Osman Yenice, Osman Gürün… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Osman Yenice, Osman Gürün…

Bu haber 06 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 91 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yüksek Seçim Kurulu‘nun belirlediği seçim takvimi, 1 Ocak’ta işlemeye başladı. Seçime katılabilecek siyasi partiler 2 Ocak’ta ilan edildi. Siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını 3 Ocak’ta YSK‘ya bildirmeleri istendi.

Takvime göre, Siyasi partiler, mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK‘ya 10 Ocak Cuma günü saat 17.00’ye kadar bildirecek. Bu bildirim 11 Ocak’ta da İl Seçim Kurulları’na yapılacak.

CHP Genel Merkezi Muğla ile ilgili YSK’ya nasıl bir bildirim yaptı bilmiyoruz.

CHP Muğla İl Başkanlığı 11 Ocak’ta İl Seçim Kurulu’na nasıl bildirim yapacak onu da bilmiyoruz.

Bildiğimiz bir şey var, o da Büyükşehir adaylarını ilan etmiş olan AK Parti ve CHP ile MHP ve DP’nin adaylarını hala değiştirebilecekleri…

xx        xx        xx

Adayını değiştiren parti çıkar mı?

Sanmam. Ama şu günlerde partiler Muğla’da ilan edilen adaylarla adı geçen adaylar arasında bir çapraz kamuoyu yoklaması yapmaya kalksalar hepsi de adaylarını değiştirirler.

Tabi bunu seçim almak gibi derdi olan parti yapar.

Ama CHP yapmaz!

CHP Muğla’da seçim alma derdinde olmadığından değil, “kazık diksem seçimi alırım” anlayışı içinde olduğundan yapmaz.

xx        xx        xx

Aslında ciddi ciddi kamuoyu yoklamasına bile gerek yok.

Gidin rastgele CHP’den, AK Parti’den, MHP’den 10’ar, 20’şer kişi ile görüşün, adaylarını beğenip beğenmediklerini sorun. Ben sordum.

Daha Büyükşehir adayını içine sindireni görmedim. İlçelerde durum nedir bilemem, ama Muğla İl merkezinde; Menteşe’de bu böyle.

Menteşe adaylarını da kendimce sorguladım.

MHP’liler Büyükşehir adayı çapında bir adaya (Osman Can Yenice) sahip olmanın keyfini yaşamaya başlamışlar. CHP’liler ön seçim yapmış olmalarına rağmen adayları Bahattin Gümüş’ü “Başkan Gürün’ün üzerine düşen gölgesi nedeniyle” henüz içlerine sindirebilmiş değiller.

AK Parti’nin adayı ise hala belli değil. Üstelik bu partide belediye başkanı aday adayından çok meclis üyesi aday adayı yarışı var!

xx        xx        xx

AK Parti’nin Menteşe için en iddialı ismi partisinin temayül yoklamasını da geçmiş olan Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci idi.

Demirci geçtiğimiz günlerde, “Bugüne kadar bana ve partimize destek veren, temayül yoklamasında ve anketlerde partimize ve adımıza destek olan tüm hemşerilerimden özür dileyerek belirttiğim bu sebeplerden dolayı Ak Parti Menteşe Belediye Başkanlığı aday adaylığımdan çekiliyorum.” dedi.

Demirci’nin sürekli Mestan Yayman isminin dillendirilmesinden rahatsız olup, partisinin kurmaylarını da rahatlatmak için istifa ettiği söyleniyor. Kurmaylar rahatlamamış olmalılar ki, Demirci’ye istifasına rağmen aday olması için baskı yapılıyormuş!

Yusuf Demirci, AK Parti’de az sayıda gördüğümüz ilkeli ve dik duruş sergileyen isimlerden biri. Görünen o ki ihale Büyükşehir olmayınca küçük şehre razı olan Mestan Yayman’ın üzerinde kalır.

xx        xx        xx

Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci AK Parti’nin adayı olmuş olsaydı, bu CHP Adayı Bahattin Gümüş’ü rahatlatırdı…

AK Parti’nin Demirci’yi ikna edememesi halinde seçim CHP ile MHP arasında değil, CHP Adayı Bahattin Gümüş ile MHP Adayı Osman Can Yenice arasında geçer.

Bu seçimde köylerin oyları çok önemli… O yüzden Bahattin Gümüş sürekli “köy çocuğu” olmasını gündemde tutuyordu. Ama MHP Adayı Osman Can Yenice de köy çocuğu. Yerkesik’in Yenice Köyü’nden!

Üstelik “Mülkiyeli” olan Osman Can Yenice İçişleri Bakanlığı’nda 27 yıldır müfettiş olarak belediyeleri denetlerken, Ankara’ya gidip bir daha ardına bakmayan bürokratlardan değil… Yerkesik’ten, Yenice Köyü’nden ayağını kopartmamış. Muğla’yı ve köylerini iyi biliyor.

İçişleri Bakanlığı’nda en son yaptığı iş “Baş kontrolörlük” olan Osman Can Yenice’yi MHP neden Büyükşehir adayı göstermemiş hala anlayabilmiş değilim…

xx        xx        xx

Ya Muğla Büyükşehir statüsüne geçmemiş olsaydı?
O zaman Bahattin Gümüş, Hilmi Giresun, Murat Gökalp ön seçime girmez Osman Gürün ön seçimi geçerek Muğla Belediye Başkanı adayı olurdu. Yani Osman Gürün ile Osman Can Yenice karşı karşıya gelirdi.

Geçen seçimde Cemaat oyları devreye girmeseydi, şu anda Osman Gürün’ün oturduğu koltukta o zaman MHP’den aday olup, partinin oyunu 500’lerden 8 bin 500’lere çıkaran Saim Gürsoy oturuyor olurdu!

CHP iki dönemin sonunda seçim kaybeden Osman Gürün’ü bu gün Büyükşehir Adayı yapar mıydı?!!

xx        xx        xx

Osman Can Yenice 27 yıl belediyeleri denetlerken, Milas Belediye Başkanlığı’nda Fevzi Topuz’u da denetlemiş. Nasıl oldu ise Osman Gürün’ü denetlemek nasip olmamış.

Osman Gürün 30 Mart’ta Muğla Belediye Başkanlığı koltuğundan kalkacak. Kalkınca Belediye Amel Defteri kapanır mı? Kapanır…

Ama yerine gelen Belediye Başkanı isterse o defteri açar!

Bahattin Gümüş’ün belediye başkanı olması halinde o defter kapanacaktır. Hatta eski garaj alanında belediyenin ve dolayısıyla Muğlalıların uğradığı zarar Osman Gürün ve meclis üyesi arkadaşlarına rücu etmeyebilir de…

Ama ya İçişleri Bakanlığı Baş Kontrolörü Osman Can Yenice 30 Mart’ta o koltuğa oturursa?

Bilmem gari ne olur!

xx        xx        xx

Menteşe’de seçim ortada…

Ama bu saatten sonra Menteşe’de AK Parti’nin bir varlık göstereceğini sanmıyorum.

Seçim Bahattin Gümüş ile Osman Can Yenice arasında geçer.

Seçimde Yerkesik’i de arkasına alması muhtemel görünen Osman Can Yenice belediyeciliği bilen bir mülkiyeli olarak Bahattin Gümüş’ten bir gömlek değil, birkaç gömlek fazla görünüyor.

Ama bu seçimde Menteşe seçmeni sadece Başkan adayına değil, meclis üyesi adaylarına da bakacaktır.

Eğer Bahattin Gümüş meclisini oluştururken Osman Gürün’ün etkisinde, Osman Can Yenice de MHP kurmaylarının etkisinde kalırsa ne olur?

Meclisini oy getirecek temsille kendisi belirleyen sınıfı geçer…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets