Müdür Ceyhan’dan Başarı Üstüne Başarı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Müdür Ceyhan’dan Başarı Üstüne Başarı

Bu haber 20 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyık
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin KOCABIYIK
Bir insan iyi olursa iyi olarak anılır. Kötü olursa kötü olarak anılır. Bugünkü köşe yazımda iyiliklerden yana olan göreve başladığı günden bu yana yapmış olduğu başarılı çalışmalarla Muğla bürokratları arasında en iyi bürokrat olarak adlandırılan Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan’dan güzellikler dolusu bir şeyler anlatmaya çalışacağım. Sayın Ceyhan iki yıl önce Muğla’daki görevine başladığında kısa bir süre içinde Muğla sağlığı adına güzel bir girişimlerde bulunmuştu. Bu başarılı çalışmalarını köşeme almıştım.
Ama yine Muğla’da adından güzelliklerle yani başarılı çalışmaları ile anılan Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, sağlık adına öylesine çalışmalar yapmış ki sormayın. Bu başarılı çalışmaları yazımın alt kısmında özetle okuyabilirsiniz. Tabi bu çalışmalarının yanı sıra vilayet genelinde amir ve memurlar tarafından yine ayrıca müdüriyet personeli tarafından sevilen ve sayılan bir bürokrat olduğu her kesim tarafından dile getirilmekte.
Önceki çalışmış olduğu illerde de başarılı çalışmalarından dolayı yetkililer tarafından ödüllendirilen Sayın Ceyhan, gece gündüz demeden sıkça toplantılar yapıp Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü’nü Türkiye genelinde birinci sıraya getirme gayreti içinde olduğunu biliyoruz. Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan’la birkaç kez görüşmemiz oldu. Sıcakkanlığı, efendiliği, güler yüzlülüğü ve konuşma tarzları ile insanların gönlünde taht kuran böyle daire müdürleri az bulunur diyorum.
HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN BAŞARILI ÇALIŞMALARI
Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak ‘Koruyucu Sağlık Hizmetleri’ni önceleyen, bireye yönelik koruyucu hizmetlerin yürütülmesini ve toplumun sağlığını koruyan, sağlığı geliştirmek amacıyla Muğla’mızda sağlık risk ve sorunlarını saptayan, bu sorun ve riskleri gidermek için planlama yapan, uygulayan, uygulanmasını takip eden, ayrıca birinci basamak teşhis ve tedavi edici hekimlik uygulamalarını organize ve koordine eden hizmetleri veriliyor.
173 Sağlık Evi, 107 Aile Sağlığı Merkezi’nde 246 aile hekimliği birimi,1 Halk Sağlığı Laboratuvarı,13 Toplum Sağlığı Merkezi ve 1151 çalışanı ile Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü hizmet binasında hizmetlere vatandaşların en kolay erişebilecekleri bun yanında ekiplerin uç noktalarda yaygın hizmet ağı ile sürdürülüyor. Mevcut hizmet binasının fiziki alt yapılarına yönelik iyileştirme çalışmaları sürdürülmekte ve engellilere yönelik düzenlemelerinin büyük bir kısmı tamamlandı.
Koruyucu Sağlık Hizmetlerini önceleyen Halk Sağlığı Müdürlüğü ve bağlı kurumlar annenin iyi bir gebelik geçirmesi, iyi beslenmesi, sağlıklı yaşaması, bebeğin de sağlıklı doğmasını sağlamak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyor.
Doğumdan sonra bebeğin bakımı, beslenmesi, gerekli aşılarının yapılması, o bireyin sağlıklı bir bebeklik, çocukluk ve gençlik dönemi geçirmesini sağlamak, bulaşıcı hastalıkların yayılmalarını önlemek için, sağlıklı ve temiz bir çevre oluşturmak, gelecekte oluşabilecek hastalıkları çok önceden tespit edip yakalamak için, düzenli olarak sağlık taramaları, çeşitli testler ve kontrollerin yapılmasını sağlıyor.
2005 yılında yeni doğan bebeklere 7 hastalığa karşı aşı yapılırken (Difteri, Boğmaca, Tetanos, Verem, Kızamık, Polio, Hepatit B) bugün itibariyle en son Hepatit A ve Su Çiçeği aşısının eklenmesiyle bebekler 13 hastalığa karşı korunuyor. Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü, aşılama oranları başta olmak üzere koruyucu sağlık hizmetlerinde yaptığı çalışmalar ile en iyi iller arasında bulunuyor. Verem hastalarının doğrudan gözetimli tedavileri yüz 100 oranında yapılıyor. Tüm hacı ve umre adaylarının aşıları yapılmış olup, sağlık bilgisi ve hastalıklardan korunma hakkında eğitimleri verildi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce yüzme alanları ve halka açık yüzme havuzlarının denetimi, içme, kullanma ve ambalajlı suların denetimleri yapılmakta, vatandaşlarımızın su ile temas ettiği her noktada sağlıklı su kullanımının sağlanması için çalışmalarımız kesintisiz olarak devam ediyor. Yüzme alanlarının 2013 Yılı Ulusal Sınıflaması yapılmış olup, ilimiz sınırları dâhilinde bulunan Mavi Bayraklı ve diğer plajlarımızın su kalitesi A sınıfı ‘Mükemmel’ çıkmıştır. Bu da Muğla’nın deniz sularının ne kadar güvenilir ve temiz olduğunu göstermektedir. İlimize ilk defa gelen yerli ve yabancı turistlerin tercihlerinde mavi bayrak artık önemli bir yere sahip olmuştur. Kanserle, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele, kadın, çocuk ve ergen sağlığına yönelik programlar geliştirme, yürütme, izleme ve değerlendirmesi yapılmakta.
Ketemler de yürütülen toplum tabanlı kanser taramalarımız tüm hızı ile devam ediyor. Kanser Daire Başkanlığının yaptığı değerlendirme de Kolon Kanseri taramalarında Muğla ‘Türkiye genelinde tarihi rekor’ başlığı ile birinci olmuştur.
Dumansız hava sahası uygulaması kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince il genelinde 2013 yılında 36 bin 476 işyerinde denetim yapıldı. Bunlarda 379 işletmeye 362 bin 272 TL, 142 kişiye ise 13 bin 200 TL cezai işlem uygulanmıştır. Toplumu hastalıklar ve obezite ile mücadele korunma yolları konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için 2013 yılında Muğla genelinde toplum sağlığını tehdit eden ve kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz, gibi kronik hastalıklar için risk faktörü olan Obezitenin önlenmesine yönelik ‘yeterli ve dengeli beslenme, obezite, tam buğday ekmeği ve tuz tüketiminin azaltılması” gibi halkın sağlığını ilgilendiren tüm konularda verilen eğitimlerimiz devam edilmektedir.
Ayrıca 1Temmuz 2013 tarihinden itibaren Aile Hekimliği Randevu Sistemine geçilmiştir. İnternet erişimi olan vatandaşlarımız www.hastanerandevu.gov.tr web adresinden veya Alo 182’den randevu alabilirler. Aile Hekimliklerinde yığılmaları önlemeyi amaçlayan Aile Hekimliği Randevu sistemi hizmetinden halkımızın yararlanmasını ve etkin bir şekilde kullanmasını bekliyoruz.
İlimiz ülke genelinde, birinci basamak muayene sayısı, ikinci ve üçüncü basamak muayene sayısı toplamından daha fazla olan tek il olarak değerlendirilmektedir.
UZM. DR.MUSTAFA NURİ CEYHAN’IN ÖZ GEÇMİŞİ
Uz. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan; 1974 yılında Samsun’da doğdu. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Askerlik hizmetinin ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak başladığı halk sağlığı uzmanlık eğitimini 2007 yılında tamamladı. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulundu. Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nde halk sağlığı uzmanı olarak görev yapmakta iken Muğla İl Sağlık Müdür Yardımcısı olarak atandı.22.03.2012 tarihinde Muğla İl Halk Sağlığı Müdürü olarak görevlendirildi. Evli ve iki çocuk babasıdır. Uzmanlık alanına ilişkin yurt içi ve yurt dışı yayınları bulunmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets