Sendikacılara soruşturma - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sendikacılara soruşturma

Bu haber 09 Ocak 2014 - 8:37 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

sorusturma13551651Muğla’da Termik Santrallerin özelleştirilmelerine karşı 100 günden fazla bir süredir direnişte olan termik ve maden işçilerinin üyesi bulunduğu Tes-İş ve Maden-İş Sendikası yöneticilerine soruşturma açıldı. Soruşturma acılan sendikacıların içinde eski yöneticileri Erol Soğancı ile Dinçer Yıldız’ın da bulunması dikkati çekti.
Özcan Özgür
Muğla’da Termik Santrallerin özelleştirilmelerine karşı 100 günden fazla bir süredir direnişte olan termik ve maden işçilerinin üyesi bulunduğu Tes-İş ve Maden-İş Sendikası yöneticilerine soruşturma açıldı. Soruşturma acılan sendikacıların içinde eski yöneticileri Erol Soğancı ile Dinçer Yıldız’ın da bulunması dikkati çekti.
28 Kasım tarihinde özelleştirmeye karşı Muğla’da toplanan işçiler Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’na yürümek isteyince polis ile karşı karşıya gelmişti. Ak Parti İl Başkanlığı’na 100 metre kala kurulan barikatı aşan işçiler ile polis arasında kısa süreli arbede yaşanmış, bu arbede sırasında kullanılan biber gazına rağmen işçiler İl Başkanlığı önüne kadar yürüyüp burada bir basın açıklaması yapmışlardı.
Bu olayın ardından 41 gün sonra AK Parti il merkezine yürüyen işçilerin üyesi oldukları Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve yönetim kurulu üyeleri hakkında ‘gösteri kanununa muhalefetten’ Muğla Emniyet Müdürlüğü’nce soruşturma başlatıldığı öğrenildi.
Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı ve aynı zamanda Türk İş Muğla İl Temsilcisi olan Süleyman Girgin, emniyette verdiği ifade ile ilgili olarak, “Soruşturma AKP İl Merkezi’ne yürünmesi nedeniyle açılmış. Bizim herhangi bir gayri yasal tutumumuz olmadı. Tersine polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldık. Arkadaşlarımız içinde hastanelik olanlar oldu” diyerek şöyle devam etti:
“Biz 100 günden fazla bir süredir direnişteyiz. Özelleştirmeni yapılmaması için bütün demokratik yolları kullanıyoruz. İşçinin tansiyonu yüksek. Buna rağmen yasal yollar dışına çıkmamaya özel gösteriyoruz. 28 Kasım’da Milas Mitingi öncesi Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda toplantımız oldu. O güne kadar isteklerimizi AKP Yöneticilerine iletmemiz mümkün olmamıştı. O gün işçi arkadaşlarımızdan AKP İl Başkanlığı’na gidip taleplerimizi iletelim isteği geldi. Bu isteği Muğla İl Emniyet Müdürü’ne de ilettik. Anlaştık ta. AKP İl Binası’na kadar yürüyüp, temsilen birkaç kişi il başkanlığına geçip yazılı isteklerimizi iletecek ve dağılacaktık. Buna rağmen yürüyüş sırasında Aylin Karaca Kavşağına gelince polis barikatı ile karşılaştık. Polis içinden bir gurup üzerimize biber gazı sıktı ve bunun sonucu istenmedik olaylar yaşandı. Bizim bir kusurumuz yok. İfadelerimizi bu doğrultuda verdik.”
SORUŞTURMA PEŞİNİ BIRAKMIYOR
Yıllar önce Yatağan’da santrallerin özelleştirilmesine karşı ilk mücadeleyi başlatan dönemin Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Erdol Soğancı sendikacılığı bırakalı yıllar oldu, ama soruşturmalar onun peşini de bırakmadı. Dönemin Genel Sekreteri Dinçer Yıldız ile birlikte Soğancı’nın da 28 Kasım yürüyüşü ile ilgili ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.
Çatalağzı Termik Santralı ile birlikte Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Termik Santrallerinin özelleştirmesi gündemde. Aslında bu santrallerin özelleştirmesi gündemden hiç düşmedi. Yatağan’da özelleştirmeye karşı mücadele 1990’lı yılların başından beri veriliyor. En sıcak günler 2000’li yılların başlarında yaşandı. Muğla bir anda Türkiye’de özelleştirmeye karşı mücadelenin merkezi haline geldi. Türkiye o günlerde Türk İş Muğla İl Temsilcisi ve Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Erol Soğancı’yı tanıdı… Yatağan Termik Santrali işçileri Soğancı ile birlikte “Barikat çocukları” diye anılmaya başladı.
Çünkü santrallere talip olan yerli&yabancı konsorsiyumların temsilcileri neyi satın alacaklarını görebilmek için barikatları aşıp santrallere bile girememişlerdi. Mücadele sürecinde Erol Soğancı hakkında sadece 2001 yılına kadar 12 yılda 60 dava açıldı. 57’sinden berat etti.
Soğancı da ifadesini verdikten sonra, “Emniyete gidip ifade vermeyi unutmuşuz. Beni de çağırdılar da nostalji yaşadık. Ben sendikacılığı emekli olup bıraktım, ama özelleştirmeye karşı mücadeleyi unutmadım. Bütün eylemlerinde arkadaşlarımın yanındayım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets