MHP’den özelleştirme önergesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MHP’den özelleştirme önergesi

Bu haber 29 Kasım 2013 - 9:27 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

termik12316546123165413Termik Santral ve kömür işçilerinin bir yıldır Muğla’da santrallerin özelleştirilmesine karşı verdikleri mücadelede santral önüne kurdukları Direniş Çadırında da 75 gün dolup, son üç gündür işçiler meydanlara çıkarken MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ve 20 arkadaşı TBMM’ne araştırma önergesi verdi.
Özcan Özgür
Termik Santral ve kömür işçilerinin bir yıldır Muğla’da santrallerin özelleştirilmesine karşı verdikleri mücadelede santral önüne kurdukları Direniş Çadırında da 75 gün dolup, son üç gündür işçiler meydanlara çıkarken MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ve 20 arkadaşı TBMM’ne araştırma önergesi verdi.
Bilindiği gibi Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 26.08.2013 tarihinde 2013/146 numaralı karar alınmış ve Resmi Gazetede yayınlanmıştı. Bu karara göre; Muğla ili sınırları içerisinde yer alan; Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile bu termik santralleri besleyen kömür sahalarının özelleştirilmesi için ihaleye çıkarılması hususunda son aşamaya geçilmiş ve ihale ilanı geçtiğimiz günlerde internette yer alırken, işçilerin tansiyonunun düşürülmesi için aynı gün siteden kaldırılmıştı.
Ancak santral ve maden işçileri santral önünden direniş çadırından meydanlara çıkarak Muğla il merkezi ve Milas’ta geceleri AKP İl ve İlçe merkezlerine yürüyerek protestoda bulundular. İşçiler polisin biber gazlı, tazyikli sulu müdahalesine rağmen barikatları aşıp basın açıklaması yaptılar.
Bu arada MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan 20 milletvekili ile TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Daha önce yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak; meselenin sadece özelleştirme olmadığını, alınan özelleştirme kararı ile bu kurumlarda çalışan binlerce kişinin, bu kişilerin ailelerinin ve yöre halkının içine düşeceği olumsuz durumun görmezden gelindiğini ifade etti.
Konunun her zaman takipçisini olacağını da söyleyen Erdoğan’ın hazırlayıp 20 milletvekili arkadaşıyla TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde “Muğla ilimizde bulunan termik santraller ülkemizdeki elektriğin %4’ünü karşılamaktadır. Bu Termik Santraller vatandaşlarımız için de bir gelir kapısıdır. Termik santrallerdeki bazı hizmet alanlarının özelleştirilmeye çalışılması ile başlayan süreç bu termik santrallerin kömür sahaları ile birlikte özelleştirilmesine kadar gitmiş ve bu süreçte maalesef sona yaklaşılmıştır” denildi.
Önergede termik santralların insan sağlığına ve doğaya zararlarına da dikkat çekildi. “Termik santraller ve kömür işletmelerinin çalışmaları sebebiyle tarımdan uzaklaşan hatta ölümcül hastalıklara yakalanan bölge halkının özelleştirmeye karşı çıkması da manidardır” ifadesine yer verilen önergede şöyle devam edildi:
“Bölge halkı tarafından; kurulduğu günden bu yana ‘devlet-millet malı’ olması sebebiyle sahiplenilen bu termik santrallerin sağlık açısından olumsuz etkileri olmasına rağmen benimsenmesi de göz ardı edilmemelidir. Çünkü bölge halkı ve bu tesislerde çalışan vatandaşlarımız başta olmak üzere, bölgedeki siyasal oluşumlar, sivil toplum örgütleri; özelleştirmeden sonra, istihdamın, bölge ekonomisine sağlanan katkının, bayındırlık hizmetlerinin, sosyal ve kültürel hayata katkının asla eskisi gibi olmayacağını bilmekte daha önceki özelleştirmeler ile sabit olan bu kanıyı şiddetle taşımaktadır. Öte yandan hâlihazırda 3 termik santralin olduğu Muğla ilimize; aynı bölgede 5 kilometre arayla bir termik santralin daha yapılacağı; bu yöndeki çalışmalarda sona yaklaşıldığı bilinmektedir. Ülke turizminin gözbebeği olan; bölge turizminin de şahdamarı olan bir bölgede bir termik santral daha yapılmasının bölge halkının sağlığını ve turizm sektörünü ne derece etkileyeceği de araştırılmalı, daha büyük mağduriyetlerin yaşanmaması için gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerekmektedir.”
Araştırma önergesinin sonuç bölümünde de “Bu bağlamda; Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinde ve bu santralleri besleyen kömür sahalarında çalışan vatandaşlarımızın, söz konusu termik santrallerin ve kömür sahalarının özelleştirilecek olması sebebiyle doğacak olan ve bu vatandaşlarımızın mevcut sorunlarının tespit edilmesi, bu sorunların giderilmesi ve yapılacak yasal düzenlemelerde dâhil olmak üzere alınması gereken önlemlerin araştırılması için yüce Meclisimize çok büyük görevler düşmektedir. Yüce Meclisimizin bu görevi yerine getirmesi için, Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104. Ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz talep ederiz.” denildi.
İMZA VERENLER
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın Hükümet’in özelleştirmek istediği Yatağan, Yeniköy, Kemerköy (Gökova) Termik Santralleri ve santralleri besleyen kömür işletmesi ile ilgili hazırladığı önergeye şu milletvekilleri imza verdi:
Adana Milletvekilleri Ali Halaman, Muharrem Varlı, Ankara Milletvekili Mustafa Erdem, Osmaniye Milletvekili Hüseyin Türkoğlu, Konya Milletvekili Faruk Bal, Tokat Milletvekili Reşat Doğru, Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, Bursa Milletvekili Necati Özensoy, Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan, Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Manisa Milletvekilleri Sümer Oral, Erkan Akçay, Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Elazığ Milletvekili Enver Erdem, Kütahya Milletvekili Alim Işık, Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets