Osman Gürün’ü Alkışlıyorum!

Bu haber 31 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Büyükşehir Yasası spor kulüpleri için ciddi kaynak yaratıyor.

Bunu bilen ve “spor” denilince akıllarına “futbol” gelen belediye başkanı adayları “futbol takımı” yöneticilerine ve taraftarlarına bol keseden vaatlerde bulunuyorlar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Adayları nerelerde hangi vaatleri sıralıyorlar bilmiyoruz.

CHP Adayı Osman Gürün’ün bu konuda Fethiye’de yaptığı konuşmayı öğrendim. Kendisini alkışlıyorum.

xx        xx        xx

İroni değil. Şaka da değil. Gerçekten alkışlıyorum

CHP Büyükşehir Adayı Osman Gürün partisinin Fethiye Adayı Keramettin Yılmaz ile birlikte ilçenin yerel TV kanallarından birinde projelerini anlatmış.

Sağ olsun Fethiye’den bir dost açıkoturumun kopyasını yapıp bana göndermiş.

Yoksa haberimiz olmayacaktı!

xx        xx        xx

Muğlaspor geçmişine yakışmayan bir biçimde liglerin en olmadık yerine demir atmış durumda. En son imdadına “Mavi Dağ Su” yetişti. Kulüp öyle Mavi Dağ Su ile filan demir alabilecek gibi de görünmüyor! Mavi Dağ Su ile Muğlaspor yağmasa da gürler o kadar…

Ne kadar para, o kadar başarı…

Muğlaspor’un futboluna harcanabilen paralar “amatör spor”a harcanmış olsaydı yıllar önce Kocamustafendi İlköğretim Okulu’nun Dünya Şampiyonu oldan “Hentbol Takımı”nın başarıları bu gün de devam ediyor olabilirdi. Orman Spor’un “Basketbol” takımı ve TKİ Geli SporVoleybol” takımı ile bu iki alanda Muğla’da birinci lif takımlarını izliyor olabilirdik.

Ama Muğla il merkezinde ne sanayimiz ne de turizmimiz var!

xx        xx        xx

Bu konuda, özellikle Muğla, Marmaris ve Fethiye Spor Kulüplerinin futbol takımları aynı ligde karşı karşıya geldiklerinde birkaç kere yazmıştım. Muğla Spor futbol liginde Muğla ilinin temsilcisi olabilir... Yönetiminde Muğla Spor yöneticileri ile birlikte Fethiye ve Marmaris Spor yöneticileri de yer alabilir. Böylelikle ilin ilçeleri birbirlerine “düşman” olmadıkları gibi ilin kaynakları doğru kullanılır ve Muğla kendine yakışan ligde temsil edilebilir, demiştim.

O zaman henüz MuğlaBüyükşehir statüsüne” alınmamıştı.

Böyle bir oluşumu ancak ilin Valisi sağlayabilirdi!

Bu günkü valimiz yeni… Nedense geçmiş valililerimizin hiç birisi bu konu ve yönde bir adım atmadı! Sadece Ahmet Cemil Serhadlı Muğla Spor’u “Vestel”e pazarlamaya kalkmıştı. Muğlalılar “Adımızı değiştirmeyiz” diye karşı çıkmışlardı. Oysa “Muğla Spor” olsa ne olacaktı, “Vestel Muğla Spor” dense ne olacaktı!

Şimdi Muğla Büyükşehir Statüsünde… Şimdi olabilir…

xx        xx        xx

Belediye Başkanı Osman Gürün Fethiye’de çıktığı televizyon programında kendisine spor ile ilgili yöneltilen soruları yanıtlarken “Bu konuyu Muğla Spor yöneticileri ile de görüştük. İsmail bey (Fethiye Spor Kulüp Başkanı İsmail Öztürk) ile de… İzmir şu anda birinci ligde yok. Neden yok? Altınordu ayrı bir yerde, Karşıyaka ayrı bir yerde. Değişen koşullarda artık kentleri birer takım temsil ediyor.” deyip şöyle devam ediyordu:

Ve dolayısıyla birinci lige onu taşıyorlar. Biz Muğla’da büyük bir Muğla Spor’u kurabilir miyiz? İsmail beyle bunu konuşuyoruz, tartışıyoruz. Herkes kendisini muhafaza edecek, herkes kendisini ifade edecek. Ve onu (Muğla Spor’u) bir yere taşımamız gerek. Ve diğer takımlarımız devam edecek, hepsine desteğimiz olacak. Onlarda adeta büyük Muğla Spor’un, Muğla Spor derken, mevcut Muğla Spor’u kastetmiyorum. Hepsinin bir araya geldiği, birlikte olduğu konu…

Bu noktada programın sunucusu devreye giriyor ve “Bölgecilik değil… Muğla Büyükşehir olduğundan dolayı… Sakarın altı Sakarın üstü yıllarca konuşulduğu için hemen hatırlatmakta yarar var… diyorum..” diyordu.

Ardından Başkan Gürün şöyle devam ediyor:

Altını çizmekte yarar var. Çok teşekkür ediyorum. Yani Muğla’yı temsil eden ve hedef olarak da birinci lige çıkmasını hedeflediğimiz bir ortak takım kurmamız gerekiyor. İsmail arkadaşımız bu konu ile ilgili önerilerini bize verecek. Eksik olmasın çok sevdiğim, çok candan bir arkadaşım. Yöneticilik çok zor bir şey. Zaman zaman insanın hak etmediği tepkiler oluşabilir. Başarılarının devamını diliyorum. Fethiye Spor’u da yöneticisiyle destekleyenleri ile kutluyorum. Bizi Muğla olarak gururlandırdılar. Gururlandırmaya da devam ediyorlar. Sporu sadece futbol olarak değil, her dalıyla ele almalıyız.

xx        xx        xx

Benim Başkan Gürün’ü öncelikle alkışladığım, “Sporu sadece futbol olarak değil, her dalıyla ele almalıyız.” demiş olması. Alkışlamamın öteki nedeni de “Ortak aklı” yakalamış olması.

Hatta benim düşündüğümün ötesine geçmiş.

Doğru anladıysam, bu günkü Muğla Spor dahil var olan ilçe kulüplerimiz bulundukları liglerde varlıklarını sürdürsünler, Muğla ilini de büyük bir Muğla Spor temsil etsin, diyor.

Neden olmasın?

Adı da “Muğla Büyükşehir Spor Kulübü” olabilir.

Var olan kulüplerimiz “Muğla Büyükşehir Spor Kulübü”nün alt yapısı haline de gelebileceği gibi Muğla ilinin kaynakları da doğru kullanılır ve Muğla İli birinci ligde temsil edilmekle kalmayıp, sporun her alanında başarılar da elde edilebilir.

xx        xx        xx

Elbette buna kulüplerin ve özellikle geçtiğimiz günlerde Türkiye Kupası karşılaşmalarında deplasmanda Fenerbahçe’yi farlı bir skorla yenebilmiş, birinci ligi hak ettiği halde ne oldu ise PTT 1. Lig’de top koşturmakta olan Muğla’nın en köklü kulübünün (kuruluş 1933) hemen “evet” demesi beklenemez. Beklenmemeli…

Ama çok da zor olmaz diye düşünüyorum.

Fethiye Spor’dan yıllar sonra dönemin Muğla Valisi Hasan Basa’nın önderliğinde Muğlalı sporseverlerin katkısı ile 16. 06. 1967 tarihinde “Muğla Spor’u Kurma ve Yaşatma Derneği” oluşturularak kurulma yolunda Muğla Spor’un ilk adımı atılmıştır.

İlginç olan şu; Hâluk Özsoy (Muğla Belediye Başkanı), Av. Hayati Öztürk (Bölge Ajanı), Cemil Ay (Halk Bankası Müdürü), Selami Karaçam (Turgut Reis Lisesi Öğretmeni), Şadi Sayın (Futbol Ajanı), Neşet Şalk (Emlak Kredi Bankası Müdürü), Dr. Ziya Özel (Devlet Hastanesi Başhekimi), Nail Özer (YSE Teknisyeni), Nevzat Kökçü (Ticaret Odası Başkanı)

Tufan Doğu (Devrim Gazetesi Yazarı), Süreyya Serger (Tüccar), Ahmet Zeybek (Tüccar), Mehmet Yalın (Tüccar) ve H. Nuri Öncüer (Devrim Gazetesi Sahibi)…

Kuruluş için bu isimler yetmemiş olmalı ki, o zaman Fethiye’den de Fethiye Belediye Başkanı Muzaffer Dontlu ile Fethiye Gençlik Kulübü Başkanı Ziya Doğan ve Fethiye Gençlik Kulübü Menajeri İrfan Kınay’da yer almış…

xx        xx        xx

Fethiye ile Muğla arasında ta o yıllardan aslında “unutulmuş” bir dostluk var.

Bir de o zaman bu güne örnek olabilecek bir hareket yaşanmış. Fethiyelilerin de katkılarıyla

Kurucu Derneğin 22.06.1967 Cuma günü saat:19.30 da yaptığı kongre ile Muğla Spor’un kuruluşu gerçekleşmeden önce il merkezinde 1940’ta kurulan Gençlikspor Kulübü, 1951’de kurulan Yılmazspor Kulübü ve 1963’de kurulan Yolspor Gençlik Kulübü de kongrelerle kendilerini feshetmişler ve Muğla Spor ile bütünleşmişler.

Evet, Başkan Gürün’e katılmamak mümkün değil.

Neden olmasın?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets