Osman Gürün kazanmadı! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Osman Gürün kazanmadı!

Bu haber 26 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Pazar günü Muğla il merkezi Menteşe’de yapılan CHP Menteşe Belediye Başkanı adayı temayül yoklamasından son iki dönemdir partisinin ilçe başkanlığını yapan Harita Mühendisi Bahattin Gümüş çıktı. Genel Merkez onaylar mı? 200 fark yapan bir isim adaydır. Herkes sonuca saygı duymak ve sahip çıkmak zorunda…

xx        xx        xx

Gümüş’ün başarı ile çıktığı temayül yoklaması pek çok bakımdan önemliydi.

Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılan seçimde “yaşlanmış” bir CHP gördük. O gün oy kullanan CHP’li üyelerin yaş ortalaması 40’tı. Çoğunluğu ise 40’ın üstündeydi.

Oy kullananların içinde önemli sayıda gençte vardı, ama büyük kesimi Muğla’nın kırsalından, gelmişlerdi. Bir akil CHP’liPartimiz Gezi Parkı’ndan gereken dersi hala çıkaramadı. Böyle giderse 10 sene sonra ulusal bayramlarda Anıta çelenk bırakacak adam aranır.” diyordu.

Belki de bu kadar vahim değil, ama CHP kurmaylarının bu durumun nedenini aramalarında yarar var!

xx        xx        xx

Pazar günü Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda bir de heyecan vardı. Çünkü en son 1999 yerel ve genel seçimlerinde oyları ile adaylarını belirleyen CHP’li üyeler 15 yıl sonra “üye olmanın gereğini yapmanın keyfini” yaşadılar. 2 bin 467 kayıtlı CHP üyesinin 2 bin 78’i köylerde zeytin silkme mevsimi ve hava koşullarının kötü olmasına rağmen sandık başına giderek “susamışlığı, özlemi” ortaya koydu… Henüz gerçek anlamda seçim havasına girilmemişken, temayül yoklaması Menteşe’de CHP’yi seçim havasına erken sokmuş oldu.

CHP Genel Merkezi aynı heyecanı, hareketliliği ve sinerjiyi büyükşehir adayını da belirlerken isterse yaşayabilir, istemezse de yaşamaz!

xx        xx        xx

Temayül bir başka yönden de çok önemliydi. Aslında o gün sadece CHP Adayının belirlenmesi için “temayül” değil, aynı zamanda Başkan Gürün ile ilgili “referandum” da yapılmış oldu.

Osman Gürün temayül için yola önce Hilmi Giresun ile çıktı. Giresun adaylık için MUTSO Meclis Başkanlığı’ndan feragat etti… Çünkü Gürün ekibinde hesap Giresun’un üzerine yapılmıştı…

Süreçte aynı ekipten Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp ile Bahattin Gümüş’e adaylıktan çekilmeleri için baskı yapıldı. Direndiler… Ki Gümüş’ün aday dahi olmaması istenmişti!

Gökalp süreçte varlık gösteremezken, Gümüş baskılara rağmen yol alınca, Başkan Gürün temayüle sayılı günler kala Hilmi Giresun’u terk edip, Bahattin Gümüş’ün yanında yer aldı.

Pazar günü de Gümüş, 2 bin 450 seçmenden 2 bin 113’ünün oy kullandığı seçimde 696 oy aldı.

Bu noktada bin 404 CHP üyesinin Başkan Gürün’e “hayır” dediği; Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı Osman Gürün’e CHP üyelerinin vize vermedikleri söylenebilir!

xx        xx        xx

Ki Osman Gürün’e muhalif kesimden çıkan üç aday adayından Mustafa Şahin’de 493 oy alarak üçünü olurken, Orhan Çakır 287, Mehmet Altınay 116 oy aldı. Veli Bütün’ün aldığı 19 oyu da eklersek toplamda bu 915 yapar… Başkan Gürün’e muhalif cephe “Gezi Parkı ruhu” ile genç bir isimle, en azından tek bir isimle temayüle gitseydi, o gün sandıktan Bahattin Gümüş de çıkamazdı!

Ki seçimden bir gün önce 22.11.2013 tarihli yazımda “Başkan Gürün’ün son anda yanında yer alması yarar mı zarar mı getirir bilemem, ama bildiğim şu an Bahattin Gümüş’ün en şanslı aday adayı olması… Sandıktan çıkarsa sürpriz olmaz!” deyip, muhalif cephede üç ismin bulunmasının Gümüş’ü sandıktan çıkaracağına işaret etmiştim. Bir de eski yazılarıma baktım. 25.07. 2013 tarihli ve “Gümüş gövde gösterisi yaptı” yazımı da şöyle noktalamışım:
Peki, Giresun mu, Gümüş mü daha iddialı? Bence Gümüş adaylığını açıklarken yarattığı tablo ve sinerji ile Giresun’u sandığa girmeden ezdi geçti… Bu durum öteki adaylardan Orhan Çakır, Mustafa Şahin ve Mehmet Altınay için dikkate alınması gereken bir durum. Eğer bu üç isim oturup, şapkalarını önlerine koyup ‘teke’ inmezler ise Eylül ayında yapılacak ön seçimde sandıktan çıkan isim Bahattin Gümüş olacaktır.

Ve oldu… Osman Gürün için “ortak hatamızdı” diyenler, O’nu “ortak hedef” haline getiremediler!

Kimse kaybın faturasını birilerine, bir yerlere kesmesin!

xx        xx        xx

Yazılarımda Gümüş’e iki nedenle şans vermiştim.

Birincisi karşısında Başkan Gürün’e muhalif cephede her biri ayrı çekim merkezi üç isim vardı.

İkincisi ise Hilmi Giresun aday adaylıkları açıklanırken Başkan Gürün’ün adayı fotoğrafı vererek çıkmış, ama Bahattin Gümüş ise Başkan Gürün’ün adayı olmadığı fotoğrafı verme gayreti içinde “Ben de varım” demişti!

Bu noktada, “Hilmi Giresun Başkan Gürün’ün gölgesinde güç kaybetti ise Bahattin Gümüş Başkan Gürün’ün son anda kendisini tercih etmesine rağmen nasıl seçim kazandı?” diye sorulabilir. Bence Gümüş’e oy verme kararını vermiş olanlar Başkan Gürün’ü “samimi” bulmadılar. Gümüş’e olan inançları sarsılmadı!

xx        xx        xx

Şimdi ne olacak?.. Bahattin Gümüş’e büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor…

Eski yazılarıma baktığımda, adaylık için 11 Temmuz’da istifasının ardından 18.07.2013 tarihli ve “Gümüş’ün istifası” başlıklı yazımda, “Merkez İlçede aday adaylığını açıklayan ilk isim Mustafa Şahin oldu. O’nun ardından Hilmi Giresun aday adaylığını açıkladı. Şahin adaylığını açıklarken yanında yer almayan Başkan Gürün Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı avlusunda adaylığını açıklarken referans gibi, kefil gibi Hilmi Giresun’un yanı başında yer aldı.” diyerek yazımı şöyle noktalamışım:

“… Ardından İlçe Başkanı Bahattin Gümüş’ün adaylıktan çekilmesi için Başkan Gürün’ün telkinde bulunduğu söylentisi yayıldı. Herkes Gümüş’ün adaylıktan çekilmesini beklerken O kalktı ‘adayım’ dedi. Bu gün da açıklayacak… İşte bu yüzden Bahattin Gümüş’ün adaylığını destekliyorum. Gümüş ‘Harita Mühendisi’ ve bir parti emekçisi… Parti üyeleri de olur verirse Menteşe Belediye Başkanlığı’na yakışmaz mı?

Yine Gümüş ile ilgili 25.07.2013 tarihli “Gümüş gövde gösterisi yaptı” başlıklı yazımda, “Şimdi ne olacak?” diye sorup şöyle demişim:
Bence Gümüş, Başkan Gürün’ün adayı değil… Bahattin Gümüş’ün sözlerindeki iki noktadan biri olan şu sözü de bu anlamda çok önemli: ‘Ben halkçıyım, sizden biriyim.’

Gümüş’ün bu sözü kendisini Hilmi Giresun’dan çok önemli bir şekilde ayırıyor. Bu anlamda Gümüş ön seçimi geçip Menteşe Belediye Başkanı seçilirse, sosyolojik olarak ‘kırsal kökenli’: Orhan Çakır’ın ardından statükoyu, eşrafı değil halkı temsil eden bir belediye başkanı olacaktır. Gümüş’ün bu özelliği kendisini sadece Giresun’dan değil, öteki adaylardan da ayıran bir özellik olarak görülebilir…

xx        xx        xx

Hamle’de 21 Kasım Perşembe günü “Muğla Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu”nun aday adaylarından Orhan Çakır, Mehmet Altınay, Mustafa Şahin ve Veli Bütün’le “Eski garaj alanı” ile ilgili sorgulamasını yayınlamıştık. Dört ismin de ortak görüşü orada “meydan” yapılması idi…

Platformun Hilmi Giresun, Murat Gökalp ve Bahattin Gümüş ile ilgili sorgulamalarının sonucu bize seçime bir gün kala Cuma günü gazete baskıya girdiğinde ulaşınca yayınlayamadık.

Hilmi Giresun platformun randevusuna gelememiş. Murat Gökalp, konuyla ilgili bilgisi olmadığını söylemiş! Bahattin Gümüş ise orada “meydan yapmak” istediklerini belirtirken, Eski Garaj Alanı’na inşaat yapılması kararı alındığında İlçe Başkanı olması nedeniyle Belediye Meclisinde Grup Başkan Vekili olduğunu, ancak alınan kararlara imza atma yetkisinin olmadığına dikkat çekip “Eski Garaj Alanı örneğinde iletişim sıkıntısı yaşandı. Ancak başkan seçilmem durumunda tüm meslek odaları ve sivil toplum örgütleriyle ortaklaşa çalışmak istiyorum.” demiş.

Şimdi Gümüş’e düşen görev ve sorumluluk ise meclis üyelerinin tamamını kampanyayı yürüttüğü isimlerden değil, yukarıdaki sözleri çerçevesinde “gezi parkı ruhuna” uygun, parti tabanını ve Muğla’yı kucaklayan isimlerden oluşturmasıdır.

Tabi önümüzdeki seçimi de geçme niyeti varsa… (!)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets