İşçilerin ekmek kavgası - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İşçilerin ekmek kavgası

Bu haber 26 Kasım 2013 - 1:33 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

santraliscileri123165465123213132Muğla’da bulunan 3 termik santral işçileri ve termik santrallere yakıt sağlayan maden işçileri özelleştirme kapsamında satışı planlanan YEAŞ’ın satılmaması için kent merkezinde bir eylem gerçekleştirdi. Akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık bin kişi Ak Parti Muğla İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapmak istemesi gergin anların yaşanmasına neden oldu. Grubun önü Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’na yaklaşık 100 metre kala polis barikatı ile kesildi. Barikatı aşan gruba polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Kısa süren müdahaleye rağmen Ak Parti Muğla İl binası önüne gelen grup basın açıklaması yaptıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
Kadir Tamer
Muğla’da Maden-İş ve Tes-İş Sendikası üyelerinin termik santrallerinin satılmaması için gerçekleştirdiği eylem grubun Ak Parti Muğla İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapmak istemesi üzerine gergin anların yaşanmasına neden oldu.
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Maden-İş ve Tes-İş Sendikası bağlı yaklaşık bin işçi yağmura rağmen Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Marmaris Bulvarı üzerinden Orhaniye Mahallesi Zihni Derin Caddesi güzergahında yürüyüşüne devam eden işçilerin önü Ak Parti Muğla İl Başkanlığı binasına yaklaşık 100 metre kala Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çevik Kuvvet ekibi tarafından kesildi. Barikata rağmen yürüyüşüne devam eden işçiler polis barikatı aşınca hazır bekletilen TOMA ve biber gazı ile müdahale edildi. Bu müdahaleye rağmen işçilerin Ak Parti Muğla İl Başkanlığı önüne gelmeyi başardı.
İkinci kez polisle karşı karşıya geldiler
İlk barikatı aşan işçiler Ak Parti binası önünde ikinci kez polis ile karşı karşıya geldi. Gergin anların yaşandığı eylemde Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve sendika yöneticileri işçiler ile polis arasına girerek gerginliğin büyümemesi için büyük bir mücadele verdiler. Bu arada bazı santral işçilerinin barikatta bulunan polislere ‘Biz ekmek paramız için buradayız. Siz neden buradasınız, hakkımızı size helal etmiyoruz’ söylemlerinde bulundukları gözlerden kaçmadı. Zaman zaman polis ile işçilerin arasında yaşanan arbede grubun parti binası önünde açıklama yapmalarına izin verilmesi ile sona erdi.
İşçiler adına basın açıklamasını Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik yaptı. Yaklaşık 1 yıldır santrallerin özelleştirilmemesi için eylemde olduklarını söyleyen Erçelik, “İşyerlerimizin özelleştirme adı altında peşkeş çekilmesine karşı yaklaşık 1 yıldır sürekli eylemdeyiz.71 gündür de ‘Direniş Çadırında’yız. Siyasi iktidarın bizi görmesi ve duyması için bugüne kadar her türlü demokratik ve meşru eylemler gerçekleştirdik. 50 bin imza topladık, tabutlara yattık, dağlara çıktık, Ankara’ya yürüdük, halkımızdan ve yerel siyasilerden destek istedik. Haklı olduğumuz ve mücadeleye devam etmemiz konusunda Yatağanda, Milas’ta, Muğla’da, tüm ülke sathında çığ gibi büyüyen bir destek aldık. Bunlardan sadece AKP Muğla İl Başkanı bizi muhatap almadı. Enerji ve Maden İşçileri adına, yani sizler adına sıkıntılarımızı, sorunlarımızı dile getirmek ve hükümete iletmesi için görüşme talep ettik. Ancak bu talebimize yanıt bile verilmedi. Maden ve Enerji işçilerinin siyasi polemik yaratmamak adına bu tavırlara sessiz kalmasını acizlik olarak algılayanlar var ise önümüzdeki süreçte bunun böyle olmadığını göreceklerdir. Bizler maden ve enerji işçileri olarak sadece kendimiz ve çocuklarımızın geleceği için kavga vermiyoruz. Ancak eldeki kamu santrallerimizin enerji güvenliği ve halka ucuz enerji temini açısından elden çıkarılmasına karşıyız. Ulusal çıkarlarımız için de kavga veriyoruz” dedi.
Özelleştirmeye karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydeden Erçelik açıklamasına şöyle devam etti:
“Özelleştirmecileri ve bu peşkeşe, talana, soygununa destek veren herkesi buradan vatan haini ilan ediyoruz. Çünkü özelleştirme vatana ihanettir. Emeğe, demokrasiye ve ülkenin bağımsızlığına saldırıdır. Pahalılıktır, karanlıktır, hava kirliliği ve bölge ekonomisinin çökmesi demektir. Devlete sürekli kar getiren santral ve kömür ocaklarımızın özelleştirme kararı ülke menfaatlerine aykırıdır. Bu özelleştirmeler ile ülkemiz değil yerli-yabancı tekeller kazanacaktır. Bu kurumlarımız satılırsa; işçi kaybeder, esnaf kaybeder, köylü kaybeder, Yatağan kaybeder, Milas kaybeder, Muğla kaybeder, Türkiye kaybeder. Sen kaybedersin, ben kaybederim, Biz kaybederiz. Sadece kendimiz için değil, yarınlarımız ve ülkemiz için buna izin vermeyeceğiz. Başbakanı bu karardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Özelleştirme idaresi Yatağan, Yeniköy, Kemerköy ve Çatalağzı Santralleriyle maden sahalarının özelleştirme ihalesi ilanını 22 Kasım Cuma günü akşam saatlerinde yangından mal kaçırırcasına çıkardılar. Ertesi gün Özelleştirme idaresinin internet sayfasından ilanı kaldırdılar. Bu bizi asla gevşetmesin. Daha diri, daha canlı olalım. Demek ki ilan kaldırılabiliyormuş onu gördük. Şimdiye kadar biz düşünüyorduk, şimdiden sonra siyasi iktidar ve özelleştirmeciler düşünecek. Artık kendi hukukumuzu yaratacağız. Bu saatten sonra üretimden gelen gücümüz de dahil ne yaparsak yapalım haklıyız ve meşruyuz. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Onlara bu ihaleyi yaptırmayacağız. Asıl savaş şimdi başladı. Emeğimize, geleceğimize, halkın malına pervasızca saldıranlara bu dünyayı dar edeceğiz.”
Basın açıklamasının ardından işçiler bir süre slogan attıktan sonra Ak Parti Muğla İl Başkanlığı önünden olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets