Yine 10 Ocak - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yine 10 Ocak

Bu haber 10 Ocak 2014 - 9:26 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.
Avatar
Hasan Tellihasantelli@hamlegazetesi.com.tr
Her Telden

Hasan Telli
Bugün “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” ve biz sembolik bile olsa kendi içimizde günü anlamlı kılmaya çalışıyoruz. “10 Ocak 1961 günü yürürlüğe giren 212 Sayılı Yasa, gazetecilerle ilgili çalışma mevzuatına getirdiği iyileştirmelerle yeni bir dönem başlattı. O gün bugündür sembolik olarak kutlanıyor. Konu ile ilgili bugün kimden ve kaç açıklama geleceğini göreceğiz. Bayramlarda torunlarını bekleyen dedeler, doğum gününde hatırlanmayı bekleyen sevgililer gibi bizde bugün bekleyeceğiz. Hatırlayan olur mu? diye.
***
Bu sıralar “çalışan gazetecileri” pek seven yok. Gazetecilerin bu ara az çalışanı ya da çalışmayanı makbul. Gazetecilik ile ilgili olarak attı mı mangalda kül bırakmayanlar ve ifade özgürlüğünden söz edenlerin hem bu hakkın, hem de bilgilenme hakkının demokrasilerde gazeteciler aracılığı ile kullanılabileceği gerçeğini görmezden gelmeleri düşündürücü.
***
Demokrasiyi inşa edemediyseniz, demokrasiye sahip değilseniz, gazetecinin çalışanını değil, az çalışanını yada yatıp yuvarlananını tercih edersiniz.
Ülke genelinde birçok yerel ve ulusal medya kuruluşları var. Medya toplum üzerinde o kadar baskındır ki olmaması gereken asılsız bir haber vererek üzücü olayların meydana gelmesine neden olabildiği gibi, bazen de yapacağı uzlaştırıcı haberler ile bütünleşmeyi sağlayabilmektedir. Kalemlerini asılsız haber için kullananlar, birilerini hedef göstererek gazetelerinde bilgi ve düşünce kirliliğine yer veren gazetecilerin varlığını düşünmek dahi istemiyorum
***
Çoğalan haber alma mecralarının çeşitliliği, bazı olumsuz durumlara sebebiyet verebilmekte. İnanıyorum ki sayıları çok olmayan bu meslek anlayışındaki gazeteciler kalemlerini doğrudan yana, kullanıp, varsa yanlışlıkları da mertçe, açık sözlülük ve insan haklarına saygı göstererek yazan, saygı duyulan gazetecilerimizin arasında eriyeceklerdir.
***
Emek sarf edilen meslek için Çalışan Gazeteciler Günü ya da Bayramı ifadesinde, bana göre “çalışan” ifadesi anlamı pek anlaşılamamış. Arada bir deneme yazıları yazan ya da kimliğini bile ortaya koyamadan kendilerine ayrılan sütunları belli siyasi amaçlar uğrana kullananlar, haber yapan çalışan sahada olan meslektaşlarıma haksızlık etmeye devam ediyor.
***
Toplumun haber alma özgürlüğü için gecesini gündüzüne katan mesai anlayışı olmayan taşra muhabirleri kendilerine sahip çıkılmasını bekliyor. Türkiye’de ki en çok çalışana sahip olmasına rağmen odası olmayan tek meslek gurubu olan gazeteciler bu 10 ocak ta da çalışmalarına ara vermeden devam edecekler.
***
Sizler bu satırları okurken kimi meslektaşlarım bir trafik kazasında kimileri bir açıklamada, kimileri iyice zorlaşan bilgi alma derdinde olacak. Topladıkları bilgileri ve fotoğrafları sizlerin haberdar olabilmesi için hazırlıyor olacak. Yine 10 ocak Çalışan Gazeteciler Günü bir iki kısa mesaj yada bir iki cafcaflı sözle geçiştirilecek. Mesleki özlük hakları tartışılmadan, verilen emeğin özlük karşılığını alamadan sona erecek.
Zor şartlarda toplumun bilgilendirilmesi, aydınlatılması gibi toplumsal ve kutsal bir görevi yerine getirmekte olan değerli meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, Özlük haklarının alındığı, meslek odasına sahip olunduğu nice 10 Ocaklar temenni ediyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets