Muğla'nın Yaşam Kalitesi Göstergeleri Nasıl? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın Yaşam Kalitesi Göstergeleri Nasıl?

Bu haber 17 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 74 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

Yaşam nedir? Bu sorunun yanıtını düşündünüz mü?

Yaşam, temel gereksinimlerin karşılanması ve kişinin hayatını normal bir şekilde devam ettirmesi demektir…

Günümüzde artık yaşamdan çok yaşamın  kalitesi kavramı irdelenmektedir…
Yaşam kalitesi, insanların biyolojik durumları, yaşam biçimleri, ilişkileri ve içinde bulundukları çevrenin nicel ve nitel değerlerinin toplamı olarak tanımlanabilir.
Sosyal ve ekonomik politikalar üzerinde güçlü bir etkisi olan yaşam kalitesi kavramı, şehir planlaması, sosyal ve ekonomik göstergelere ilişkin araştırmalar, zihinsel ve bedensel sağlık alanındaki araştırmalar gibi birçok farklı araştırma ve çalışma alanının kapsamına girmektedir. Yaşam kalitesi kavramı, modern hayatın gelişimi ve toplumların çağdaş uygarlık dedikleri merhaleye ulaştıkça gündeme gelen ve gelişen bir kavramdır. Araştırmalar teknolojinin gelişmesi ve gelir seviyesinin yükselmesiyle birlikte, maddi zenginliğin yaşam kalitesinin tek başına bir göstergesi olmadığını; mekânsal, sosyal ve hatta politik faktörlerin de bireylerin yaşam kalitesinde etkili olduğunu göstermektedir.
Unutmayınız politik faktörler bile yaşam kalitenize etki ediyor…
Bu coğrafyanın hesaplaşmaları ve sonu gelmez karmaşıları hepimizi çok ama çok yordu ve biz artık gergin bir ülke istemiyoruz. Huzurlu toplumsal yaşam istiyoruz…
Yaşam kalitemiz için, huzurlu toplumsal yapıda çok önemli.
Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre ise, yaşam kalitesi, bireylerin, hayat içerisindeki durumlarını, ait oldukları kültürel yapı ve değerler sistemi bağlamında, algılama ve değerlendirme biçimidir der ve söz konusu değerlendirme, bireylerin beklentileri, hedefleri, hayat standartları ve hayata ilişkin kaygıları ile ilişkili olarak şekillendiğini
belirtir.
Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre, yaşam kalitesi, bireyin fiziksel sağlığı, psikolojik durumu, özgürlük seviyesi, sosyal ilişkileri ve yaşadığı çevrenin başlıca özellikleriyle etkileşimleri gibi çok sayıdaki etkenle ilişki
içerisinde şekillenen, karmaşık ve geniş bir kavram olduğuna da vurgu yapar…
Yaşamın bütünsel bir bakışla tüm boyutlarının üstün nitelikli olması kaliteli yaşamı mümkün kılabilmektedir. Araştırmalar incelendiğinde yaşam kalitesinin genel olarak dört ana alana bağlı olduğu ortaya çıkıyor. Bu alanlar; kişisel içsel alan (değerler, inançlar, arzular, kişisel hedefler, sorunlarla başa çıkma vb.), kişisel sosyal alan (aile yapısı, gelir durumu, iş durumu, toplumun tanıdığı olanaklar vb.), dışsal doğal çevre alanı (hava ve su kalitesi, çevresel hijyen vb.) ve dışsal toplumsal çevre alanı (kültürel, sosyal ve dinî kurumlar, toplumsal olanaklar, okul, sağlık hizmetleri, güvenlik, ulaşım, alışveriş vb.) olarak gruplandırılıyor. Yine başka bir değerlendirmeye göre yaşam kalitesi, açık ve kapalı mekân standartları, bireylerin refah düzeyi, hizmet çeşitliliği ve kalitesi, bileşenlerini kapsıyor. Bu bağlamda çevresel kirlilik, yeşil alan, gelir seviyesi, işsizlik, suç oranı, eğitim, sağlık, belediye hizmetleri, sosyal ve kültürel faaliyetler gibi alanlar yaşam kalitesini etkileyen faktörlerden.
Yaşam kalitesi yönünden  OECD tarafından her yıl yayınlanan ‘Kaliteli Yaşam Endeksi’nde  2013 raporunda Türkiye 11 kriterin tamamında OECD ülkelerinin gerisinde kalarak 36 ülke içinde sonuncu oldu.
Yaşam kalitesi yüksek bir ülke değiliz ve nihayi hedefimizde yaşam kalitesi yüksek bir ülke olmak, olmalıdır…
Bir de yaşanılabilir ülkeler yanında yaşam kalitesi yüksek şehirler tespit ediliyor.
Acaba Dünya’da hangi şehirlerin yaşam kalite göstergeleri yüksek? Ülkemizde hangi şehirler en yaşanılabilen şehirler?
Şehrimiz nasıl? İnsan merak ediyorda ilimizin yaşam kalite göstergeleri nasıldır?
Neler iyi gitmiyor?
Neleri düzeltmemiz gerekli?
En başarılı olduğumuz alanlar hangisi?
İlimizin fırsatları neler?
Geliştirmemiz ve öne çıkarmamız gerekli yönlerimiz nelerdir?
Hangi alanlarda güçlüyüz?
Hangi alanlarda zayıf kalıyoruz?
Zayıf kalan yönlerimizi nasıl güçlendirebiliriz gibi tonlarca soru var. Bu ve buna benzer soruların ekseninde ilimizin yaşam kalite göstergelerini iyileştirebiliriz.
Muğla’nın havası hepimiz hasta edecek düzeyde kirli. Önceliğimiz insan sağlığını korumak adına hava kirliliği ile mücadele olabilir mi?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets