Dijital bisiklet haritası çıkarılacak - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dijital bisiklet haritası çıkarılacak

Bu haber 29 Kasım 2013 - 9:30 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

bisikletcalistayi123165413123Muğla’nın Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’na (EuroVelo) girebilmesi amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında ‘Bisiklet Turizmi ve Dijital Bisiklet Ağları’ çalıştayı düzenlendi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen çalıştayda Muğla’nın dijital haritasının çıkarılması konusunda katılımcılara bilgiler verildi.
Kadir Tamer
Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektrö Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, İzmir Bisiklet Derneği’nden Mustafa Karakuş, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş, Marmaris Belediyesi’nden İsmet Kamil Öner, Muğla Belediyesi’nden Kamil Öner ile davetliler katıldı.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve CBS&UZAL Merkez Müdürü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Muğla’nın bisiklet turizminden daha fazla yararlanmasını sağlamak, yurt dışından gelen bisikletçiler için dijital ortamda rehberlik yapacak bir altyapının oluşturulmasının öneminin anlaşılması ve gündeme taşınması için böyle bir çalıştay düzenlediklerini kaydetti.
Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Bisiklet sporları ve turizmini ülkemizde, bölgemizde ve ilimizde canlı tutmak ve yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu bağlamda dijital bisiklet rotalarının önemini gündeme taşımamız gerekli. Yerel yöneticiler, araştırmacılar, sivil toplum örgütleri, sektör temsilcileri ve diğer ilgili paydaşların bir araya geleceği bir diyalog ortamı oluşturmalıyız” dedi.
AB bisikletli ulaşım politikalarını ve bisikletli turizm modelleri hakkında bilgilendirme yaparak, halen sürdürüle gelen bisiklet politikalarını geliştirmek amacıyla dijital bisiklet haritasının çıkarılması gerektiğini kaydeden Özçelik, “İlk çalışma kapsamımızda üniversitemizde bir araştırma grubu kurduk. Burada amacımız yerel, öğesel ve uluslararası sistem kurmak. Bu sistem içerisinde de Muğla’nın bisiklet yollarının belirlenerek dijital ortama aktarılmasıdır. Bu sayede Avrupa’dan çıkan bir bisikletçi nereye gidebileceğini bilerek hareket edebilecektir. EuroVelo güzergahı 12 ana yol 65 bin kilometreden oluşuyor. Avrupa Bisikletliler Federasyonu verilerine göre, yılda 5,4 milyon bisikletli turistin bu ağdaki rotaları kullandığı tespit edilmiştir. Bu kişilerin yılda 3 milyar Euro’luk getirdiği bir ekonomik girdi mevcuttur. EuroVelo’nun rakamlarına göre ise 2020 yılına kadar bisikletli turizmin dünya ekonomisi üzerine 54 milyar Euro dolaylı etkisinin olması bekleniyor. Bunun için Ege’nin sahip olduğu güzellikler büyük avantaj ve rakamlar, bisikletin göz ardı edilemeyeceğini gösteriyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets