Saylak 2 Bin Kişiye Seslendi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Saylak 2 Bin Kişiye Seslendi

Bu haber 29 Kasım 2013 - 0:04 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’da CHP’nin belediye başkanı aday adaylarından ikisinin adaylık açıklamaları farklı oldu. O farklılığın altına imza atanlardan biri Büyükşehir’de Musa Gökbel olurken, ilçe belediye başkanı adaylığında ise Milas Belediye Başkanı aday adayı Barış Saylak oldu…

Musa Gökbel aday adaylığını ilk açıklayan oldu. Ardından 5 kişinin daha aday adaylıklarını açıklamaları için uzun bir zaman geçti. Çünkü CHP’de herkes “adayınGenel Merkez tarafından atanmasını bekliyordu.

Ön seçime inanan yoktu!

xx      xx          xx

Muğla’da önseçim havası esmeye başlayınca aklından, gönlünden büyükşehir belediye başkanlığını geçirenler Gökbel’in ardından çıkıp adaylık başvuruların yaptılar. Ama hiç birisi Gökbel gibi çıkıp adaylığını Sınırsızlık Meydanı’nda ilan etmedi.

Belki de önseçimin yapılacağı konusunda kuşkuları vardı… (!) Belki de Osman Gürün gibi atama bekliyorlardı… (!)

O yüzden meydana çıkmadılar. Muğla’nın altını üstüne getirmeye kalkışmadılar…

xx        xx        xx

Kim bilir belki de o “kuşkucu” aday adayları haklı çıkmıştır!

Ama geçen Pazar günü birden fazla adayın bulunduğu ve CHP’li belediye başkanının bulunmadığı Menteşe, Dalaman ve Ula’da parti üyeleriyle “temayül yoklaması” yapıldı.

Eğri oturalım, doğru konuşalım; geçen Pazar günü Menteşe, Ula ve Dalaman’da CHP’li üyelerin önüne adaylarını belirlemek üzere “sandık” konuldu ise bu Çoban Ateşi ve o harekete inananlar sayesinde olmuştur…

Ama belediye başkanı aday olmadığı ve birden fazla aday olduğu halde Datça’da temayül yoklaması yapılmadığı gibi, Büyükşehir adayının belirlenmesi için de temayül yoklaması yapılmadı. Ayrıca CHP’li belediye başkanının bulunduğu Milas, Yatağan, Ortaca ve Marmaris’te de adayın nasıl belirleneceği konusunda belirsizlik var.

Neden?

Üç ilçede CHP’li belediye başkanı bulunmaması gerekçe olabilir mi? Datça’da belediye başkanı aday değil… Fethiye’de CHP’li Belediye Başkanı yok!…

CHP Genel Merkezi sadece Menteşe, Ula ve Dalaman’da ön seçim yapma gerekçesini veya öteki yerlerde yapılmaması gerekçesini nasıl açıklayacak?

xx        xx        xx

Bence CHP Genel Merkezi Büyükşehir için atama yapmayacak.

Yapsa da o Osman Gürün olmayacak… Olsa idi, Aydın için Özlem Çerçioğlu’nun adı ilan edilirken Başkan Gürün’ün adı da ilan edilirdi. Olmadı Bodrum için Mehmet Kocadon ilan edilirken, Başkan Gürün için de atama kararı açıklanırdı. Engel mi vardı?

Çok fırsat oldu… CHP Genel Merkezi atama yapacaksa neyi bekliyor?

Bence CHP Genel Merkezi yapılması halinde ön seçimi kaybedecek belediye başkanlarının “ihanetinden” çekiniyor!

CHP’de bu gün ön seçimi geçemeyecek belediye başkanları var. Karşısına aday çıkmadığı için adaylığı kesinleşen Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbaş’ın karşısına aklı başında bir isim çıksa, Erbay’da ön seçimi kaybedenlerden olacaktır!

xx        xx        xx

Gelinen noktada CHP’li belediye başkanı olan ilçelerle büyükşehir için “anket” yapılacağı ve anketten çıkan ismin atanacağı söyleniyor. Kim inanır ankete?.. İsteyen “Kadir inanır” gibi espri de yapabilir, ama CHP gelinen noktada Yüksek Seçim Kurulu Takvimi’ni bekliyor. O takvime göre 8 Ocak 15 Ocak tarihleri arasında Büyükşehir ile birlikte belediye başkanı olan ilçeler Milas, Yatağan, Ortaca, Marmaris ilçelerinde ve belediye başkanı olmayan Datça ile Fethiye’de, hatta yeni bir aday çıkması halinde (ki bir memur çıkabilir) Seydikemer, Köyceğiz ve Kavaklıdere’de Hakim nezaretinde resmi ön seçim yapacaktır!

Yapılmazsa ne olur?

Merak eden gider ne olduğunu Bodrum’da görür!

xx        xx        xx

Kendisine ve parti tabanına güvenenler adaylığını çıkıp meydanlarda açıklıyor.

Milas’ta Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a karşı aday olan belediyenin Veteriner Hekimi Barış Saylak da öyle olmalı…

Barış Saylak adaylığını çoğu kadın 2 bin kişi ile açıkladı. Miting gibiBüyükşehir aday adaylarından Musa Gökbel’in adaylık açıklaması da şeklen bir ilkti ve miting gibiydi…

CHP Genel Merkeziatama” yaparak o miting gibi havayı yaratan partililere, parti tabanına atadığı ismi nasıl kabul ettirecek?

Parti teşkilatlarına, üyelerine kabul ettirilemeyen aday seçmene kabul ettirilebilir mi?

“Atama” için işte ikinci büyük engel bu…

xx        xx        xx

Saylak’ın parti merkezinin balkonundan adaylığını açıkladığı mitingi gibi törende Milas’ın tarihi arastası ana baba gününe dönmüş. Törene, şu isimler katılmış:
Muğla Büyükşehir aday adayı Fevzi Topuz, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez, CHP Milas İlçe ve İlçe Gençlik Kolu yöneticileri, Milas İl Genel Meclisi Üyeleri… İlçenin üçüncü aday adayı Ahmet Çevikkol de oradaymış… Hatta toplantı biterken kalabalığı görüp rol çalmak istercesine Belediye Başkanı Muhammet Tokat da son anda gelmiş…

Bütün bunlar tamamda, Tayfun Talipoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı adaylık açıklamasında Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel’in de bulunması ne oluyor?

Etkinlikte çok sayıda köy muhtarı ile meslek odası başkanlarının da bulunmuş olmaları göz önüne alındığında Barış Saylak’ın adaylık açıklaması ile ilgili bir tek şey söylenebilir: Gövde gösterisi!

Bu gövde gösterisinin karşısında Milas’ta atama olur mu?

xx        xx        xx

CHP’nin atama yaparak parti tabanını, ön seçim yaparak belediye başkanlarını karşısına alma lüksü yok. Muğla’da seçime yarasız beresiz gitmek için hakim nezaretinde resmi önseçim yapmak zorundalar. “Böyle bir zorunluluk yok” diyenler ve atama aday gösterilenler de sonuçlarına katlanır!

CHP’nin Muğla’da bu saatten sonra ancak hakim nezaretinde ön seçim ile soluk alabilir.

Bodrum ne olacak?
Bakarsınız CHP Genel Merkezi Bodrum’un gazını da belediye meclisi üyelerini ön seçim yapıp belirleyerek alır…

Ki CHP başta Bodrum ve Menteşe olmak üzere Muğla’nın tamamında atama sonucu mağdur olan adaylar ile temayülü geçemeyen adaylara kontenjan tanıyarak belediye meclis üyelerini de ön seçimle belirlerse birlik beraberliği sağlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets