BELEDİYE’YE ADAY OLMAZDIM - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BELEDİYE’YE ADAY OLMAZDIM

Bu haber 14 Ocak 2014 - 9:18 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz
Geçen hafta biterken sevgili Özcan bi kılçık attı ve hafta bitti. 3 gün o kılçıkla uğraştık artık.
Özcan, “Harmandar, Başbakan Erdoğan’ın tevdi ettiği göreve nasıl ‘olmaz’ diyemedi ise Namık Hocam da Menteşe için tevdi edilen göreve ‘olmaz’ diyemezdi…” diyor.
Baştan söyleyeyim, böyle bir teklif gelmezdi. Velev ki geldi diyelim. Teşekkür eder, KABUL ETMEZDİM.
Particilik yaparak siyaset yapmak bana göre değil. Yönetilmeye asla tahammül edemeyen ben, bir partinin genel başkanı tarafından bile yönetilmeyi sevmem. Velev ki yöneten Başbakan olsun. (3 cümlede 2 defa “velev ki” dedik; iyi mi!… Başbakan günlük dilimize tekrar soktu ya… Ondandır.)
Hiç bir yöneticiliğe talip olmadığımı, geçen aylarda gene bu sütunlarda yazmıştım. Ben artık derslerimle; Metinbilim Enstitüsü Derneği ve Menteşe Grubundaki faaliyetlerimle; yazılarımla, çiçeklerim, ağaçlarım ve kedilerimle sade bir hayat istiyorum. Gerilimsiz ve sade bir hayat… Yalnızca fikir üretme yoğunluklu bir hayat… Şurada ne kadarlık bir ömrümüz kaldı ki?…
Tabii başka şeyler de var particilik yapmama engel olan.
57 yaşındayım ve yeni siyasetin 35-40’lı yaşlarda yapılması gerektiğine inanıyorum. Bana kalsa 25 falan derim de, Türk siyaseti 25 yaş için henüz hazır değil.
En son Gezi olaylarında gördük. Gençler bir şey söylüyor; iktidar da muhalefet de gençlerin dilini çözemiyor. Yalan yok… Ben de çözememiştim başlarda. O gençlerin dilini çözmem Haziran ayının ilk haftası sonundadır. Dillerini ve dolayısıyla zihniyetlerini hemen anlayamadığım gençlerin yöneticisi olmak bana göre değil. Yeni kuşak siyasetçilerin bu dil ve zihniyeti anlayanlardan oluşmasını isterim.
“Hemen anlayamadım” dediysem, o kadar da değil. Milletin çoğu, farklı bir dil ve zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu hâlâ anlamamışken, ben ilk hafta sonunda durumu fark etmiş ve yazılarımda o dili ve zihniyeti çözmeye çalışmıştım. İşte bu dil ve zihniyetini çözdüğüm gençleri ben yönetemem. Ben olsa olsa Batılıların “think tank” dedikleri fikir üretme gruplarında bir şeyler üretebilirim. O da rahatımı kaçırmadan.
***
Gelelim Menteşe Belediye Başkanlığı meselesine.
Benden belediyeci olmaz. Hiç anlamam çünkü.
Adayları gözlemliyorum.
CHP adayını hiç tanımıyorum; projelerini falan da görmedim. İnşallah Muğla için iyi şeyler düşünüyordur.
Geçen hafta MHP Menteşe adayı Osman Can Yenice sohbet ettik. 27 yıllık belediye müfettişliğinden gelme biri olarak, oldukça heyecanlı ve yetkin gördüm.
Ak Parti adayı Mestan Yayman, belediye başkanlığı için en çok çalışan ve bu çalışmasıyla başkanlığı, anasının ak sütü gibi hak eden bir aday.
Seçimlerde hep iktidar ve büyük muhalefet partileri gündemde olur; diğer muhalefet partileri pek konuşulmaz. Geçen Cuma gazetelerde Büyük Birlik Partisi’nden Büyük Şehir adayı olarak açıklanan Harun Akın, adaylığını tabiri caizse “gümbür bümbür” projeleriyle açıkladı. “48 altın, 480 detay proje” başlığında topladığı projelere bakarsanız, bunların Muğla’yı coşturacak ve koşturacak projeler olduğunu görürsünüz. Hafif raylı sistem, sivil toplum kuruluşlarına bina, Kurşunlu camii civarındaki binaların yıkılması, çarşının trafiğe kapatılması. (Birisi çıksa da dese ki “Kocahan’ın yerine yapılan binaları yıkacağım”; dişimi kırarım(!)
Şunu demek istiyorum “Belediyeyi herkes bilmem kaç sayılı belediye kanuna göre yönetecekse, sana oy vermemiz için farkın ne?”
Bütün adaylardan Harun Akın’da olduğu gibi o “fark”ı bekliyoruz.
***
Mansur hoca ile ilgili spekülasyonlara yer kalmadı maalesef. Ama şu kadarını söyleyeyim, 3.12.2013 günü yayınlanan yazımda, “Güya Mansur Bey aday olmak istememiş de… 30 Mart’tan sonra tekrar rektör olmak için üniversiteye dönmek için pazarlık yapmış da… (Bunda “Seçimi kaybedecek” iması var.) Gözü hâlâ rektörlükteymiş de…” demiştim. Harmandar etrafında teşekkül eden ve hâlâ etkili bir şekilde dillendirilen spekülasyon bu. Sanırım Mansur bey, bugünlerde, bu spekülasyonu izâle edecek ve seçime ciddi manada asıldığını ortaya koyacak açıklamalar yapacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets