Milas Mitinginde CHP Yoktu! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Milas Mitinginde CHP Yoktu!

Bu haber 03 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazımdaki “Milas’ta CHP Yoktu” ifademe kızanlar olmuştur. Benim işim gördüğümü yazmak. “Vardı” diyemiyorum. Çünkü “ismi” vardı, ama “cismi” yoktu. İlle de “vardı” dememi isteyenler varsa, “miş” gibi vardı… Şirinlik yapıp, “Oy avcılığına gelmiş” gibi!

Düzenleyici sendikalar muhtemelen mitingi baştan sona kaydettirmişlerdir. İnanmayan gider kasetleri izlerler…

CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Osman Gürün’ün adı anons edildiğinde; Milas Belediye Başkanı Adayı Muhammet Tokat ev sahibi olarak konuşma yaptığında alkışlanmışlar mı alkışlanmamışlar mı görürler…

xx        xx        xx

Giden yılın son haftasında Tes-İş Sendikası ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şubelerinin Milas’ta özelleştirmeye karşı düzenledikleri özelleştirmeye karşı “Emek ve Bağımsızlık” mitingi bana Gezi Parkı eylemlerini de anımsattı.

Gezi Parkı eylemlerinden partilerin ders çıkarabildiklerini söyleyebiliyor muyuz?.. Milas’ta gerçekleşen dev mitingden de korkarım ders çıkarabildiklerini söyleyemeyeceğiz!

xx        xx        xx

Giden yılın son günlerinde mitingden bir gün önce kaleme aldığım “Üniversite Gençliği ‘Taşeron’ Mu?!” başlıklı yazımda “Özelleştirme ve taşeronlaşmaya karşı mücadele veren Maden İş Sendikası Başkanı Süleyman Girgin ve Tes İş Sendikası Başkanı Fatih Erçelik neden ‘Sevgili başkan desteğiniz bizim için önemli. Ama siz önce Muğla Belediyesi’ndeki özelleştirme ve taşeronlaşmaya son verip öyle gelseniz…’ demezler? …” demiştim.

O yazımın bir yerinde de özelleştirmeci, taşeronlaşmacı Osman Gürün için “… yarın Milas Mitingine katılabilir. Konuşmada yapabilir.” vurgusu yapmıştım. Sendikacılar uyarı yapmamış olmalılar ki Osman Gürün mitinge geldi!

Osman Gürün mitinge gelince CHP gelmiş olur mu?

xx        xx        xx

Tabi mitingde CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya (Basın İş Sendikası Genel Başkanı), CHP İzmir Milletvekili Musa Çam (DİSK Genel İş Yöneticisi), CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi (DİSK Genel Başkanı) de vardı… Ama milletvekilliğine Akkaya Basın İş Genel Başkanlığı’ndan, Çelebi DİSK Genel Başkanlığından ve Çam da DİSK Genel İş Yönetimi’nden gelmişti. Türkiye işçi sınıfının dayanışma sergilediği mitinge elbette geleceklerdi. O dayanışmanın kendilerini milletvekili yaptığını unutacak değiller ya!

Elbette orada CHP’yi temsil ediyorlardı. Ama CHP’liler oradaydılar denilebilir mi?

CHP Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Tolga Çandar’da vardı mitingde… Hatta CHP Muğla eski milletvekilleri Tufan Doğu, Fevzi Topuz, Cumhur Yaka, Fahrettin Üstün ve Ali Arslan’da oradaymışlar. Ve hatta CHP İl ve İlçe Başkanları yanında Osman Gürün ile Milas, Yatağan, Güllük, Yalıkavak, Ören, Bayır ve Kafaca belediye başkanları da oradaymış. CHP hep br saf olmadığından mı ne ben sadece Ali Arslan ile Bayır ve Kafaca belediye başkalarını gördüm. Bu isimlerin hepsi oradaydı diyelim, onların varlığı CHP ise, o gün orada CHP vardı!

Ama CHP’nin cismi, özellikle “ruhu” yoktu…

xx        xx        xx

Kenardan olup bitenleri izlerken meslektaşlarımdan biri “Sizinkiler Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya için mi geldiler?” diye soruyor; sorunun yanıtını bir başka meslektaşım da “Yakup Akkaya yerey yönetimlerden sorumlu değil ki! Hem atamalarda tamam… Önümüzdeki seçimde oylarınıza talibiz, demeye gelmişlerdir.” diye veriyordu. Oy verirler mi?..

Oraya gelene oy veriliyorsa; o gün orada TKP, İP, ÖDP, HDP, HKP olduğu gibi MHP, DYP, DP kurmayları da vardı.

En çok alkış alan ise Çarşı Gurubu ile Ülkücüler ve İşçi Partisi ile TGB’liler olmuştu!

MHP Muğla Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Erdoğan’ın adı anons edildiğinde gelen alkış yoğunluğu ise CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Osman Gürün’ün adı anons edildiğinde ve konuşmacılar arasında yer alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat konuşmasını tamamladığında gelen alkış yoğunluğundan büyüktü!

Çünkü orada MHP’liler ve Ülkücüler vardı! CHP’liler yoktu…

Eğer o gün orada CHP’liler olsaydı miting alanından taşanların sayısı 25 bin olarak değil, 35 bin olarak ifade edilirdi. Çünkü Muğla CHP’nin o alana CHP pankartı arkasında her ilçeden bine yakın olmak üzere en az 10 bin kişi ile girmesi gerekirdi. O gün o meydanda bir tek CHP bayrağı yoktu!

xx        xx        xx

DİSK’in efsane Genel Başkanı ve CHP Milletvekili Süleyman Çelebi o gün orada bir meslektaşıma verdiği röportajda şöyle diyordu:

Burada işçi sınıfının bütünleştiğini görüyoruz. İş kolları ve sendikal konfederasyon ayrımı yapılmadan bir bütün olarak meydanlardayız. Daha da önemlisi burada, Milas’ta emeğe yönelik saldırılara karşı, farklı siyasal kimliklerin de bir araya geldiğini görüyorsunuz. Bu iktidara karşı büyük bir mutabakatın oluştuğunu, bu olayın taçlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Daha önceleri işçi sınıfı kendi iş kollarında mücadele ederken diğer iş kolları onları seyrediyordu. Şimdi burada bir destan yazılıyor. Milas’ta yazılan bu destanın herkes tarafından yeniden okunması lazımdır.

Ama CHP daha Gezi Parkı’nı okuyamadı, Milas’ı nasıl okuyacak?

xx        xx        xx

CHP Gezi Parkı’nı okumuş olsaydı Muğla’da belediye başkanı adaylarını “ön seçim” ile belirlerdi! Komutanını kendi içinden çıkartmayan bir ordu ise yürümez, yürütemezsiniz, yürümediler…

Eğer Muğla’da CHP’liler arkasına takılıp gidilecek, benimsedikleri liderlere, öncülere sahip olsalardı, en azından bir “Emek En Yüce Değerdir” pankartı arkasında her ilçeden en az biner kişilik saflar oluşturup gelip, o meydanı ayağa kaldırmalarını kimse engelleyemezdi…

Ama kim ne derse desin, o gün her kesimden 25 bin kişinin ayağa kalktığı Milas Ata Park Meydanı’nda yapılan belediye başkanı adayı atamaları karşısında sükûtu hayale uğramış Muğla CHP’sinin “sükutuna” tanıklık ettim! CHP Muğla’da atamalardan beri suskun. Bu suskunluk ek de hayra alamet değil…

Vakit var… Umarım Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya bizim gördüğümüzü görmüştür.

xx        xx        xx

Tabi haksızlık etmemek de gerek. O gün Milas Ata Park Meydanı’nda bir tek CHP Bayrağı vardı. O da CHP İl Merkezi’nin emektarı İsmail’in elindeydi…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets